Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

Michiel BRAAM: Gloomy Sunday /2016/

Opus Espresso; Q1; The Man I Love; Pit Stop Ball Ad; Eliza; Opus Walk; Gloomy Sunday; Opus Search; Memories of You; Cuba, North Rhine Westphalia.

Przez wiele lat holenderski pianista i kompozytor Michiel Braam był znany jako wielki innowator muzyczny i lider wieloosobowych big bandów i orkiestr jazzowych. Od kilku lat muzyk skoncentrował się na pracy z mniejszymi składami oraz na twórczości solistycznej. Właśnie w konwencji solo piano muzyk zrealizował swój najnowszy album "Gloomy Sunday", zarejestrowany na żywo w budapeszteńskim Opus Club w grudniu 2015 roku.
Cały recital tworzy jedną całość bez przerw między utworami. Pianista grając płynnie przechodzi z jednego motywu w drugi imponując nadzwyczajną wirtuozerią połączoną z umiejętnością kreowania wyjątkowego nastroju.
Pośród własnych kompozycji Braama w tej osobliwej suicie znajdziemy także doskonałe interpretacje "The Man I Love" George'a Gershwina i "Elizy" Jana Gerarda Palma, a także utwór skomponowany przez Rezso Seressa jaki nadał tytuł całemu albumowi, a będący rodzajem przejmującego nekrologu dla zmarłego dwa lata wcześniej przyjaciela.
Gra pianisty jest zdecydowana, pełna energii a nawet agresywna, o czym przekonujemy się juz na samym początku płyty w trakcie "Opus Espresso" eksponującego niskie rejestry klawiatury.
Nawet gershwinowskie "The Man I Love" Michiel Braam nasycił wyjątkową ekspresją, daleką od powszechnie znanych sentymentalnych interpretacji tego standardu.
Łagodniej brzmi klasycyzująca autorska ballada "Pia Stop Ball Ad" mająca w sobie coś z chopinowskiej wrażliwości. Jednak i w tym przypadku klimat burzy jej niemal kakofoniczny improwizowany finał.
Ponownie do klasyki Braam zbliża się interpretując "Elizę", jedną z miniaturek XIX-wiecznego karaibskiego kompozytora Jana Gerarda Palma.
Najbardziej poruszającym fragmentem całej płyty jest 11 minut: "Opus Walk" / "Gloomy Sunday" / "Opus Search", robiące wrażenie bardzo osobistej trylogii w formie instrumentalnego requiem.
To płyta mająca swój indywidualny charakter i specyfikę. To także album robiący wrażenie bardzo osobistego dla pianisty. Warto zasłuchać się w opowieści holenderskiego wirtuoza przekazywane przy pomocy biało-czarnych klawiszy.
Album ukazał się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Michiel BRAAM: Gloomy Sunday
CD 2016, BMC Records BMC CD 237

program:
 1. Opus Espresso
 2. Q1
 3. The Man I Love
 4. Pit Stop Ball Ad
 5. Eliza
 6. Opus Walk
 7. Gloomy Sunday
 8. Opus Search
 9. Memories of You
10.Cuba, North Rhine Westphalia

Michiel Braam - fortepian

______________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

środa, 25 stycznia 2017, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy