Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Kyu Yeon KIM: Rameau / Schubert /2016/

Jean-Philippe Rameau: Nouvelles Suites de Pieces de Clavecin;
Franz Schubert: Four Impromptus.

Urodzona w 1985 roku koreańska pianistka Kyu Yeon Kim jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, pośród których warto wymienić choćby I Nagrodę zdobytą podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im.G.Bachauer czy Nagrodę Specjalną przyznaną w 2002 roku w ramach Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie. Na swej nowej płycie, nagranej w Europejskim Centrum Matecznik "Mazowsze" w Otrębusach, Koreanka zarejestrowała dwie Suity taneczne Jeana-Philippe Rameau z roku 1728 pierwotnie dedykowane klawesynowi, oraz jeden z najsłynniejszych cykli kameralnych Franciszka Schuberta: "Four Impromptus".
O ile w przypadku dzieła Schuberta skomponowanego na rok przed śmiercią kompozytora, mamy do czynienia z wykonaniem, mimo iż perfekcyjnym i niemal doskonałym, to jednak nie wnoszącym do kanonu najwspanialszych nagrań muzyki klasycznej nic nowego w zakresie interpretacji; miniaturki Rameau zamieszczone na tym albumie zasługują na szczególną uwagę. Przede wszystkim warto wyróżnić umiejętne przetransponowanie materiału na fortepian z zachowaniem przejrzystości i brzmieniowego wdzięku właściwych klawesynowi.
Drugim ważnym aspektem jest konstrukcja suit dalece odbiegająca od powszechnie znanych form stosowanych przez Haendla czy Bacha. U Rameau podstawę suity, podobnie jak u współczesnego mu Francoisa Couperina, stanowiły utrzymane w jednej tonacji tańce, obok których dopiero pojawiały się części tematyczne.
Wszystkie zalety wydawnictwa nie miałyby jednak racji bytu, gdyby nie wyjątkowy talent i technika młodej pianistki, doskonale odnajdującej się w tym repertuarze. Kyu Yeon Kim gra w sposób intuicyjny, bezbłędnie trafiając nie tylko w sedno struktury kompozycji, ale dodając muzyce skrawek własnej duchowej wrażliwości. Najnowsze nagranie Suit tanecznych Rameau, należy do grona tych utworów na klawesyn, które wiele zyskały dzięki interpretacji na fortepian.
Płyta ukazała się w listopadzie 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

______________________________________________________________________

 

Kyu Yeon KIM: Rameau / Schubert
CD 2016, DUX 1311

program:
Jean-Philippe Rameau: Nouvelles Suites de Pieces de Clavecin - Suite in A:
 1.     I Allemande
 2.    II Courante
 3.   III Sarabande
 4.   IV Le Trios Mans
 5.    V Fanfarinette
 6.   VI La Triomphante
 7.  VII Gavotte
 8. VIII 1 er Double de la Gavotte
 9.   IX 2 me Double
10.   X 3 me Double
11.  XI 4 me Double
12. XII 5 me Double
13.XIII 6 me Double
Franz Schubert: Four Impromptus Op.90, D.899:
14.No.1 in C minor: Allegro molto moderato
15.No.2 in E flat major: Allegro
16.No.3 in G flat major: Andante
17.No.4 in A flat major: Allegretto

Kyu Yeon Kim - fortepian

______________________________________________________________________

opisy innych płyt z muzyką Franciszka Schuberta:

   

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy ponad 100 płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 16 lutego 2017, longplay_2010
Tagi: s R k classic

Polecane wpisy