Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

The FLASH!: Siła /2016/

Pogrzeb jazzu; Nierwana; My live is crazy; 103 C; Smutny Sławek; Kurt Cobain at disco; Speedball; 200 pięści; Wkręcony na Maxa; Power Rangers go to hell; Niestrój zdobi człowieka.

Okrzyczane mianem "jednego z największych objawień Festiwalu Jazz Juniors" trio o nazwie Flash! tworzą: saksofonista Sławek Pezda, basista Kuba Dworak i perkusista Max Olszewski. Wydaną przez słowacką wytwórnię Hevhetia płytę formacji zatytułowaną "Siła", wypełniają  kompozycje lidera i saksofonisty, zahaczające o rozmaite style ale też śmiało czerpiące z klasyki jazzu. Zespół odważnie eksperymentuje zarówno z brzmieniem jak formą nawiązując do punk rocka i free jazzu. Otrzymany w ten sposób efekt nie zawsze trafi w gusta konserwatywnych odbiorców muzyki jazzowej, lecz niewątpliwie stanowić może pomost dla słuchaczy dotąd stroniących od jazzu.
Wszyscy członkowie The Flash! to muzycy na co dzień zaangażowani w projekty bardziej skłaniające się w stronę konwencjonalnego brzmienia jak Cracow Jazz Collective, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, Bartosz Dworak Quartet czy Stanisław Słowiński Quintet. Forma tria wykonującego bardzo żywiołową muzykę, mogącą kojarzyć się z rodzajem punk jazzu, stanowi więc dla nich rodzaj odskoczni od muzyki ściśle zamkniętej w jazzowej formule.
Bardzo dobrze, iż śmietanka młodego polskiego jazzu jaka tworzy ten skład, znalazła upust swym emocjom, niekoniecznie związanym z głównym nurtem swej działalności, w ramach odrębnego projektu. Zwolennikom innych ich projektów pozostaje płyta, którą traktować mogą jako ciekawostkę, a odbiorcy poszukujący nowych brzmień otrzymują tętniący życiem krążek pełen wyczuwalnego buntu, nieoczywistych dźwięków i zakręconych harmonii.
Słowacka Hevhetia już od kilku dobrych lat publikuje ciekawe nagrania polskich muzyków jazzowych. Wielka jej za to chwała. Naturalne więc jest to, iż przy tak dużej ilości płyt, nie każdy album okazuje się być wybitnym, wyjątkowym czy choćby bardzo ciekawym i zapadającym na długo w świadomości konserwatywnego jazzowego odbiorcy.
Album ukazał się w grudniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

The FLASH!: Siła
CD 2016, Hevhetia HV 0144-2-331

program:
 1. Pogrzeb jazzu
 2. Nierwana
 3. My live is crazy
 4. 103 C
 5. Smutny Sławek
 6. Kurt Cobain at disco
 7. Speedball
 8. 200 pięści
 9. Wkręcony na Maxa
10.Power Rangers go to hell
11.Niestrój zdobi człowieka

personel:
Sławek Pezda - saksofon
Kuba Dworak - gitara basowa
Max Olszewski - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 04 stycznia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy