Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SUBSYSTEM: Unterholz /2016/

Patat Oorlog; Po Vijn' Krushqit Maleve; Kohltanze; Fast Fret; Schon Rosmarin; Liebensleid & Liebensfreud; Poissons Volants; U7; Kanon.

Subsystem to wyjątkowy duet opierający się na instrumentarium złożonym z saksofonu barytonowego i kontrabasu, wspomaganych elektronicznymi loopami i melodicą. Projekt tworzy dwoje artystów wywodzących się z berlińskiego kwintetu jazzowego Shoot The Moon, jaki także w tym roku opublikował swój czwarty już album: "Saints & Fools" (2016): saksofonistka Almut Schlichting i basista Sven Hinse.
Na album, zatytułowany: "Unterholz" ("Runo"), złożyły się autorskie kompozycje duetu, oraz ciekawe opracowania utworów Fritza Kreislera oraz albańskiej melodii ludowej: "Po Vijn' Krushqit Maleve".
Centralnym punktem programu jest pięcioczęściowy cykl "Kohltanze" ("Taniec kapusty") złożony z krótkich, składających się w oryginalny muzyczny bukiet, motywów. Odwołania do muzyki klasycznej, zarówno konstrukcyjne jak melodyczne, które dostrzeżemy w "Kohltanze" to zapewne nie tylko wynik starannego wykształcenia muzycznego obojga artystów, ale też otwarcia na rozmaite nurty i stylistyki. 
Saksofon i kontrabas na przemian kreują główne motywy melodyczne i podkład rytmiczny. Oba instrumenty niejednokrotnie prowadzą też pełne fantazji, rozbudowane dialogi.
Radosnemu i swawolnemu tematowi "Fast Fret" przeciwstawiona jest odwołująca się do bluesowego pastiszu: "Schon Rosmarin", a zakręconemu w swym szaleństwie "Liebesleid & Liebesfreud", stonowana i niemal elegijna kompozycja: "Poissons Volants", której klimat podsycają świetne partie kontrabasu grane smyczkiem.
W muzyce tej zaklęty jest też swego rodzaju spokój, co nie świadczy bynajmniej o pozbawieniu jej emocji i uniesień. Słuchając nagrań, trudno nie dostrzec jak niemieccy artyści bawią się dźwiękami i brzmieniem swych instrumentów, oraz nie ulec i dać się wciągnąć w specyficzny klimat tej muzyki.
"Unterholz" to album pełen ciekawych muzycznych pomysłów i rozwiązań brzmieniowych. Miejmy nadzieję, że Almut Schlichting i Sven Hinse pomiędzy koncertami i albumami nagrywanymi wraz z Shoot The Moon, jeszcze nie raz znajdą czas na zrealizowanie podobnego kameralnego albumu.
Premiera płyty 14 listopada 2016.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

SUBSYSTEM: Unterholz
CD 2016, Tiger Moon Records TMR 004

program:
 1. Patat Oorlog
 2. Po Vijn' Krushqit Maleve (Uber Das Gebirge Hin)

Kohltanze
 3. Tiebensee
 4. Jarrenwisch
 5. Wesselburen
 6. Suderdeich
 7. Reinsbuttel

 8. Fast Fret
 9. Schon Rosmarin
10.Liebensleid & Liebensfreud
11.Poissons Volants
12.U7
13.Kanon

personel:
Almut Schlichting - saksofon, melodica
Sven Hinse - kontrabas, loop, melodica

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wydanych w 2016 roku przez Tiger Moon Records:

 

środa, 02 listopada 2016, longplay_2010
Tagi: jazz s

Polecane wpisy