Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jerzy Milian - Music For Mr. Fortuna /2016/

on the fourth floor; for sawa; that something between us; a ballad for the trumpet; rumba; a swallows necklace; little hospital; a Turkish melody; music for mr. fortuna. part I inside chords; music for mr. fortuna, part II flying to beijing.

"Music For Mr. Fortuna" to nie tylko wydany w oryginalnej trójkątnej okładce album płytowy. To przede wszystkim jedna z części pierwszego w Europie projektu interaktywnej aplikacji mobilnej "Stretch Milian", umożliwiającej słuchaczowi dowolne moderowanie dźwięku (m.in. regulację poszczególnych ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania bez zmiany tonacji, możliwość zapętlenia wybranych fragmentów oraz podgląd zapisu nutowego dla każdego z instrumentów). W dobie rozpowszechnionego streamingu nagrań muzycznych rozwiązanie takie stanowi prawdziwą innowację w zakresie przedstawiania twórczości przez artystów.
Dobrze jednak, że odbiorca otrzymuje także tradycyjną 45-minutową płytę CD, dzięki której w konwencjonalny sposób obcować może z muzyką skomponowaną przez legendarnego poznańskiego kompozytora i wibrafonistę jazzowego Jerzego Miliana opracowaną przez Macieja Fortunę. Album został bowiem nagrany z zachowaniem najwyższych standardów technicznych stanowiąc wyjątkowo atrakcyjną pozycję fonograficzną.
Na płycie znajdziemy wybrane przez czołowego polskiego trębacza kompozycje Miliana wybrane spośród oryginalnych nagrań zgromadzonych w archiwach poznańskiego Radia Merkury. Przysłowiową wisienką na torcie jest dwuczęściowy utwór na trio jazzowe i kwartet smyczkowy, który dał tytuł całej płycie: "Music For Mr. Fortuna". Ta wyjątkowa premierowa część płyty, stanowiąca w zasadzie dwa odrębne utwory: "inside chords" i "flying to beijing", powstała specjalnie z myślą o Macieju Fortunie, co stanowi kolejny wyjątkowy precedens związany z tym projektem.
Poza liderem i pomysłodawcą przedsięwzięcia, w nagraniach wzięli udział: wieloletni muzyczny partner Fortuny pianista Krzysztof Dys, kontrabasista Kuba Mielcarek, wrocławski perkusista Przemysław Jarosz, oraz kwartet smyczkowy w składzie: Anna Ziółkowska i Jan Świeca (skrzypce), Tomasz Ziółkowski (altówka) oraz Monika Baranowska (wiolonczela). Celowo w instrumentarium nie wykorzystano wibrafonu, od zawsze kojarzonego z utworami Miliana, by nadać kompozycjom zupełnie nowego brzmienia, bazującego na świeżych, specjalnie przygotowanych aranżacjach.
Program płyty obejmuje bardzo szeroki wachlarz muzycznych dokonań Jerzego Miliana. Znajdziemy tu zarówno utwory stricte rozrywkowe jak otwierający całość swawolny temat "on the fourth floor", "little hospital" czy etniczny motyw "a Turkish melody", jak i formy bardziej złożone, doskonale sprawdzające się jako materiał do improwizacji. Do tej drugiej grupy należy niewątpliwie impresyjny temat "a swallows necklace", oparty na dźwiękach elektrycznego piano i stylowej pracy sekcji rytmicznej, oraz dwie premierowe kompozycje Miliana zamykające album.
Trąbka, do której należą główne partie melodyczne równie przekonująco brzmi czystym tonem, jak i dźwiękiem docierającym poprzez tłumik. Maciej Fortuna z ogromnym wyczuciem serwuje partie, od których trudno się uwolnić nawet długo po wysłuchaniu płyty.
Melancholijne ballady w rodzaju "for sawa" czy "a ballad for the trumpet" sąsiadują z utworami emanującymi wyrazistym rytmem i energią, jak ocierające się o klimaty latynoskie "that something between us" i "rumba".
Doskonale przygotowany skład świetnie przetransponował ten atrakcyjny materiał na współczesny język muzyczny, zachowując przy tym pełen urok zaklęty w pierwotnej strukturze kompozycji. Kwartet smyczkowy genialnie wpasowano w całość tworząc świetnie brzmiący, intuicyjnie reagujący jazzowo-rozrywkowy oktet.
To płyta, która niewątpliwie zapisze się grubą czcionką w dyskografii polskiego jazzu. To także wyjątkowy muzyczny pomnik dla jednej z najważniejszych postaci gatunku, jaką jest Jerzy Milian.

Płyta ukazała się 17 grudnia 2016 roku, a koncert premierowy zaplanowano na 7 stycznia 2017. LongPlay.blox.pl objął patronat medialny nad płytą i koncertem.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

  

Jerzy Milian - Music For Mr. Fortuna
CD 2016, Stowarzyszenie Jazz Poznań SJP 002

program:
 1. on the fourth floor
 2. for sawa
 3. that something between us
 4. a ballad for the trumpet
 5. rumba
 6. a swallows necklace
 7. little hospital
 8. a Turkish melody
 9. music for mr. fortuna. part I inside chords
10.music for mr. fortuna, part II flying to beijing

personel:
Maciej Fortuna - trąbka
Krzysztof Dys - fortepian
Kuba Mielcarek - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja
Anna Ziółkowska, Jan Świeca - skrzypce
Tomasz Ziółkowski - altówka
Monika Baranowska - wiolonczela

_____________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu wydanego przez Stowarzyszenie Jazz Poznań:

opisy innych płyt z muzyką Jerzego Miliana:

  

czwartek, 05 stycznia 2017, longplay_2010

Polecane wpisy