Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Raul MIDÓN: Bad Ass And Blind /2017/

Bad Ass and Blind; Red, Green, Yellow; Pedal To The Metal; Wings of Mind; If Only; Sound Shadow; Jack (Robert Lorick); You & I; All That I Am; Gotta Gotta Give; Fly Like An Eagle.

Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Raul Midón to pochodzący z Nowego Meksyku artysta mający za sobą współpracę z tak z takimi tuzami jak: Stevie Wonder, Herbie Hancock czy Bill Withers oraz wieloletnią pracę jako wzięty sideman takich gwiazd pop jak m.in.: Shakira i Enrique Iglesias. Od końca lat 90-tych, ten niewidomy od wczesnego dzieciństwa muzyk działa też jako samodzielny solista publikując firmowane własnym nazwiskiem albumy. W nagraniu jego bestsellerowej płyty "Don't Hesitate" (2014), brała udział prawdziwa plejada jazzowych gwiazd z Lizz Wright, Dianne Reeves, Richardem Bona i Marcusem Millerem na czele. Na nowej płycie "Bad Ass And Blind", Raul Midón udowadnia że zaangażowanie grupy artystów pochodzących ze ścisłej światowej czołówki stanowiło w przypadku poprzedniego albumu zaledwie ciekawą przyprawę jego samodzielnie broniącej się muzyki. Choć także na nowym albumie nie brakuje wśród zaproszonych artystów, znakomitych nazwisk jak choćby znakomity trębacz, laureat Grammy  Nicholas Payton i znany z płyt Diany Krall i Ambrose Akinmusire'a, pianista Gerald Clayton.
Warto jednak zaznaczyć, że Midón tradycyjnie już samodzielnie zrealizował większość partii instrumentalnych i linii wokalnych znajdujących się na płycie dziesięciu własnych kompozycji, oraz kończącej ją ballady Steve'a Millera "Fly Like An Eagle".
Na szczególną uwagę zasługuje rytmicznie ocierająca się o estetykę samby, rozbudowana i nostalgiczna ballada "If Only", zilustrowana świetnymi solówkami gitary Midóna i fortepianu Geralda Claytona.
Uroczą perełką jest też zaśpiewana tylko z towarzyszeniem gitary akustycznej "You & I", a próbkę swingu odnajdziemy podczas "All That I Am".
Na płycie dominuje charakterystyczny, wyrazisty i niemal uduchowiony wokal ilustrowany partiami i niemal rockowo brzmiącymi solówkami gitary. Doskonałe aranżacje, piękne harmonie i urzekająca melodyka łączą w sobie utwory nasycone latynoskim jazzem i współczesną formułą r'n'b.
Płyta ukazała się 24 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Raul MIDÓN: Bad Ass And Blind
CD 2017, Mack Avenue Records / Artistry Music ART 7050

program:
 1. Bad Ass and Blind
 2. Red, Green, Yellow
 3. Pedal To The Metal
 4. Wings of Mind
 5. If Only
 6. Sound Shadow
 7. Jack (Robert Lorick)
 8. You & I
 9. All That I Am
10.Gotta Gotta Give
11.Fly Like An Eagle

personel:
Raul Midón - wokal, gitary, perkusja, programowanie, shaker
oraz:
Nicholas Payton - trąbka
Federico Gonzalez Pena, Jean-Philippe Rykiel  - instr. klawiszowe
Gerald Clayton - fortepian
Richard Hammond - gitara basowa
Joe Sanders - kontrabas
Lionel Cordew, Gregory Hutchinson - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt Raula Midóna:

 

opisy innych płyt z katalogu Mack Avenue: wtorek, 28 marca 2017, longplay_2010
Tagi: Pop M

Polecane wpisy