Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ÁVED - FENYVESI - BENKÓ: Balance /2016/

Whirlwind; For Bro; It's pretty drafty...; The surprise; Abarta's wind; 12; Quincerot; Electric 1; Then there was a lull...; Blackout; For Bro (reprise).

Występują wspólnie od wielu lat, doskonale się rozumiejąc zarówno na scenie jak poza nią. Ich muzyczne pomysły owocują utworami powstającymi w czasie rzeczywistym podczas wielu godzin improwizacji. Trio Balance, bo o nim mowa, swe inspiracje czerpie z głównego nurtu jazzu i muzyki klasycznej. Ciekawostkę stanowi fakt, że trójka muzyków: János Ávéd (saksofon, flet) i Márton Fenyvesi (gitara) - obaj związani także z big bandem Modern Art Orchestra, oraz perkusista Ákos Benkó, celowo zrezygnowała w swym instrumentarium z basu, który ich zdaniem znacznie ograniczyłby zakres improwizacji.
Płyta tej oryginalnej formacji zatytułowana po prostu "Balance", nagrana została podczas dwóch dni w Opus Jazz Club w Budapeszcie.
Mamy do czynienia z oryginalnymi kompozycjami jakie artyści połączyli w rodzaj zgrabnie skonstruowanej suity jazzowej, wzbogaconej o tworzone pod wpływem chwili improwizowane partie.
Mimo, iż muzycy zrezygnowali z instrumentu basowego, jego rolę częstokroć przejmuje gitara elektryczna eksponując niskie rejestry w formie rytmicznego podkładu. Tak jest choćby w trakcie otwierającego album, fantazyjnego utworu "Whirlwind", płynnie przechodzącego w balladową, nasyconą nostalgią formę "For Bro" (tematu jaki pojawia się na płycie w formie repryzy także na koniec płyty).
Formą dźwiękowego eksperymentu są generowane elektronicznie efekty brzmieniowe, zastosowane w trakcie "It's pretty drafty...", a elementy free i awangardy odnajdziemy podczas szalonych utworów: "Electric 1" i "Then there was a lull...".
Prawdziwą ozdobą albumu jest "The surprise" bazująca na pulsującej pracy perkusji i świetnych partiach fletu. Utwór płynnie przechodzi w "Abarta's wind", gdzie pojawia się saksofon i wywołujące skojarzenia z rockiem progresywnym, łkające partie gitary. To zdecydowanie najpiękniejsze 10 minut płyty, choć podobne wrażenie pozostawia świetne zakończenie płyty ("Blackout" i "For Bro -reprise"
Propozycja węgierskiego tria stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla odbiorców poszukujących nowych form w europejskim jazzie. "Balance" to album w równym stopniu ujmujący genialną wirtuozerią i zaskakującymi rozwiązaniami, jak brzmieniem i specyficznym klimatem.
Płyta ukazała się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

János ÁVED - Márton FENYVESI - Ákos BENKÓ: Balance
CD 2016, BMC Records BMC CD 227

program:
 1. Whirlwind
 2. For Bro
 3. It's pretty drafty...
 4. The surprise
 5. Abarta's wind
 6. 12
 7. Quincerot
 8. Electric 1
 9. Then there was a lull...
10.Blackout
11.For Bro (reprise)

personel:
János Ávéd - saksofony, flet
Márton Fenyves - gitara
Ákos Benkó - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 08 grudnia 2016, longplay_2010
Tagi: jazz f a b

Polecane wpisy