Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Billy CHILDS: Rebirth /2017/

Backwards Bop; Rebirth; Stay; Dance Of Shiva; Tightrope; The Starry Night; The Widmills Of Your Mind; Peace.

Mimo że od roku 1988 Billy Childs konsekwentnie publikuje autorskie albumy w większości wypełnione własnymi kompozycjami, nazwisko 60-letniego dziś amerykańskiego pianisty i kompozytora pojawia się na rozmaitych płytach. Muzyk ma wpisaną w biografię współpracę z takim artystami jak m.in. Dianne Reeves, Sting czy Chris Botti. Zaledwie kilka tygodni przed ukazaniem się jego nowej dwunastej już płyty, słuchaliśmy go m.in. na albumie harfistki Carol Robbins ("Taylor Street", 2017), z którą w ramach Jazz Chamber Ensemble artysta współpracuje już od 1999 roku.
Nagrany w słynnym nowojorskim Avatar Studio album "Rebirth", zrealizowany został w genialnym kwartecie wspótworzonym wraz ze Stevem Wilsonem (saksofony), Hansem Glawischnigiem (kontrabas) i Erickiem Harlandem (perkusja).
Pośród ośmiu utworów znajdziemy ciekawe wersje tematów "The Widmills of Your Mind" Michela Legranda oraz ujmującą niebywałą wirtuozerią interpretację "Peace" Horace'a Silvera.
"Rebirth" to jednak przede wszystkim własne, olśniewające wyszukaną konstrukcją własne kompozycje pianisty. Pośród nagrań znajdziemy hołdujące bebopowej tradycji tematy w rodzaju otwierającego płytę "Backwards Bop" czy połamanego rytmicznie "Dance Of Shiva", oraz plasujące się w estetyce nowoczesnego jazzu utwory: "Rebirth" i "The Starry Night".
Spokój i wytchnienie przynosi ballada "Tightrope", wyjątkowo wyraźnie eksponująca impresyjne możliwości pianisty i zdumiewającą umiejętność balansowania emocjami. To także jedna z kilku okazji na płycie do zasłuchania się w solową partię kontrabasisty Hansa Glawishinga.
Perełką w tym zestawie jest przejmująca pieśń "Stay" z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewana przez dysponującą wyjątkową manierą wokalną Alicię Olayua.
Udział w nagraniach doskonałego mistrza saksofonu Steve'a Wilsona znanego z niezliczonej ilości płyt takich artystów jak Chick Corea, Kenny Barron czy Ron Carter, zdaje się być nieoceniony. Jednak jego partie nie są w stanie zdominować odgrywającego tu główną rolę fortepianu.
Pełne wyszukanej estetyki nawiązującej do największych jazzowych arcydzieł utwory wypełniające album, po raz kolejny utwierdzają nas w przekonaniu, że Billy Childs jest pianistą o wyjatkowo silnej pozycji, zapewniającej mu stałe miejsce w elitarnym gronie największych artystów jazzowych XXI wieku.  
Płyta ukazała się 24 marca 2017.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Billy CHILDS: Rebirth
CD 2017, Mack Avenue MAC1122

program:
1. Backwards Bop
2. Rebirth
3. Stay
4. Dance Of Shiva
5. Tightrope
6. The Starry Night
7. The Widmills Of Your Mind
8. Peace

personel:
Steve Wilson - saksofony
Billy Childs - fortepian
Hans Glawisching - kontrabas
Eric Harland - perkusja
oraz:
Claudia Acuna, Alicia Olatua - wokal
Ido Meshulam - puzon
Rogerio Boccato - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

 

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

 

poniedziałek, 27 marca 2017, longplay_2010
Tagi: C jazz

Polecane wpisy