Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Karol Rathaus - Chamber Music /2016/

I Sonata na skrzypce i fortepian, op.14;
II Sonata na skrzypce i fortepian, op.43;
Suita na skrzypce i fortepian, op.27.

Kompozytora, pianistę i pedagoga Karola Rathausa, Polaka o żydowskich korzeniach, powszechnie uważa się za pierwszego twórcę muzyki filmowej w Niemczech. Od 1938 roku zamieszkały w USA, skomponował wiele utworów instrumentalnych, stylistycznie nawiązujących do twórczości Richarda Straussa, Gustawa Mahlera czy Igora Strawińskiego. Po trzy spośród jego kameralnych utworów na skrzypce i fortepian z lat 1925-1937: dwie Sonaty oraz Suitę, sięgnęły: znana z kwartetu smyczkowego Neo Quartet skrzypaczka Karolina Piątkowska-Nowicka, oraz pianistka Bogumiła Weretka-Bajdor. Warto zaznaczyć, że obie Sonaty opublikowano w formie nagrań po raz pierwszy, co czyni z płyty "Karol Rathaus - Chamber Music" prawdziwą fonograficzną perełkę.
Konstrukcja obu Sonat wykorzystuje powtórzenia wybranych motywów w trakcie odległych od siebie fragmentów, czyniąc całość niezwykle łatwo przyswajalną.
Z kolei wieńcząca program płyty Suita na skrzypce i fortepian charakteryzuje się porywającą energią, od której odstępstwem jest nasycona polonezowym rytmem część III: Capriccio, Moderato
To doskonała okazja do zapoznania się ze specyficznym stylem kompozytora w zakresie muzyki kameralnej. Mamy do czynienia z wykonaniem wolnym od eksperymentów, doskonale oddającym charakter twórczości Rathausa, pełen muzycznych poszukiwań i zaskakujących rozwiązań.
Obie artystki, absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, dysponują doskonałym warsztatem instrumentalnym, popartym ogromną ilością nagród i wyróżnień, oraz wieloletnim doświadczeniem w zakresie muzyki kameralnej. Zachwyca maksymalne wykorzystanie możliwości obu instrumentów, zarówno w zakresie liryki jak ekspresji.
Nagrania dokonane podczas sesji w lipcu i grudniu 2015 roku eksponują doskonałe warunki akustyczne Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dźwięk jest przestrzenny, fortepian brzmi krystalicznie a partie skrzypiec roztaczają przed nami szeroki zakres środkowych częstotliwości.
Płyta ukazała się w listopadzie 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Karol Rathaus - Chamber Music
CD 2016, DUX1347

program:
I Sonata na skrzypce i fortepian, op.14:
 1.  I Andantino
 2. II Intermezzo, Andante
 3.III Rondo, Allegro ma non troppo
II Sonata na skrzypce i fortepian, op.43:
 4.  I Allegretto tranquillo, ma non troppo
 5. II Andantino con moto
 6.III Allegro
Suita na skrzypce i fortepian, op.27:
 7.  I Bewegt und wuchtig
 8. II Andante
 9.III Capriccio, Moderato
10.IV Allegro

personel:
Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce
Bogumiła Weretka-Bajdor - fortepian

_____________________________________________________________________

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy ponad 100 płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 15 lutego 2017, longplay_2010
Tagi: R p w classic

Polecane wpisy