Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Péter Eötvös: Paradise Reloaded (Lilith) /2016/

Opera in 12 scenes.

Péter Eötvös to dziś jeden z najwybitniejszych kompozytorów europejskich. Ten węgierski kompozytor i dyrygent już w latach 60-tych związany był zawodowo z filmem, komponując muzykę do niezliczonej ilości obrazów kinowych i telewizyjnych. Kolejna dekada to dla Eötvösa okres stałej współpracy z genialnym niemieckim awangardzistą Karlheinzem Stockhausenem, a w ciągu następnych 13 lat (1979-1991) artysta piastował stanowisko dyrektora muzycznego i dyrygenta Ensemble InterContemporain, wirtuozowskiej orkiestry paryskiego IRCAM, które objął po samym Pierre Boulezie.
Ogromną popularność i sukces przyniosła mu operowa adaptacja głośnej sztuki Tony'ego Kushnera "Anioły w Ameryce". Nic dziwnego, że odkrywszy w sobie wyjątkowe predyspozycje kompozytorskie w dziedzinie muzyki operowej, Péter Eötvös skoncentrował się w ostatnich latach na tej dziedzinie sztuki.
Po niezwykle gorącym przyjęciu opery "Tragedia Diabła", która wystawiona została po raz pierwszy w Monachium w 2010 roku, węgierski kompozytor postanowił napisać jej reinterpretację, skierowując akcję libretta Alberta Ostermaiera w innym kierunku. Powstała nowa forma zamknięta w 12 scenach, jakiej twórca nadał tytuł "Reaktywacja Raju".
Treść dotyczy wyrzuconej z raju pary, która wraz ze swym przewodnikiem Lucyferem podróżuje w czasie. Libretto koncentruje się na postaci Lilith, domniemanej pierwszej żonie Adama, która zawierając pakt z diabłem dąży do odzyskania męża i zniszczenia Ewy. Eötvös ukazuje Lilith jako kobietę niezależną i dążącą do równości w związku z Adamem, stawiając jako kontrapunkt troskliwą i w pełni mu podporządkowaną Ewę. Nowa opera jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów w filozoficzny sposób przedstawia problem emancypacji, jako dziedzictwa związanego z biblijną postacią Ewy.
Na dwóch płytach wyposażonych w książeczkę z biogramami i oryginalnym librettem w języku niemieckim, słuchamy międzynarodowej obsady śpiewaków, którym towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Węgierskiego Radia pod dyr. Gregory'ego Vajdy.
Wydawnictwo będące światową premierą fonograficzną kolejnego dzieła Pétera Eötvösa, to ze względu na swą odrębność, materiał skierowany nie tylko do znających osławioną już "Tragedię Diabła", ale do wszystkich miłośników współczesnej opery.
Piękne głosy, doskonała oprawa instrumentalna, fascynująca treść i świetna realizacja nagrania.
Album ukazał się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  

Péter Eötvös: Paradise Reloaded (Lilith)
2CD's 2016, BMC Records BMC CD 226

program:

CD1:
1. Lucifer, 3 Angels, Lilith - Lucifer
2. In the Paradise / The Fall
3. Eve and Adam as Migrants
4. Adam as a General, Demonstration
5. Ballad, a Bombed Out City
6. Future

CD2:
1. Adam Wants to Leave the Earth
2. Lilith, Lucifer
3. Desert
4. Thirst, Lilith's Recitative Aria
5. Quartet
6. Lilith's Monologue

personel:
Anette Schonmuller (Lilith) - mezzosopran
Holger Falk (Lucifer) - baryton
Eric Stoklossa (Adam) - tenor
Rebecca Nelsen (Eva) - sopran
Gernot Heinrich, Andreas Jankowitsch, Michael Wagner (Angels)
Avelyne Francis, Christina Sidak, Anna Clare Hauf (Choir)
Hungarian Radio Symphonic Orchestra
dyrygent: Gregory Vajda

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 08 grudnia 2016, longplay_2010
Tagi: classic E

Polecane wpisy