Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Lars DANIELSSON
Paolo FRESU

Summerwind
PREMIERA 28 WRZEŚNIA 2018

Cecile McLORIN SALVANT
The Window
(premiera 28 września 2018)

Macy GRAY
Ruby
(2018)

Christian SANDS
Facing Dragons
(2018)

Dominik KISIEL Exploration Quartet
Live At Radio Katowice
(2018)

Musica Sacromontana XIII
Józef Zeidler: Missa D-dur
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Michel SAJRAWY: Floating City /2016/

Floating City; Bride Of The Galilee; On The Road; Life Smiles Back; Absence; Zanjaran; Earth, Wind & Fire; I'm Not Sure; Sahra.

Izraelski gitarzysta i kompozytor Michel Sajrawy jest twórcą muzyki do kilku filmów dokumentalnych, aranżerem teatralnym, autorem wielu jingli radiowych, a także cenionym instrumentalistą sesyjnym, mającym za sobą udział w nagraniu, jak dotąd około dwudziestu albumów płytowych. Właśnie ukazała się jego autorska płyta: "Floating City", nagrana w Nazarecie wraz z artystami grającymi na takich instrumentach jak oud, qanoun czy darbuka. Dziewięć kompozycji gitarzysty wypełniających album, to dawka zgrabnie przygotowanego koktajlu world music.
Sajrawy umiejętnie łączy elementy muzyki jazzowej z dziedzictwem kulturowym Bliskiego Wschodu. Połączenie tak odległych od siebie biegunów,  owocuje muzyką intrygującą i pełną nieoczywistych rozwiązań.
Funkujący rytm niejednokrotnie towarzyszy rozwiązaniom melodycznym, właściwym muzyce bliskowschodniej, a elementy muzyki żydowskiej umiejętnie zaszczepiane są w struktury improwizacji. Oczywiście głównym elementem tej układanki są partie elektrycznej gitary lidera, który wirtuozem swego instrumentu jest wybornym.
Michel Sajrawy z równym powodzeniem eksponuje dynamikę i silnie zaakcentowany rytm ("Floating City", "On The Road"), kreuje nastrój nostalgii i zadumy ("Absence", "Earth, Wind & Fire"), oraz zachwyca wyszukaną, ekwilibrystyczną wirtuozerią ("Zanjaran"). Poza dominującą w nagraniach gitarą, warto zwrócić uwagę na, niejednokrotnie pojawiające się na pierwszym planie, partie fortepianu i tryskającą energią pracę perkusji. Trio wpółtworzone przez Michela Sajrawy z pianistą Loai Abu Sinni i perkusistą Stasem Zilbermanem, to skład mający za sobą niezliczoną ilość koncertów i udział w rozmaitych projektach. Tu właśnie należy doszukiwać się przyczyny tak dopracowanej harmonii i porozumienia pomiędzy izraelskimi muzykami.
"Floating City" to album bardzo komunikatywny, magnesem swej witalności potrafiący przyciągnąć odbiorców na co dzień gustujących w innej muzyce.
Album ukazał się w październiku 2016 roku.

Robert Ratajczak

_______________________________________________________

 

Michel SAJRAWY: Floating City
CD 2016, Hevhetia HV 0117-2-331

program:
1. Floating City
2. Bride Of The Galilee
3. On The Road
4. Life Smiles Back
5. Absence
6. Zanjaran
7. Earth, Wind & Fire
8. I'm Not Sure
9. Sahra

personel:
Michel Sajrawy - gitara, bass
Loai Abu Sinni - instr. klawiszowe
Stas Zilberman - perkusja
oraz:
Wassim Odeh - oud
Suhail Nassar - qanoun
Sahar Anak - bass
Wisam Arram - darbuka

_______________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

środa, 02 listopada 2016, longplay_2010

Polecane wpisy