Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Stanisław SŁOWIŃSKI Quintet: Landscapes Too Easy To Explain /2016/

Lavina; I; 8000; K2; Jesienny; Deszcz; Zamach stanu.

Kwintet laureata I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, Stanisława Słowińskiego firmuje album "Landscapes Too Easy To Explain". W pełni autorski materiał lidera wypełniajacy płytę, to zbiór kompozycji inspirowanych jazzem i muzyką współczesną. Zespół poza skrzypkiem, kompozytorem i producentem albumu współtworzą: Zbyszek Szwajdych (trąbka, flugelhorn), Kasia Pietrzko (fortepian), Justyn Małodobry (kontrabas) i Maksymilian Olszewski (perkusja).
"Landscapes Too Easy To Explain" to godzina muzyki wyjątkowo dojrzałej, konsekwentnej i mającej swój określony styl. Zadziwia fakt, że tak młodzi muzycy potrafili wykreować na całej płycie wyjątkowo charakterystyczne brzmienie, co kojarzy się zazwyczaj ze składami mającymi bardzo długi staż.
Skrzypce lidera doskonale współgrają z trąbką, "dopowiadając" poszczególne składowe linii melodycznych, ale też niejednokrotnie dialogując z sobą. Pianistka Kasia Pietrzko (na codzień prowadząca również własne trio) zapewnia świetne harmonie grając zdecydowanie i energicznie, kilkakrotnie pozwalając sobie również na dłuższe partie solowe (np. podczas opartego na mantrycznym riffie kontrabasu "8000", czy w trakcie "Jesienny" ). Pierwszy plan to jednak zdecydowanie skrzypce i trąbka kreujące główne linie. Doskonale radzi sobie sekcja rytmiczna budując w każdym utworze solidny fundament. Wyjątkowe, pełne natchnienia solo kontrabasu znajdziemy w trakcie wspomnianego wcześniej genialnego tematu "Jesienny", a prawdziwy wulkan perkusyjnej ekspresji zwraca uwagę podczas kończącego album, najbardziej rozbudowanego improwizacyjnie "Zamachu stanu".
Wielkim atrubutem płyty jest własny repertuar i zrezygnowanie z uciekania w transkrypcje, co czyni z "Landscapes Too Easy To Explain", album o sprecyzowanej koncepcji konsekwentnie budowanej w ciągu całej godziny.
Wspólny mianownik pięciorga muzyków, odsłania potężny potencjał kolektywu w zakresie sposobu postrzegania zarówno kompozycji jak improwizacji.
Utwory pełne są emocji i ekspresyjnych uniesień przekazywanych w manierze współczesnego europejskiego jazzu najwyższej próby.
Staranna edycja płyty zawiera zbiór ilustracji Aleksandry Słowińskiej odnoszących się do każdego z utworów.
Album ukazał się w listopadzie 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Stanisław SŁOWIŃSKI Quintet: Landscapes Too Easy To Explain
CD 2016, Hevhetia HV 0139-2-331

program:
1. Lavina
2. I
3. 8000
4. K2
5. Jesienny
6. Deszcz
7. Zamach stanu

personel:
Stanisław Słowiński - skrzypce
Zbyszek Szwajdych - trąbka, flugelhorn
Kasia Pietrzko - fortepian
Justyn Małodobry - kontrabas
Maksymilian Olszewski - perkusja

_____________________________________________________________________

 

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

wtorek, 17 stycznia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy