Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Michel SAJRAWY: Floating City /2016/

Floating City; Bride Of The Galilee; On The Road; Life Smiles Back; Absence; Zanjaran; Earth, Wind & Fire; I'm Not Sure; Sahra.

Izraelski gitarzysta i kompozytor Michel Sajrawy jest twórcą muzyki do kilku filmów dokumentalnych, aranżerem teatralnym, autorem wielu jingli radiowych, a także cenionym instrumentalistą sesyjnym, mającym za sobą udział w nagraniu, jak dotąd około dwudziestu albumów płytowych. Właśnie ukazała się jego autorska płyta: "Floating City", nagrana w Nazarecie wraz z artystami grającymi na takich instrumentach jak oud, qanoun czy darbuka. Dziewięć kompozycji gitarzysty wypełniających album, to dawka zgrabnie przygotowanego koktajlu world music.
Sajrawy umiejętnie łączy elementy muzyki jazzowej z dziedzictwem kulturowym Bliskiego Wschodu. Połączenie tak odległych od siebie biegunów,  owocuje muzyką intrygującą i pełną nieoczywistych rozwiązań.
Funkujący rytm niejednokrotnie towarzyszy rozwiązaniom melodycznym, właściwym muzyce bliskowschodniej, a elementy muzyki żydowskiej umiejętnie zaszczepiane są w struktury improwizacji. Oczywiście głównym elementem tej układanki są partie elektrycznej gitary lidera, który wirtuozem swego instrumentu jest wybornym.
Michel Sajrawy z równym powodzeniem eksponuje dynamikę i silnie zaakcentowany rytm ("Floating City", "On The Road"), kreuje nastrój nostalgii i zadumy ("Absence", "Earth, Wind & Fire"), oraz zachwyca wyszukaną, ekwilibrystyczną wirtuozerią ("Zanjaran"). Poza dominującą w nagraniach gitarą, warto zwrócić uwagę na, niejednokrotnie pojawiające się na pierwszym planie, partie fortepianu i tryskającą energią pracę perkusji. Trio wpółtworzone przez Michela Sajrawy z pianistą Loai Abu Sinni i perkusistą Stasem Zilbermanem, to skład mający za sobą niezliczoną ilość koncertów i udział w rozmaitych projektach. Tu właśnie należy doszukiwać się przyczyny tak dopracowanej harmonii i porozumienia pomiędzy izraelskimi muzykami.
"Floating City" to album bardzo komunikatywny, magnesem swej witalności potrafiący przyciągnąć odbiorców na co dzień gustujących w innej muzyce.
Album ukazał się w październiku 2016 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________

 

Michel SAJRAWY: Floating City
CD 2016, Hevhetia HV 0117-2-331

program:
1. Floating City
2. Bride Of The Galilee
3. On The Road
4. Life Smiles Back
5. Absence
6. Zanjaran
7. Earth, Wind & Fire
8. I'm Not Sure
9. Sahra

personel:
Michel Sajrawy - gitara, bass
Loai Abu Sinni - instr. klawiszowe
Stas Zilberman - perkusja
oraz:
Wassim Odeh - oud
Suhail Nassar - qanoun
Sahar Anak - bass
Wisam Arram - darbuka

_______________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 02 listopada 2016, longplay_2010

Polecane wpisy