Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Michiel BRAAM: Gloomy Sunday /2016/

Opus Espresso; Q1; The Man I Love; Pit Stop Ball Ad; Eliza; Opus Walk; Gloomy Sunday; Opus Search; Memories of You; Cuba, North Rhine Westphalia.

Przez wiele lat holenderski pianista i kompozytor Michiel Braam był znany jako wielki innowator muzyczny i lider wieloosobowych big bandów i orkiestr jazzowych. Od kilku lat muzyk skoncentrował się na pracy z mniejszymi składami oraz na twórczości solistycznej. Właśnie w konwencji solo piano muzyk zrealizował swój najnowszy album "Gloomy Sunday", zarejestrowany na żywo w budapeszteńskim Opus Club w grudniu 2015 roku.
Cały recital tworzy jedną całość bez przerw między utworami. Pianista grając płynnie przechodzi z jednego motywu w drugi imponując nadzwyczajną wirtuozerią połączoną z umiejętnością kreowania wyjątkowego nastroju.
Pośród własnych kompozycji Braama w tej osobliwej suicie znajdziemy także doskonałe interpretacje "The Man I Love" George'a Gershwina i "Elizy" Jana Gerarda Palma, a także utwór skomponowany przez Rezso Seressa jaki nadał tytuł całemu albumowi, a będący rodzajem przejmującego nekrologu dla zmarłego dwa lata wcześniej przyjaciela.
Gra pianisty jest zdecydowana, pełna energii a nawet agresywna, o czym przekonujemy się juz na samym początku płyty w trakcie "Opus Espresso" eksponującego niskie rejestry klawiatury.
Nawet gershwinowskie "The Man I Love" Michiel Braam nasycił wyjątkową ekspresją, daleką od powszechnie znanych sentymentalnych interpretacji tego standardu.
Łagodniej brzmi klasycyzująca autorska ballada "Pia Stop Ball Ad" mająca w sobie coś z chopinowskiej wrażliwości. Jednak i w tym przypadku klimat burzy jej niemal kakofoniczny improwizowany finał.
Ponownie do klasyki Braam zbliża się interpretując "Elizę", jedną z miniaturek XIX-wiecznego karaibskiego kompozytora Jana Gerarda Palma.
Najbardziej poruszającym fragmentem całej płyty jest 11 minut: "Opus Walk" / "Gloomy Sunday" / "Opus Search", robiące wrażenie bardzo osobistej trylogii w formie instrumentalnego requiem.
To płyta mająca swój indywidualny charakter i specyfikę. To także album robiący wrażenie bardzo osobistego dla pianisty. Warto zasłuchać się w opowieści holenderskiego wirtuoza przekazywane przy pomocy biało-czarnych klawiszy.
Album ukazał się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Michiel BRAAM: Gloomy Sunday
CD 2016, BMC Records BMC CD 237

program:
 1. Opus Espresso
 2. Q1
 3. The Man I Love
 4. Pit Stop Ball Ad
 5. Eliza
 6. Opus Walk
 7. Gloomy Sunday
 8. Opus Search
 9. Memories of You
10.Cuba, North Rhine Westphalia

Michiel Braam - fortepian

______________________________________________________________________

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

środa, 25 stycznia 2017, longplay_2010
Tagi: b jazz

Polecane wpisy