Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

D.R.A.G.: Oberek /2017/

W moim ogródecku; Grają Gracyki, skacą koniki; Mazurek podróżny do ślubu; Jest drożyna, jest; Som w stawie rybecki; Oberek.

Zarówno okładka jak tytuł płyty i poszczególnych utworów sugerują, że mamy do czynienia z muzyką ludową. Nie jest to dalekie od prawdy, aczkolwiek pod szyldem D.R.A.G. kryją się muzycy kojarzeni z jazzem: skrzypaczka Dominika Rusinowska, pianista Mateusz Gawęda oraz Jakub Mielcarek (kontrabas) i Józef Rusinowski (perkusja). Powstały w 2014 roku zespół traktuje tradycyjne melodie ludowe jako pretekst do improwizacji i nawiązań do muzyki jazzowej lat 60.
Instrumentem wiodącym są skrzypce. Dominika Rusinowska, laureatka nagrody publiczności II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, gra z naturalnym jazzowym feelingiem. Nie traci przy tym stricte ludowego liryzmu i zachowując pierwotną stylistykę zaklętą w tematach z Lubelszczyzny ("W moim ogródecku"), Podlasia ("Jest drożyna, jest"), Śląska ("Som w stawie rybecki") czy tradycyjnych pieśniach weselnych ("Grają Gracyki, skacą koniki", "Mazurek podróżny do ślubu").
Kwartet zdaje się doskonale odnajdywać w tej konwencji. Muzycy niejednokrotnie improwizują, zapędzając się w rejony zarezerwowane dla wyszukanych jazzowych wariacji. Każdy z instrumentalistów ma okazję swobodnej, niczym nieograniczonej wypowiedzi, dzięki czemu D.R.A.G. robi wrażenie kolektywu, w którym przenikają się osobowości każdego z muzyków.
Ciekawe opracowania 6 tradycyjnych tematów odsłaniają szeroki potencjał kwartetu w zakresie wykreowania zupełnie nowej jakości. Mimo że jazz inspirowany polskim folklorem jest formułą w ostatnim czasie dość często eksponowaną, warto zwrócić uwagę na tę, nagraną na żywo w opolskim Studio M płytę, wnoszącą w folk-jazzowy nurt prawdziwy powiew świeżości.
Album ukazał się 14 lutego 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

  dystrybucja:

D.R.A.G.: Oberek
CD 2017, Audio Cave ACD-003-2017

program:
1. W moim ogródecku
2. Grają Gracyki, skacą koniki
3. Mazurek podróżny do ślubu
4. Jest drożyna, jest
5. Som w stawie rybecki
6. Oberek

personel:
Dominika Rusinowska - skrzypce
Mateusz Gawęda - fortepian
Jakub Mielcarek - kontrabas
Józef Rusinowski - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 05 kwietnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy