Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

D.R.A.G.: Oberek /2017/

W moim ogródecku; Grają Gracyki, skacą koniki; Mazurek podróżny do ślubu; Jest drożyna, jest; Som w stawie rybecki; Oberek.

Zarówno okładka jak tytuł płyty i poszczególnych utworów sugerują, że mamy do czynienia z muzyką ludową. Nie jest to dalekie od prawdy, aczkolwiek pod szyldem D.R.A.G. kryją się muzycy kojarzeni z jazzem: skrzypaczka Dominika Rusinowska, pianista Mateusz Gawęda oraz Jakub Mielcarek (kontrabas) i Józef Rusinowski (perkusja). Powstały w 2014 roku zespół traktuje tradycyjne melodie ludowe jako pretekst do improwizacji i nawiązań do muzyki jazzowej lat 60.
Instrumentem wiodącym są skrzypce. Dominika Rusinowska, laureatka nagrody publiczności II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, gra z naturalnym jazzowym feelingiem. Nie traci przy tym stricte ludowego liryzmu i zachowując pierwotną stylistykę zaklętą w tematach z Lubelszczyzny ("W moim ogródecku"), Podlasia ("Jest drożyna, jest"), Śląska ("Som w stawie rybecki") czy tradycyjnych pieśniach weselnych ("Grają Gracyki, skacą koniki", "Mazurek podróżny do ślubu").
Kwartet zdaje się doskonale odnajdywać w tej konwencji. Muzycy niejednokrotnie improwizują, zapędzając się w rejony zarezerwowane dla wyszukanych jazzowych wariacji. Każdy z instrumentalistów ma okazję swobodnej, niczym nieograniczonej wypowiedzi, dzięki czemu D.R.A.G. robi wrażenie kolektywu, w którym przenikają się osobowości każdego z muzyków.
Ciekawe opracowania 6 tradycyjnych tematów odsłaniają szeroki potencjał kwartetu w zakresie wykreowania zupełnie nowej jakości. Mimo że jazz inspirowany polskim folklorem jest formułą w ostatnim czasie dość często eksponowaną, warto zwrócić uwagę na tę, nagraną na żywo w opolskim Studio M płytę, wnoszącą w folk-jazzowy nurt prawdziwy powiew świeżości.
Album ukazał się 14 lutego 2017.

Robert Ratajczak

______________________________________________________________________

  dystrybucja:

D.R.A.G.: Oberek
CD 2017, Audio Cave ACD-003-2017

program:
1. W moim ogródecku
2. Grają Gracyki, skacą koniki
3. Mazurek podróżny do ślubu
4. Jest drożyna, jest
5. Som w stawie rybecki
6. Oberek

personel:
Dominika Rusinowska - skrzypce
Mateusz Gawęda - fortepian
Jakub Mielcarek - kontrabas
Józef Rusinowski - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

środa, 05 kwietnia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy