Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Cameron GRAVES: Planetary Prince /2017/

Satania Our Solar System; Planetary Prince; El Diablo; Adam & Eve; The End Of Corporatism; Andromeda; Isle Of Love; The Lucifer Rebellion.

"Planetary Prince" to album firmowany nazwiskiem kompozytora, pianisty i wokalisty Camerona Gravesa. Wcześniej muzyk współtworzył formację West Coast Get Down, której styl krytycy muzyczni określali: "niewiarygodną kombinacją modalnego jazzu, romantycznej europejskiej muzyki klasycznej i death metalu". Solowy album Gravesa zdaje się stanowić kontynuację działalności zespołu łączącego w swej muzyce elementy muzyki jazzowej, klasycznej, rockowej i hip-hopowej. Tym bardziej że płyta nagrana została w składzie opartym na muzykach wywodzących się z szeregów West Coast Get Down, w tym z charakterystyczym saksofonistą Kamasi Washingtonem.
Koncepcja nagranej w ciągu 11-godzinnej sesji płyty oparta została na "Księdze Urantii", obszernemu filozoficzno-naukowemu dziełu dotyczącemu  struktury wszechświata i roli ludzkości. Wcześniej do inspiracji tą lekturą przyznali się m.in. Karlheinz Stockhausen, Jimi Hendrix i Jerry Garcia.
Autorskie utwory pianisty wypełniające blisko 80-minutową płytę robią wrażenie instrumentalnego przepychu. Trzyosobowa sekcja dęta sprawia że każdy utwór wyposażony jest w potężnie brzmiące unisonowe partie, co w połączeniu z silnie wyeksponowanym rytmem skutkuje wielobarwnym, bogatym brzmieniem.
W grze lidera doszukamy się fascynacji techniką zarówno wczesnego McCoy Tynera jak Abdullaha Ibrahima. Z kolei konstrukcja niektórych utworów może wywoływać skojarzenia z kompozycjami Wayne'a Shortera. Jednak Cameron Graves, czerpiąc ze stworzonych przez wielkich mistrzów wzorców i ich doświadczeń, wypracował własny język muzyczny.
Po dynamicznych, nasączonych estetyką fusion i rytmicznym funkiem utworach, następuje kojąca chwila oddechu przed ostatnią kanonadą krzykliwych partii dętych i rytmicznych fajerwerków. To "Andromeda" i następująca po niej piękna, impresyjna "Isle Of Love". Te 22 minuty albumu błyszczą blaskiem prawdziwych pereł wobec  pozostałych utworów, zlewających się w jedną długą i ciężkostrawną całość.
Płyta ukazała się 24 lutego 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Cameron GRAVES: Planetary Prince
CD 2017, Mack Avenue MAC1123

program:
1. Satania Our Solar System
2. Planetary Prince
3. El Diablo
4. Adam & Eve
5. The End Of Corporatism
6. Andromeda
7. Isle Of Love
8. The Lucifer Rebellion

personel:
Cameron Graves - fortepian, wokal
Philip Dizack - trąbka
Kamashi Washington - saksofon
Ryan Porter - puzon
Hadrien Faraud, Stephen "Thundercat" Bruner - gitara basowa
Ronald Bruner, Jr. - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

wtorek, 04 kwietnia 2017, longplay_2010
Tagi: g jazz

Polecane wpisy