Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

An Evening With Ron CARTER & Richard GALLIANO /2017/

Einbahnstrasse; Tea For Toots; Billie; Waltz For Nicky; You Are My Sunshine; Tango pour Claude; Blues For D.P.; Aria / Libertango; Ah Rio; First Trip.

Po 27 latach od wydania genialnego albumu "Panamanhattan" legendarny kontrabasista Ron Carter i niekwestionowany mistrz akordeonu Richard Galliano, znowu razem! Obaj muzycy są wyjątkowymi artystami mającymi za sobą największe możliwe sukcesy w swych kategoriach. Jeden z najważniejszych kontrabasistów wszechczasów, obecny na jazzowej scenie od 6 dekad, 80-letni dziś Amerykanin Ron Carter, ma za sobą współpracę z największymi spośród największych. Lista artystów, z którymi współpracował muzyk słynnego Kwintetu Milesa Davisa wypełniłaby wiele stron każdej jazzowej encyklopedii. Z kolei Francuz Richard Galliano, laureat prestiżowej Django Reinhardt Prix nie ma konkurenta, który choćby zbliżył się do jego niekwestionowanej pozycji mistrza akordeonu i bandoneonu. Muzyk balansujący pomiędzy jazzem a muzyką klasyczną jest niedoścignionym  interpretatorem muzyki Astora Piazzolli, oraz instrumentalistą, który wprowadził akordeon w formułę jazzowej improwizacji.
Ich kolejne spotkanie zaowocowało znakomitym albumem "An Evening With Ron Carter & Richard Galliano" nagranym w październiku 2016 roku w sali Theaterstubchen w Kassel (Niemcy), oraz wyprzedaną do ostatnich miejsc europejską trasą koncertową.
Na płycie znajdziemy kompozycje obu wirtuozów idealnie dopasowane do osiągniętego przez nich muzycznego mianownika, oraz genialną wersję standardu "You Are My Sunshine". Oczywiście nie mogło obyć się bez Piazzolli, którego słynne "Libertango" pojawia się na płycie wynikając z improwizacji w trakcie utworu: "Aria".
Mistrzowska technika i zaskakujące wariacje. Jazz i blues, tango i walc. Wszystko podane z właściwą obu artystom maestrią i feelingiem.
Na okładce albumu Galliano wspomina pierwsze spotkanie muzyków po latach i cytuje fragment rozmowy: "Galliano: Widzisz człowieku, po 27 latach jesteśmy wciąż tacy sami, a ja gram wciąż na tym samym akordeonie / Carter: I ciagle mamy takie same palce". 
Wyjątkowy urok ma ta płyta. Specyficzny nastrój i jedyny w swoim rodzaju klimat wykreowany przez dwóch spośród największych instrumentalistów naszych czasów.
Album ukazał się 24 lutego 2017 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 dystrybucja:

Ron CARTER & Richard GALLIANO: An Evening With Ron Carter & Richard Galliano. Live At The Theaterstubchen, Kassel
CD 2017, In+Out Records IOR 77132-2

program:
 1. Einbahnstrasse
 2. Tea For Toots
 3. Billie
 4. Waltz For Nicky
 5. You Are My Sunshine
 6. Tango pour Claude
 7. Blues For D.P.
 8. Aria / Libertango
 9. Ah Rio
10.First Trip

personel:
Richard Galliano - akordeon
Ron Carter - kontrabas

_____________________________________________________________________

piątek, 24 marca 2017, longplay_2010
Tagi: C g jazz

Polecane wpisy