Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Karol Szymanowski - We mgłach /2016/

Sześć pieśni; Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza; Łabędź; Cztery pieśni.

Wczesny, późnoromantyczny okres twórczośći Karola Szymanowskiego dokumentuje stylowo wydany album "We mgłach". Większość zawartych na płycie pieśni należy do utworów, po które dość rzadko sięgają artyści. Rafał Majzner (tenor) i Katarzyna Rzeszutek (fortepian) zarejestrowali dwa cykle pieśni, Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza oraz wyjątkową pieśń "Łabędź". W nasączonych wpływem wielkich kompozytorów XIX wieku utworach, dominuje pełen emocji i uniesień charakterystyczny styl Szymanowskiego.
Szczególną uwagę zwraca otwierający całość cykl Sześciu pieśni (Op.2) do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, będący najwcześniejszym znanym zbiorem pieśni Szymanowskiego, datowanym na lata 1900-1902. Pieśni te dedykowane były przez zaledwie kilkunastoletniego kompozytora siostrze  Stanisławie Szymanowskiej, która wkrótce okazała się wyjątkową śpiewaczką słynącą z wybitnych interpretacji pieśni brata, kuzynowi Feliksowi Zbyszewskiemu oraz Marii Grossmannowej.
Pieśni zebrane na płycie charakteryzuje liryczny nastrój, oszczędna ekspresja i specyficzne harmonie. Wyśmienity tenor i wieloletni solista Opery Wrocławskiej, Rafał Majzner doskonale potrafi uchwycić tkwiące w większości pieśni pesymizm i melancholię, ale też tchnąć w utwory dużą dozę liryzmu. Towarzysząca śpiewakowi pianistka kameralna Katarzyna Rzeszutek, wyposażyła nagrania w akompaniament niejednokrotnie przewyższający ekspresją partie wokalne.
O ile w wielu interpretacjach utworów na głos i fortepian, rola instrumentu ściśle ograniczona jest zaledwie do poprawnego akompaniamentu, w przypadku tej płyty artyści zdają się być równoprawni w zakresie kreacji artystycznej i przekazu emocjonalnego utworów.
Najnowszy zbiór Pieśni Karola Szymanowskiego zarejestrowany w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Katowicach w 2016 roku, a wydany na płycie przez wytwórnię DUX, to pozycja w nieoceniony sposób wzbogacająca polską fonotekę.
Płyta ukazała się w lutym 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Rafał MAJZNER / Katarzyna RZESZUTEK: Karol Szymanowski - We mgłach
CC 2016, DUX 1369

program:

Sześć pieśni:
 1. I   Daleko został cały świat
 2. II  Tyś nie umarła
 3. III We mgłach
 4. IV Czasem gdy długo na pół sennie marzę
 5. V  Słyszałem ciebie
 6. VI Pielgrzym

Trzy fragmenty z poematów Jana Kasprowicza:
 7. I   Święty Boże
 8. II  Jestem i płaczę
 9. III Moja pieśń wieczorna (Błogosławiona niech będzie ta chwila)

10. Łabędź

Cztery pieśni:
11.I   Tak jestem smętny
12.II  W zaczarowanym lesie
13.III Nade mną leci
14.IV Rycz burzo

wykonawcy:
Rafał Majzner - tenor
Katarzyna Rzeszutek - fortepian

_____________________________________________________________________

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy ponad 100 płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 06 marca 2017, longplay_2010
Tagi: s classic

Polecane wpisy