Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Mark WADE Trio: Event Horizon

Jump for Joy; The Prisoner; Apogee; Singsong; Tossed; Valley and Stream; Twist in the Wind; Cold Spring; If I Only Had a Brain.

Nowojorski basista i kompozytor Mark Wade już od 20 lat aktywnie udziela się na jazzowej scenie jako muzyk towarzyszący uznanym solistom. Od  pewnego czasu prowadzi też własne trio z powodzeniem wykonujące jego kompozycje. W dorocznym podsumowaniu czytelników magazynu Down Beat, artysta znalazł się w gronie 10 najlepszych jazzowych basistów 2016 roku, a jego pierwszy autorski album "Event Horizon" doczekał się wielu pochlebnych recenzji w najbardziej prestiżowych branżowych periodykach.
Kontrabasiście w nagraniach wypełniających płytę towarzyszy doskonały pianista Tim Harrison oraz uznawany za jednego z najbardziej błyskotliwych nowojorskich perkusistów jazzowych, Scott Neumann mający za sobą współpracę m.in. z Dave'm Liebmanem i Kennym Barronem, oraz znakomity album "Blessed" (2013) nagrany we własnym trio współtworzonym z Michaelem Blakem i Markiem Heliasem.
Zrealizowany w brooklyńskim studio System Two album "Event Horizon", wypełnia 9 utworów odsłaniających niebywały potencjał nowojorskiego tria. W grze instrumentalistów dostrzeżemy ogrom kreatywności i perfekcyjnego dopasowania każdej partii do momentu w jakim znajduje się reszta składu. Ta niebywała integracja sprawia, że muzyka docierająca do nas z głośników robi wrażenie jednolitego dźwiękowego organizmu o własnej wrażliwości i charakterze.
Wade z pasją tworzy dźwiękowe ramy pozostałym muzykom, pozwalając na uwypuklenie ich indywidualnych preferencji w zakresie improwizowanych partii.
W grze Tima Harrisona dostrzeżemy liryczny posmak klasyki, co szczególnie sprawdza się w spokojnych stonowanych tematach. Jednym z nich jest stanowiący prawdziwą ozdobę płyty "Valley and Stream", grany częściowo przez lidera tria przy użyciu smyczka.
Perkusja Scotta Neumanna nagrana została w specyficzny sposób, otaczając nas zewsząd balansując między kanałami. Zastosowanie tego efektu w połączeniu z sugestywnym i zdecydowanym stylem muzyka przynosi świetny rezultat.
"Event Horizon" to potężna dawka ekspresji i niebywała chemia. Płyta pełna niespodzianek i intrygujących zmian w zakresie metrum i harmonii oraz 54-minutowa porcja wykwintnie zagranego amerykańskiego jazzu.
Album ukazał się 26 lutego 2016.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Mark WADE Trio: Event Horizon
CD, Mark Wade

program:
1. Jump for Joy
2. The Prisoner
3. Apogee
4. Singsong
5. Tossed
6. Valley and Stream
7. Twist in the Wind
8. Cold Spring
9. If I Only Had a Brain

personel:
Tim Harrison - fortepian
Mark Wade - kontrabas
Scott Neumann - perkusja

_____________________________________________________________________

wtorek, 21 marca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz w

Polecane wpisy