Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Tim STEVENS: Media Vita /2016/

Hereinafter; Circling; When she said; Media vita I; Filigree for six; Wrested; The wrong door; Pseudepigrapha; Circling still; The look of those leaves; The evenings you remember; Media vita II.

Australijski pianista Tim Stevens od kilku lat prowadzi własne trio mające na koncie kilka doskonale przyjętych albumów. Od czasu do czasu muzyk proponuje nam także albumy nagrane w konwencji ''solo piano''. Kolejną taką płytą po ''Freehand'' (2002) i "Lifes undertow: improvisations" (2012) jest wydany w marcu 2017 roku, album "Media Vita".
Materiał powstawał w ciągu całego 2016 roku, kiedy pianista codziennie komponował jeden utwór tworzony pod wpływem aktualnych emocji i nastroju w danej chwili. Wybór 12 tematów jakie wypełniają ozdobiony rysunkami synka pianisty Olivera album, jest więc rodzajem bardzo osobistego muzycznego pamiętnika, w którym nie brak zarówno spokojnych i stonowanych fragmentów, czasem zahaczających wręcz o stylistykę muzyki klasycznej, jak i dynamicznych pełnych energii zadziornych impresji.
Gra pianisty jest subtelna lecz zdecydowana. Kilkuminutowe tematy czarują lekkością i wdziękiem właściwym muzyce klasycznej. Mimo że kompozycje powstawały spontanicznie, każda z miniaturek robi wrażenie głęboko przemyślanej i starannie opracowanej. Utwory pianista ułożył w innej niż chronologia powstawania kolejności, sprawiając że album tworzy zamkniętą konceptualnie całość.
46-letni dziś Tim Stevens jest jednym z nielicznych australijskich pianistów, którym udało się stworzyć odrębną solową stylistykę. Oparte na klasycznych podstawach tematy, wyposaża w wyraźnie zarysowane harmonie i emocjonalne uniesienia. Zbiór solowych nagrań jednego z najważniejszych dziś australijskich wirtuozów jazzowego fortepianu to kolejna bardzo atrakcyjna pozycja w katalogu prowadzonej przez Tima Dunna wytwórni Rufus.
Płyta ukazała się 5 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Tim STEVENS: Media Vita
CD 2016, Rufus RF128

program:
 1. Hereinafter
 2. Circling
 3. When she said
 4. Media vita I
 5. Filigree for six
 6. Wrested
 7. The wrong door
 8. Pseudepigrapha
 9. Circling still
10.The look of those leaves
11.The evenings you remember
11.Media vita II

Tim Stevens - fortepian

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt Tima Stevensa:

  

czwartek, 23 marca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz s

Polecane wpisy