Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

OZONE ACOUSTYLE Quartet: Organic Food /2016/

Grace; Anatology; Du Vent Dans Les Foiles Parts 1-4; Yo-Yo; The Fifth Seal; Greensleeves (What Child Is This).

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.
Jedną z wydanych przez BMC Records w roku 2016 płyt, jest album z zapisem międzynarodowej jazzowej sesji jaka miała miejsce w budapeszteńskim Opus Jazz Club 29 listopada 2014 roku.
Francuski saksofonista Christophe Monniot i węgierski mistrz klawiatury Emil Spányi w roku 2006 utworzyli duet Ozone. Cztery lata później do składu dołączył perkusista John Quitzke i wówczas już jako trio, muzycy nagrali gorąco przyjęty przez fanów jazzu album "C'est La Vie". Aktualnie skład poszerzył znany z współpracy z Viktorem Tothem (m.in. album "Popping Bopping", 2011) kontrabasista Mátyás Szandai, a formacja przyjęła stosowną nazwę: Ozone Acoustyle Quartet. Osią koncertowego albumu zespołu "Organic Food", jest konceptualna czteroczęściowa forma "Du Vent Dans Les Voiles".
W jazzową stylistykę muzycy zgrabnie wplatają echa rozmaitych inspiracji; od rozpoczynającego album tematu "Grace" nawiązującego do gospel i afro-amerykańskiej kultury, poprzez estetykę musicalu ("Anatology"), a na twórczości Franciszka Liszta zakończywszy ("The Fifth Seal").
Jak wszechstronnym i uniwersalnym językiem jest jazz, przekonujemy się także słuchając kończącej koncert, bardzo oryginalnej interpretacji brytyjskiej melodii ludowej "Greensleeves", której autorstwo przypisuje się Henrykowi VIII.
Francusko-węgierska konstelacja w swym nowym, kwartetowym wcieleniu odsłania wyjątkowe atrybuty łącząc muzyczną dyscyplinę z improwizacyjną wolnością.
Album ukazał się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

OZONE ACOUSTYLE Quartet: Organic Food
CD 2016, BMC Records BMC CD 229

program:
1. Grace
2. Anatology
3. Du Vent Dans Les Foiles Part 1
4. Du Vent Dans Les Foiles Part 2
5. Du Vent Dans Les Foiles Part 3
6. Du Vent Dans Les Foiles Part 4
7. Yo-Yo
8. The Fifth Seal
9. Greensleeves (What Child Is This)

personel:
Christophe Monniot - saksofony
Emil Spányi - instr. klawiszowe
Mátyás Szandai - kontrabas
John Quitzke - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 15 grudnia 2016, longplay_2010
Tagi: o jazz

Polecane wpisy