Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Joanna MOREA: Crazy People /2017/

Crazy People; Kobieta Casanovy; Jazzowe nutki; Two Timin' Man; Wakacje w Bangkoku; Nie teraz; Tropikalny raj; Skonczone.com; 10 gorzkich łez; Who's That Knocking At My Heart; Was I Drunk; Wolność osobista; Crazy People (Take 2).

"Crazy People" to tytuł albumu wokalistki, flecistki i saksofonistki jazzowej Joanny Morea, którą w nagraniach gościnnie wspomagają Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski i Robert Majewski. Większość utworów to autorskie kompozycje artystki, a do trzech z nich teksty napisał Marek Gaszyński. Swój  tytuł album zawdzięcza utworowi The Boswell Sisters z 1932 roku, jednej z czterech kompozycji z dorobku innych artystów, po które sięgnięto na płycie. Zafascynowana jazzem tradycyjnym i swingiem Joanna Morea w swych pełnych uroku utworach porusza tematy związane z licznymi podróżami, inspirującymi przeżyciami i kobiecymi emocjami. Wcześniej artystka opublikowała płytę "Śpiewniki Joanki" oraz album z muzyką relaksacyjną dla ciężarnych kobiet: "Będę Mamą". Na nowej, jazzowej płycie poza plejadą jazzowych gwiazd, przy fortepianie i stylowych Hammondach słyszymy Jarka Małysa, przy kontrabasie Andrzeja Zielaka, a za perkusją w każdym utworze zasiada znany m.in. z ostatniego wcielenia legendarnej grupy Laboratorium, Grzegorz Grzyb.
Pozyskanie do składu znakomitości polskiego jazzu, zapewnia płycie zainteresowanie ze strony odbiorów, którym postać Joanny Morea jawić się może jako wielka niewiadoma. Po wysłuchaniu zawartości krążka okazuje się jednak, iż towarzyszące nam w większości nagrań partie trąbki i flugelhornu Roberta Majewskiego, pojawiający się w trzech utworach Zbigniew Namysłowski czy wokalizy Urszuli Dudziak jakie słyszymy w dwóch wersjach utworu tytułowego, stanowią zaledwie gustowny ozdobnik na tym nasyconym specyficznym klimatem albumie.
Joanna Morea dysponuje charakterystycznym głosem i sposobem interpretacji, doskonale sprawdzającymi się zarówno w trakcie spokojnych bluesowych utworów o niemal intymnym charakterze, jak i pełnymi dynamiki tematami swingowymi. Artystka okazuje się również świetną instrumentalistką przeplatając wokal partiami granymi na saksofonach i flecie.
Płyta ukazała się 3 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Joanna MOREA: Crazy People
CD 2017, Pronet PRCD 009

program:
 1. Crazy People
 2. Kobieta Casanovy
 3. Jazzowe nutki
 4. Two Timin' Man
 5. Wakacje w Bangkoku
 6. Nie teraz
 7. Tropikalny raj
 8. Skonczone.com
 9. 10 gorzkich łez
10.Who's That Knocking At My Heart
11.Was I Drunk
12.Wolność osobista
13.Crazy People (Take 2)

personel:
Joanna Morea - wokal, flet, saksofony
Jarek Małys - instr. klawiszowe
Andrzej Zielak - kontrabas
Grzegorz Grzyb - perkusja
oraz:
Dymitr Markiewicz - puzon
Paweł Tartanus - gitara
gościnnie:
Urszula Dudziak - śpiew
Robert Majewski - trąbka, fluhelhorn
Zbigniew Namysłowski - saksofon

_____________________________________________________________________

czwartek, 16 marca 2017, longplay_2010

Polecane wpisy