Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Seifert Competition: Quo Vadis

Apel-les Carod Requesens: Quo Vadis; Stephan Braun: Where Are You From; Mario Forte: Improwizacja solo; Mateusz Smoczyński: Naima, Man Of The Light; Florian Willeitner: Love In The Garden / Quo Vadis.

Płyta stanowi wyjątkowy dźwiękowy dokument II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, która odbyła się w sierpniu w prestiżowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Pięciu wykonawcom  towarzyszy formacja Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio. Kaczmarczyk jest także odpowiedzialny za dobór repertuaru tego krążka, obejmujący poza kompozycjami Seiferta, także ciekawą interpretację tematu: "Naima" Johna Coltrane'a, którą słyszymy w wykonaniu zdobywcy I Nagrody Festiwalu, Mateusza Smoczyńskiego.
Klamrą spinającą całość jest legendarna kompozycja "Quo Vadis", która posłużyła za tytuł tego 55-minutowego krążka. Jej pierwszą wersję poznajemy w interpretacji katalońskiego wirtuoza Apel-lesa Caroda Requesensa, zdobywcy 2 miejsca II edycji, a zarazem jednego z laureatów poprzedniej edycji Konkursu Seiferta z 2014 roku.
Druga odsłona "Quo Vadis" wyłaniająca się pod koniec płyty z improwizacji osnutych wokół tematu "Love In The Garden", należy do niemieckiego muzyka, Floriana Willeitnera.
Psychodeliczną, wiolonczelową wersję utworu "Where Are You From" słyszymy w fantastycznej, zmysłowej interpretacji niemieckiego wirtuoza Stephana Brauna, a siedem minut natchnionych improwizacji inspirowanych muzyką Seiferta poznajemy dzięki Mario Forte, muzykowi nie stroniącemu też od elektroniki i dodatkowych efektów ubarwiających dźwięki skrzypiec.
Blisko 17 minut na płycie, słusznie przyznano laureatowi I Nagrody, Mateuszowi Smoczyńskiemu. Oprócz kolejnej w programie płyty, sztandarowej kompozycji Seiferta: "Man Of The Light", w wykonaniu polskiego skrzypka słyszymy też słynną "Naimę" Coltrane'a, zagraną na specyficznym instrumencie barytonowym.
Poza zachwycająco wysokim poziomem każdego z solistów, warto zwrócić uwagę na towarzyszące im trio, doskonale komunikujące się z każdym muzykiem. Paweł Kaczmarczyk, Jakub Dworak i Dawid Fortuna podjęli się przygotowania i wykonania ponad 50 kompozycji z myślą o Konkursie, a efekt jaki słyszymy na tej płycie jest ze wszech miar doskonały.
Wydawanie płyt dokumentujących rozmaite konkursy, przeglądy i festiwale stało się w ostatnim czasie niemal tradycją. Świetnie się składa, że również tak znakomity i reprezentujący wyjatkowo wysoki poziom festiwalowy Konkurs Seiferta, przypieczętowany został płytą, po którą z chęcią sięgać będziemy również po latach.
Krążek dołączony został do numeru 10-11/2016 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Seifert Competition: Quo Vadis
CD, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

program:
1. Apel-les Carod Requesens: Quo Vadis
2. Stephan Braun: Where Are You From
3. Mario Forte: Improwizacja solo
4. Mateusz Smoczyński: Naima
5. Mateusz Smoczyński: Man Of The Light
6. Florian Willeitner: Love In The Garden / Quo Vadis

akompaniament:
Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio

_____________________________________________________________________

opis innej płyty z muzyką Zbigniewa Seiferta:

opisy innych płyt dołączonych do Jazz Forum:

          

sobota, 05 listopada 2016, longplay_2010

Polecane wpisy