Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Tim STEVENS: Media Vita /2016/

Hereinafter; Circling; When she said; Media vita I; Filigree for six; Wrested; The wrong door; Pseudepigrapha; Circling still; The look of those leaves; The evenings you remember; Media vita II.

Australijski pianista Tim Stevens od kilku lat prowadzi własne trio mające na koncie kilka doskonale przyjętych albumów. Od czasu do czasu muzyk proponuje nam także albumy nagrane w konwencji ''solo piano''. Kolejną taką płytą po ''Freehand'' (2002) i "Lifes undertow: improvisations" (2012) jest wydany w marcu 2017 roku, album "Media Vita".
Materiał powstawał w ciągu całego 2016 roku, kiedy pianista codziennie komponował jeden utwór tworzony pod wpływem aktualnych emocji i nastroju w danej chwili. Wybór 12 tematów jakie wypełniają ozdobiony rysunkami synka pianisty Olivera album, jest więc rodzajem bardzo osobistego muzycznego pamiętnika, w którym nie brak zarówno spokojnych i stonowanych fragmentów, czasem zahaczających wręcz o stylistykę muzyki klasycznej, jak i dynamicznych pełnych energii zadziornych impresji.
Gra pianisty jest subtelna lecz zdecydowana. Kilkuminutowe tematy czarują lekkością i wdziękiem właściwym muzyce klasycznej. Mimo że kompozycje powstawały spontanicznie, każda z miniaturek robi wrażenie głęboko przemyślanej i starannie opracowanej. Utwory pianista ułożył w innej niż chronologia powstawania kolejności, sprawiając że album tworzy zamkniętą konceptualnie całość.
46-letni dziś Tim Stevens jest jednym z nielicznych australijskich pianistów, którym udało się stworzyć odrębną solową stylistykę. Oparte na klasycznych podstawach tematy, wyposaża w wyraźnie zarysowane harmonie i emocjonalne uniesienia. Zbiór solowych nagrań jednego z najważniejszych dziś australijskich wirtuozów jazzowego fortepianu to kolejna bardzo atrakcyjna pozycja w katalogu prowadzonej przez Tima Dunna wytwórni Rufus.
Płyta ukazała się 5 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Tim STEVENS: Media Vita
CD 2016, Rufus RF128

program:
 1. Hereinafter
 2. Circling
 3. When she said
 4. Media vita I
 5. Filigree for six
 6. Wrested
 7. The wrong door
 8. Pseudepigrapha
 9. Circling still
10.The look of those leaves
11.The evenings you remember
11.Media vita II

Tim Stevens - fortepian

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt Tima Stevensa:

  

czwartek, 23 marca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz s

Polecane wpisy