Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

GORILLA MASK: Iron Lung /2017/

Hammerhead; Before I Die; THUMP!; Crooked; Blood Stain; Steam Roller; Lullaby for a Dead Man; Iron Lung; Chained.

Trio Gorilla Mask tworzy trzech wyjątkowo aktywnych i wszechstronnych artystycznie muzyków, udzielających się w rozmaitych projektach.

Od 2008 roku zamieszkały w Berlinie kanadyjski saksofonista Peter Van Huffel poza działalnością w ramach Gorilla Mask, znany jest z wielu odważnych projektów muzycznych: kameralnego składu House of Mirrors, oraz doskonałych albumów nagranych z m.in. Michaelem Batesem i Jeffem Davisem ("Boom Crane", 2013), Andreasem Willersem i Oliverem Steidle ("The Scrambling Ex", 2014), Kwintetem Meinrada Kneera ("Oneirology", 2015) czy wreszcie z świetnym gitarzystą Alexem Maksymiwem ("KRONIX", 2016). Niezwykle agresywny sposób gry alcisty, pełen jest swego rodzaju duchowości spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy oraz wyczuwalnych w każdym niemal dźwięku uczuć.
Basista składu Roland Fidezius doskonale radzi sobie zarówno z instrumentem elektrycznym jak akustycznym, w obu przypadkach eksponując swój własny niepowtarzalny styl i wyjątkową finezję w zakresie basowych kreacji. Wraz z perkusistą Gorilla Mask, Rudim Fischerlehnerem, tworzy silny rytmiczny tandem, wspierający wielu solistów. Z pianistą Simonem Vincentem współtworzą Occasional Trio, skład który w roku 2016 zachwycił miłośników jazzu albumem "Opening Lines" (2015).
Austriacki perkusista to nie tylko znakomity instrumentalista, ale też ceniony kompozytor i producent muzyczny. Rudi Fischerlehner już jako nastolatek w latach 90-tych angażował się w rozmaite projekty muzyczne, oscylujące między improwizowaną muzyką eksperymentalną a rockiem, a w ubiegłym dziesięcioleciu dał się poznać jako leader i wyłączny twórca repertuaru kwartetu Pinx. Nagrane w tym składzie płyty: ''Pinx'' (2005) oraz ''milieu'' (2007) okazały się niezwykle dojrzałą wizytówką artysty, doskonale odnajdującego się w nasyconych improwizacjami utworach kreowanych wraz z trojgiem muzycznych przyjaciół. Podczas kolejnych lat swej muzycznej drogi, Fischerlehner współpracował m.in. z saksofonistką Ingrid Laubrock a pod szyldem Grid Mesh nagrał płytę ''coordinates'' (2010) z Andreasem Willersem i Frankiem Paulem Schubertem. Z kolei rok 2013 przyniósł wyśmienity album ''TAM'' (2013) zrealizowany z gitarzystą Olafem Ruppem i puzonistą Matthiasem Mullerem. Z pierwszym z wymienionych Fischerlehner opublikował też płyty: "Live At Lydfestival Aarhus" (2015) i jako duet XENOFOX "Hundred Begginings" (2016).

Gorilla Mask ma za sobą kilka gorąco przyjętych albumów popartych niezliczoną ilością koncertów wypełnionych wierną publicznością. Status formacji z każdym rokiem wzrasta, czyniąc z tria jedno z najciekawszych zjawisk ostatnich lat europejskiej sceny jazzowej. Przełomowym okazał się fakt nawiązania współpracy z specjalizującą się w muzyce jazzowej portugalską wytwórnią Clean Feed. Po pełnym wyjątkowej mocy albumie ''Howl!'' (2012), Gorilla Mask zadebiutowali pod flagą tego wydawnictwa albumem ''Bite My Blues" (2014), poszerzającym stylistyczne spectrum zespołu o jeszcze większą dynamikę i siłę. To na tym albumie Roland Fidezius postanowił zastąpić kontrabas, elektrycznym instrumentem, kreując tym samym bardziej agresywne partie nadające utworom posmaku muzyki rockowej.
Rok 2017 przyniósł drugi album Gorilla Mask wydany przez Clean Feed: "Iron Lung", który miesiąc później ukazał się też w postaci tradycyjnego winylowego longplaya. Płytą tą muzycy jeszcze bardziej wzmocnili termin: punk jazz, jakim krytycy muzyczni mają zwyczaj określać styl zespołu. Dziewięć premierowych kompozycji Petera Van Huffela wypełniających krążek ewidentnie ukazuje jak w ciągu ostatnich lat, przełamując kolejne granice zespół wypracował własne niepowtarzalne brzmienie. Z każdym kolejnym albumem Gorilla Mask, mamy do czynienia z subtelnie wprowadzanymi do brzmienia innowacjami, ustalającymi nowe obrzeża stylistyki tria.
Mimo, iż instrumentem solowym jest w muzyce Gorilla Mask saksofon, "Iron Lung" zdaje się w jeszcze większym stopniu eksponować ciężkie, rockowe brzmienie sekcji rytmicznej. Podczas "Before I Die" to właśnie riffy gitary basowej zdają się decydować o ostatecznym przekazie utworu. Stosując elektroniczne przetworniki dźwięku Roland Fidezius uzyskuje brzmienie, którego pozazdrościć może mu niejeden rasowy metalowiec.
Podobnie wypada na płycie "Blood Stain" nasycony monotonnym, mantrycznym riffem gitary basowej.
Pośród nagrań znajdziemy kilka charakteryzujących się poszarpanym rytmem tematów, jak otwierający płytę "Hammerhead" czy totalnie rozimprowizowany, niemal free jazzowy "THUMP!" i "Steam Roller".
"Crooked" to elegijny temat, w którym na tle fantazyjnych kreacji perkusyjnych i niepokojących partii basu, saksofon wygrywa bodaj najbardziej poruszającą na całej płycie partię. W melodyce doszukamy się wpływów etnicznych z dużym naciskiem na motywy charakterystyczne dla muzyki żydowskiej.
Bardzo swobodne podejście do struktury kompozycji charakteryzuje pastiszowy temat: "Lullaby for a Dead Man", pełen tworzonych w czasie rzeczywistym rozwiązań.
Z kolei utwór tytułowy, to kolejny przykład tego jak wzrosła w grupie pozycja Rolanda Fideziusa. Korzystając z rozmaitych przetworników, basista uzyskuje niebywałe efekty nadając muzyce Gorilla Mask niesamowitej siły i mocy.
Jako bonus w wersji CD dołączono do podstawowego programu albumu utwór "Chained" mogący posłużyć jako typowy przykład i zarazem esencję terminu: punk jazz.
Kolejne bariery przełamane, kolejne konwencje przetarte. "Iron Lung" to dla Gorilla Mask duży i zdecydowany krok naprzód.
Album ukazał się 20 stycznia 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

oraz: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

GORILLA MASK: Iron Lung
CD 2017, Clean Feed CF402CD

program:
1. Hammerhead
2. Before I Die
3. THUMP!
4. Crooked
5. Blood Stain
6. Steam Roller
7. Lullaby for a Dead Man
8. Iron Lung
9. Chained (bonus track)

personel:
Peter Van Huffel - saksofon
Roland Fidezius - gitara basowa, efekty
Rudi Fischerlehner - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Gorilla Mask:

 

wtorek, 07 marca 2017, longplay_2010
Tagi: jazz g

Polecane wpisy