Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Seifert Competition: Quo Vadis

Apel-les Carod Requesens: Quo Vadis; Stephan Braun: Where Are You From; Mario Forte: Improwizacja solo; Mateusz Smoczyński: Naima, Man Of The Light; Florian Willeitner: Love In The Garden / Quo Vadis.

Płyta stanowi wyjątkowy dźwiękowy dokument II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, która odbyła się w sierpniu w prestiżowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
Pięciu wykonawcom  towarzyszy formacja Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio. Kaczmarczyk jest także odpowiedzialny za dobór repertuaru tego krążka, obejmujący poza kompozycjami Seiferta, także ciekawą interpretację tematu: "Naima" Johna Coltrane'a, którą słyszymy w wykonaniu zdobywcy I Nagrody Festiwalu, Mateusza Smoczyńskiego.
Klamrą spinającą całość jest legendarna kompozycja "Quo Vadis", która posłużyła za tytuł tego 55-minutowego krążka. Jej pierwszą wersję poznajemy w interpretacji katalońskiego wirtuoza Apel-lesa Caroda Requesensa, zdobywcy 2 miejsca II edycji, a zarazem jednego z laureatów poprzedniej edycji Konkursu Seiferta z 2014 roku.
Druga odsłona "Quo Vadis" wyłaniająca się pod koniec płyty z improwizacji osnutych wokół tematu "Love In The Garden", należy do niemieckiego muzyka, Floriana Willeitnera.
Psychodeliczną, wiolonczelową wersję utworu "Where Are You From" słyszymy w fantastycznej, zmysłowej interpretacji niemieckiego wirtuoza Stephana Brauna, a siedem minut natchnionych improwizacji inspirowanych muzyką Seiferta poznajemy dzięki Mario Forte, muzykowi nie stroniącemu też od elektroniki i dodatkowych efektów ubarwiających dźwięki skrzypiec.
Blisko 17 minut na płycie, słusznie przyznano laureatowi I Nagrody, Mateuszowi Smoczyńskiemu. Oprócz kolejnej w programie płyty, sztandarowej kompozycji Seiferta: "Man Of The Light", w wykonaniu polskiego skrzypka słyszymy też słynną "Naimę" Coltrane'a, zagraną na specyficznym instrumencie barytonowym.
Poza zachwycająco wysokim poziomem każdego z solistów, warto zwrócić uwagę na towarzyszące im trio, doskonale komunikujące się z każdym muzykiem. Paweł Kaczmarczyk, Jakub Dworak i Dawid Fortuna podjęli się przygotowania i wykonania ponad 50 kompozycji z myślą o Konkursie, a efekt jaki słyszymy na tej płycie jest ze wszech miar doskonały.
Wydawanie płyt dokumentujących rozmaite konkursy, przeglądy i festiwale stało się w ostatnim czasie niemal tradycją. Świetnie się składa, że również tak znakomity i reprezentujący wyjatkowo wysoki poziom festiwalowy Konkurs Seiferta, przypieczętowany został płytą, po którą z chęcią sięgać będziemy również po latach.
Krążek dołączony został do numeru 10-11/2016 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Seifert Competition: Quo Vadis
CD, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta

program:
1. Apel-les Carod Requesens: Quo Vadis
2. Stephan Braun: Where Are You From
3. Mario Forte: Improwizacja solo
4. Mateusz Smoczyński: Naima
5. Mateusz Smoczyński: Man Of The Light
6. Florian Willeitner: Love In The Garden / Quo Vadis

akompaniament:
Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio

_____________________________________________________________________

opis innej płyty z muzyką Zbigniewa Seiferta:

opisy innych płyt dołączonych do Jazz Forum:

          

sobota, 05 listopada 2016, longplay_2010

Polecane wpisy