Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Tribute To Andrzej Przybielski Volume 1 /2016/

Afro Blues; Free I; Hey Jack; Free II; Free III; W Arce; Motyw afro; Conversation at the Mózg club.

Sześciu wyjątkowych trębaczy polskiej sceny jazzowej zebrało sie w tym samym miejscu i o tej samej porze, aby uczcić pamięć legendarnego Andrzeja Przybielskiego. Z inicjatywy Macieja Fortuny powołano skład, który podczas wyjątkowej kilkudniowej sesji nagraniowej w Bydgoszczy oddał hołd wybitnej postaci polskiego jazzu. Niecodzienną konstelację poza Fortuną tworzą: Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński i Tomasz Kudyk. Każdy z muzyków legitymuje się imponującym dorobkiem i reprezentuje odmienne podejście do muzyki improwizowanej. Tym jednak co łączy szóstkę trębaczy jest podziw, szacunek i pokora wobec zmarłego 9 lutego 2011 roku Mistrza, któremu każdy z instrumentalistów bardzo wiele zawdzięcza. Sekcji dysponujących odmiennym brzmieniem i tembrem trąbek, towarzyszą wybitni instrumentaliści współpracujący przed laty z Andrzejem Przybielskim: gitarzysta Jakub Kujawa, kontrabasista Grzegorz Nadolny i perkusista Grzegorz Daroń.
Począwszy od pierwszego ważnego sukcesu w 1968 roku (Jazz nad Odrą) Andrzej Przybielski był czynnym artystą współpracującym z takimi muzykami jak m.in.: Helmut Nadolski, Andrzej Kurylewicz, Czesław Niemen, Tomasz Stańko, Stanisław Sojka i Józef Skrzek. Podczas swej ponad czterdziestoletniej kariery współtworzył różne formacje muzyczne, spośród których najbardziej znaną była Asocjacja Andrzeja Przybielskiego.
W roku 2005 udało się wraz z muzykami Asocjacji (Grzegorz Nadolny -bas i Grzegorz Daroń -perkusja) oraz saksofonistą Yuriyem Ovsayannikovem zarejestrować materiał jaki znalazł się na płycie ''Sesja Open'' (2011), która ukazała się dopiero po śmierci Przybielskiego.
Doskonale że twórczość bydgoskiego jazzmana, wciąż stanowi inspirację dla kolejnych muzyków, a elementy jego pełnego charyzmy stylu odnajdziemy w partiach wielu trębaczy młodego pokolenia. Doskonale też, że dzięki ogromnej determinacji doszło do zrealizowania projektu, który dzięki starannie wydanemu przez Stowarzyszenie Jazz Poznań albumowi, został uwieczniony na tej płycie.
Muzycy sięgnęli zarówno po sztandarowe kompozycje Przybielskiego zaaranżowane na nonet jazzowy ("Afro Blues", "Hey Jack", "W Arce" i "Motyw Afro"), jak i po zainspirowane jego muzyką rozbudowane improwizacje, w których każdy z szóstki solistów przekazuje nam swój sposób pojmowania gry swego nieodżałowanego idola i mentora.
Uzupełnieniem płyty są archiwalne wypowiedzi samego Andrzeja Przybielskiego zarejestrowane w bydgoskim klubie Mózg, z którym artysta szczególnie związany był w ostatnich latach życia.
Płyta swą premierę miała 5 listopada 2016 roku w czasie koncertu "Tribute To Andrzej Przybielski" w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. LongPlay.blox.pl objął patronat nad albumem i koncertem.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

  

Tribute To Andrzej Przybielski Volume 1
CD 2016, Stowarzyszenie Jazz Poznań SJP 001

program:
1. Afro Blues
2. Free I
3. Hey Jack
4. Free II
5. Free III
6. W Arce
7. Motyw afro
8. Conversation at the Mózg club (rozmowa w Mózgu)

personel:
Maciej Fortuna, Marcin Gawdzis, Wojciech Jachna, Tomasz Kudyk, Piotr Schmidt, Maurycy Wójciński - trąbka
Jakub Kujawa - gitara
Grzegorz Nadolny - kontrabas
Grzegorz Daroń - perkusja

______________________________________________________________________

opis innej płyty z muzyką Andrzeja Przybielskiego:

opis innej płyty wydanej w 2016 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl:

poniedziałek, 07 listopada 2016, longplay_2010

Polecane wpisy