Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Cameron GRAVES: Planetary Prince /2017/

Satania Our Solar System; Planetary Prince; El Diablo; Adam & Eve; The End Of Corporatism; Andromeda; Isle Of Love; The Lucifer Rebellion.

"Planetary Prince" to album firmowany nazwiskiem kompozytora, pianisty i wokalisty Camerona Gravesa. Wcześniej muzyk współtworzył formację West Coast Get Down, której styl krytycy muzyczni określali: "niewiarygodną kombinacją modalnego jazzu, romantycznej europejskiej muzyki klasycznej i death metalu". Solowy album Gravesa zdaje się stanowić kontynuację działalności zespołu łączącego w swej muzyce elementy muzyki jazzowej, klasycznej, rockowej i hip-hopowej. Tym bardziej że płyta nagrana została w składzie opartym na muzykach wywodzących się z szeregów West Coast Get Down, w tym z charakterystyczym saksofonistą Kamasi Washingtonem.
Koncepcja nagranej w ciągu 11-godzinnej sesji płyty oparta została na "Księdze Urantii", obszernemu filozoficzno-naukowemu dziełu dotyczącemu  struktury wszechświata i roli ludzkości. Wcześniej do inspiracji tą lekturą przyznali się m.in. Karlheinz Stockhausen, Jimi Hendrix i Jerry Garcia.
Autorskie utwory pianisty wypełniające blisko 80-minutową płytę robią wrażenie instrumentalnego przepychu. Trzyosobowa sekcja dęta sprawia że każdy utwór wyposażony jest w potężnie brzmiące unisonowe partie, co w połączeniu z silnie wyeksponowanym rytmem skutkuje wielobarwnym, bogatym brzmieniem.
W grze lidera doszukamy się fascynacji techniką zarówno wczesnego McCoy Tynera jak Abdullaha Ibrahima. Z kolei konstrukcja niektórych utworów może wywoływać skojarzenia z kompozycjami Wayne'a Shortera. Jednak Cameron Graves, czerpiąc ze stworzonych przez wielkich mistrzów wzorców i ich doświadczeń, wypracował własny język muzyczny.
Po dynamicznych, nasączonych estetyką fusion i rytmicznym funkiem utworach, następuje kojąca chwila oddechu przed ostatnią kanonadą krzykliwych partii dętych i rytmicznych fajerwerków. To "Andromeda" i następująca po niej piękna, impresyjna "Isle Of Love". Te 22 minuty albumu błyszczą blaskiem prawdziwych pereł wobec  pozostałych utworów, zlewających się w jedną długą i ciężkostrawną całość.
Płyta ukazała się 24 lutego 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Cameron GRAVES: Planetary Prince
CD 2017, Mack Avenue MAC1123

program:
1. Satania Our Solar System
2. Planetary Prince
3. El Diablo
4. Adam & Eve
5. The End Of Corporatism
6. Andromeda
7. Isle Of Love
8. The Lucifer Rebellion

personel:
Cameron Graves - fortepian, wokal
Philip Dizack - trąbka
Kamashi Washington - saksofon
Ryan Porter - puzon
Hadrien Faraud, Stephen "Thundercat" Bruner - gitara basowa
Ronald Bruner, Jr. - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

wtorek, 04 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: g jazz

Polecane wpisy