Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Natalia MATEO: De Profundis /2017/

Bandoska; Eternity; Elegja Pielgrzyma; I Will Always Love You; Kołysanka Rosemary; Unsound; Prayer; Eksplozja Paranoja; Dziwny jest ten świat; Francois Villon-Modlitwa.

Natalia Mateo urodziła się w Polsce, wychowała w Austrii, a aktualnie mieszka w Niemczech. Tam też związała swą muzyczną karierę z monachijską wytwórnią ACT, która w marcu 2015 roku opublikowała jej debiutancki album: ''Heart of Darkness''. Artystka dysponuje wyjątkowym głosem o krystalicznej barwie i swego rodzaju kobiecej kruchości i wrażliwości. Piosenki przez nią śpiewane ''Frankfurter Allgemeine'' określił mianem: "Jazzowych kwiatów o głębokich korzeniach". 31 marca 2017 roku, a więc równo 2 lata po fonograficznym debiucie wokalistki, ukazuje się jej drugi album zatytułowany "De Profundis". W programie płyty poza premierowymi piosenkami, znalazły się interpretacje takich utworów jak "Kołysanka Rosemary" Komedy i "Dziwny jest ten świat" Niemena, a także utwory z dorobku Bułata Okudżawy i ...Dolly Parton.
Mimo tak ogromnego rozrzutu gatunkowego, wszystkie utwory zebrane na "De Profundis" udało się scalić wspólnym mianownikiem jakim jest charakterystyczny sposób interpretacji wokalnej i świetnie dopracowane aranżacje instrumentalne. Artystce towarzyszy grono sprawdzonych już w przypadku poprzedniego albumu instrumentalistów oraz muzyk prestiżowego NDR Big Band, saksofonista Sebastian Gille, a nagrań dokonano w RecPublica Studio w Lubrzy
W wokalistyce Natalii Mateo dostrzeżemy elementy słowiańskiego folkloru, wpływy amerykańskiego jazzu i fascynację poetyckimi balladami. Maniera wokalna jaką dysponuje artystka doskonale sprawdza się zarówno w otwierającej płytę ludowej piosence "Bandoska", jak w autorskich piosenkach "Elegja Pielgrzyma", "Unsound", "Prayer" i niemal awangardowej "Eksplozji Paranoja".
Zaskakuje wersja "I Will Always Love You", piosenki Dolly Parton bardziej jednak znanej dzięki interpretacji Whitney Houston. Mamy bowiem do czynienia z jednym z najbardziej dynamicznych fragmentów płyty, wyposażonym w szybki rytm i ognistą partię gitary.
Mniej przekonuje, ograna w ostatnich latach do bólu "Kołysanka Rosemary". Trudno tu bowiem doszukać się elementów wybiegających poza schematy znane dotychczas z setek rozmaitych wykonań tego tematu.
Nie robi większego wrażenia także manieryczne, niemal pastiszowe potraktowanie "Dziwny jest ten świat", mogące być odebrane jedynie jako osobliwa ciekawostka.
Zastanawia mnie dlaczego artystka tak oszczędnie dawkuje nam swoje własne kompozycje. To one bowiem na obu dotychczasowych jej albumach w dużej mierze decydują o ich atrakcyjności. Zamieszczona na "De Profundis" autorska pieśń "Prayer", należy niewątpliwie do najciekawszych fragmentów całej płyty. Połamana rytmicznie, pełna ekspresji, niepokojąca, trzymająca w napięciu, a do tego genialnie opracowana instrumentalnie.
Drugi album Natalii Mateo wydany przez ACT to mimo kilku dynamicznych uniesień ("I Will Always Love You", "Eksplozja Paranoja") płyta bardziej wyciszona i klimatyczna.
Premiera płyty 31 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

Natalia MATEO: De Profundis
CD 2017, ACT 9734-2

program:
 1. Bandoska
 2. Eternity
 3. Elegja Pielgrzyma
 4. I Will Always Love You
 5. Kołysanka Rosemary / Rosemary's Baby
 6. Unsound
 7. Prayer
 8. Eksplozja Paranoja
 9. Dziwny jest ten świat
10.Francois Villon-Modlitwa

personel:
Natalia Mateo - wokal
Sebastian Gille - saksofon
Dany Ahmad - gitary
Simon Grote - fortepian
Christopher Bolte - gitara basowa
Felix Barth - kontrabas
Fabian Ristau - perkusja

_____________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty Natalii Mateo:

opisy innych płyt z katalogu ACT:

wtorek, 28 marca 2017, longplay_2010
Tagi: M jazz

Polecane wpisy