Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

OZONE ACOUSTYLE Quartet: Organic Food /2016/

Grace; Anatology; Du Vent Dans Les Foiles Parts 1-4; Yo-Yo; The Fifth Seal; Greensleeves (What Child Is This).

Budapest Music Center już od 20 lat promuje twórczość węgierskich artystów z kręgu jazzu i muzyki klasycznej. Nakładem utworzonej przez instytucję wytwórni płytowej BMC Records, każdego roku ukazują się nowe tytuły odsłaniające olbrzymi potencjał tamtejszych artystów, oraz albumy nagrane w ciekawych międzynarodowych konstelacjach z udziałem węgierskich muzyków. Katalog wytwórni obejmujący dziś ponad 200 tytułów, stanowi jedyną w swoim rodzaju fonograficzną dokumentację najbardziej wartościowych zjawisk muzycznych na Węgrzech.
Jedną z wydanych przez BMC Records w roku 2016 płyt, jest album z zapisem międzynarodowej jazzowej sesji jaka miała miejsce w budapeszteńskim Opus Jazz Club 29 listopada 2014 roku.
Francuski saksofonista Christophe Monniot i węgierski mistrz klawiatury Emil Spányi w roku 2006 utworzyli duet Ozone. Cztery lata później do składu dołączył perkusista John Quitzke i wówczas już jako trio, muzycy nagrali gorąco przyjęty przez fanów jazzu album "C'est La Vie". Aktualnie skład poszerzył znany z współpracy z Viktorem Tothem (m.in. album "Popping Bopping", 2011) kontrabasista Mátyás Szandai, a formacja przyjęła stosowną nazwę: Ozone Acoustyle Quartet. Osią koncertowego albumu zespołu "Organic Food", jest konceptualna czteroczęściowa forma "Du Vent Dans Les Voiles".
W jazzową stylistykę muzycy zgrabnie wplatają echa rozmaitych inspiracji; od rozpoczynającego album tematu "Grace" nawiązującego do gospel i afro-amerykańskiej kultury, poprzez estetykę musicalu ("Anatology"), a na twórczości Franciszka Liszta zakończywszy ("The Fifth Seal").
Jak wszechstronnym i uniwersalnym językiem jest jazz, przekonujemy się także słuchając kończącej koncert, bardzo oryginalnej interpretacji brytyjskiej melodii ludowej "Greensleeves", której autorstwo przypisuje się Henrykowi VIII.
Francusko-węgierska konstelacja w swym nowym, kwartetowym wcieleniu odsłania wyjątkowe atrybuty łącząc muzyczną dyscyplinę z improwizacyjną wolnością.
Album ukazał się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

OZONE ACOUSTYLE Quartet: Organic Food
CD 2016, BMC Records BMC CD 229

program:
1. Grace
2. Anatology
3. Du Vent Dans Les Foiles Part 1
4. Du Vent Dans Les Foiles Part 2
5. Du Vent Dans Les Foiles Part 3
6. Du Vent Dans Les Foiles Part 4
7. Yo-Yo
8. The Fifth Seal
9. Greensleeves (What Child Is This)

personel:
Christophe Monniot - saksofony
Emil Spányi - instr. klawiszowe
Mátyás Szandai - kontrabas
John Quitzke - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych przez BMC Records: TUTAJ 

czwartek, 15 grudnia 2016, longplay_2010
Tagi: o jazz

Polecane wpisy