Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Jeffrey OSBORNE

Worth It All
PREMIERA 25 MAJA 2018

Takeshi ASAI
Live in New York Vol.2
(premiera 9 czerwca 2018)

David LUBOWICZ
Inside

Piotr BUDNIAK Essential Group
The Days of Wine and Noises

The NEW LESSERS
Evening
(2018)

Bartosz DWORAK Quartet
Reflection
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Tadeusz SUDNIK & His Friends In Art /2017/

Euforila; Canadada; Pierro; Korek; Ta Du Da; For J.S.; Symphonix; Cats In Space; 7'37.

Płyta "Tadeusz Sudnik & His Friends In Art" to zbiór nagrań mistrza instrumentów elektronicznych z lat 1986-2005 dokonanych z udziałem takich znakomitości jak m.in. Tomasz Stańko, Adam Pierończyk, Witold Szczurek, Janusz Skowron czy Zbigniew Wegehaupt.
Tadeusz Sudnik to działający od wielu lat muzyk, kompozytor i realizator dźwięku, założyciel historycznego już Studia Dźwięków Niemożliwych. Artysta przez kilkanaście lat związany był ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie realizował nagrania dla potrzeb teatru, filmu i baletu oraz współpracował z festiwalem Warszawska Jesień.
Zawartość niniejszej płyty to sięgnięcie do archiwum nagrań artysty kryjącego w sobie nieocenione muzyczne skarby. Już 10 lat temu nakładem wytwórni Polonia Records w cyklu "The Best Of Polish Smooth Jazz" ukazała się płyta firmowana szyldem: Tadeusz Sudnik & His Friends In Art. Tym razem jednak mamy do czynienia z wyborem bardziej wyszukanym i bliższym miłośnikom polskiego jazzu.
Mimo nagrań pochodzących z różnych sesji realizowanych na przestrzeni blisko 20 lat, album robi wrażenie spójnej zamkniętej całości. Wszystkie utwory łączy wyjątkowa fantazja i zmysł głównego bohatera płyty, eksponującego brzmienie analogowych syntezatorów, elektronicznych przetworników i efektów natury. Mimo przyprawiających o zawrót głowy nazwisk muzyków jacy pojawiają się na płycie, jej prawdziwym bohaterem są bity, efekty dźwiękowe i ambientowe brzmienie, za którymi stoi Mistrz Ceremonii, Tadeusz Sudnik.
Generowane przez artystę efekty i rozwiązania, zarówno rytmiczne jak harmoniczne, to efekt improwizacji. Sudnik doskonale potrafi trafić z pętlą czy samplami zarówno w przypadku trąbki Tomasza Stańki, saksofonu Adama Pierończyka czy wreszcie nadać wyjątkowego brzmienia recytacjom Andrzeja Mitana. Zgromadzone nagrania prezentują szeroki wachlarz stylistyczny; od elektroniczno-jazzowych dokonań formacji Tomasza Stańki Freelectronic, poprzez nasycone rytmem transowe utwory w rodzaju "Canadada", aż do eksperymentalnych awangardowych rejestracji jak kończące płytę "Symphonix", "Cats In Space" i zrealizowane w ramach Studia Dźwięków Niemożliwych: "7'37".
Wydawnictwo będące rodzajem starannie przygotowanej antologii Tadeusza Sudnika, ukazującej rozmaite etapy jego działalności, stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla miłośników muzyki elektronicznej jak zwolenników jazzu.
Płyta ukazała się w marcu 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

Tadeusz SUDNIK & His Friends In Art
CD 2017, Audio Cave ACD-001-2017

program:
1. Euforila
2. Canadada
3. Pierro
4. Korek
5. Ta Du Da
6. For J.S.
7. Symphonix
8. Cats In Space
9. 7'37

personel:
Tadeusz Sudnik - syntezatory, komputer, elektronika
oraz:
Tomasz Stańko - trąbka
Adam Pierończyk, Aleksander Korecki, Tomasz Duda - saksofon
Paweł Prochnowski, Jan Pęczak, Andrzej Stolarz - gitara
Janusz Skowron, India Czajkowska - instr. klawiszowe
Witold Szczurek - gitara basowa
Zbigniew Wegehaupt - kontrabas
Andrzej Mitan - głos

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu Audio Cave:

      

wtorek, 28 marca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy