Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SUBSYSTEM: Unterholz /2016/

Patat Oorlog; Po Vijn' Krushqit Maleve; Kohltanze; Fast Fret; Schon Rosmarin; Liebensleid & Liebensfreud; Poissons Volants; U7; Kanon.

Subsystem to wyjątkowy duet opierający się na instrumentarium złożonym z saksofonu barytonowego i kontrabasu, wspomaganych elektronicznymi loopami i melodicą. Projekt tworzy dwoje artystów wywodzących się z berlińskiego kwintetu jazzowego Shoot The Moon, jaki także w tym roku opublikował swój czwarty już album: "Saints & Fools" (2016): saksofonistka Almut Schlichting i basista Sven Hinse.
Na album, zatytułowany: "Unterholz" ("Runo"), złożyły się autorskie kompozycje duetu, oraz ciekawe opracowania utworów Fritza Kreislera oraz albańskiej melodii ludowej: "Po Vijn' Krushqit Maleve".
Centralnym punktem programu jest pięcioczęściowy cykl "Kohltanze" ("Taniec kapusty") złożony z krótkich, składających się w oryginalny muzyczny bukiet, motywów. Odwołania do muzyki klasycznej, zarówno konstrukcyjne jak melodyczne, które dostrzeżemy w "Kohltanze" to zapewne nie tylko wynik starannego wykształcenia muzycznego obojga artystów, ale też otwarcia na rozmaite nurty i stylistyki. 
Saksofon i kontrabas na przemian kreują główne motywy melodyczne i podkład rytmiczny. Oba instrumenty niejednokrotnie prowadzą też pełne fantazji, rozbudowane dialogi.
Radosnemu i swawolnemu tematowi "Fast Fret" przeciwstawiona jest odwołująca się do bluesowego pastiszu: "Schon Rosmarin", a zakręconemu w swym szaleństwie "Liebesleid & Liebesfreud", stonowana i niemal elegijna kompozycja: "Poissons Volants", której klimat podsycają świetne partie kontrabasu grane smyczkiem.
W muzyce tej zaklęty jest też swego rodzaju spokój, co nie świadczy bynajmniej o pozbawieniu jej emocji i uniesień. Słuchając nagrań, trudno nie dostrzec jak niemieccy artyści bawią się dźwiękami i brzmieniem swych instrumentów, oraz nie ulec i dać się wciągnąć w specyficzny klimat tej muzyki.
"Unterholz" to album pełen ciekawych muzycznych pomysłów i rozwiązań brzmieniowych. Miejmy nadzieję, że Almut Schlichting i Sven Hinse pomiędzy koncertami i albumami nagrywanymi wraz z Shoot The Moon, jeszcze nie raz znajdą czas na zrealizowanie podobnego kameralnego albumu.
Premiera płyty 14 listopada 2016.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

SUBSYSTEM: Unterholz
CD 2016, Tiger Moon Records TMR 004

program:
 1. Patat Oorlog
 2. Po Vijn' Krushqit Maleve (Uber Das Gebirge Hin)

Kohltanze
 3. Tiebensee
 4. Jarrenwisch
 5. Wesselburen
 6. Suderdeich
 7. Reinsbuttel

 8. Fast Fret
 9. Schon Rosmarin
10.Liebensleid & Liebensfreud
11.Poissons Volants
12.U7
13.Kanon

personel:
Almut Schlichting - saksofon, melodica
Sven Hinse - kontrabas, loop, melodica

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych w 2016 roku przez Tiger Moon Records:

 

środa, 02 listopada 2016, longplay_2010
Tagi: jazz s

Polecane wpisy