Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

DEEP SCHROTT: The Dark Side Of Deep Schrott Vol.2 /2016/

Our Prayer; Buried Alive; Beefy Heart; Seven Songs by Hanns Eisler; Lake of Fire; Lost Keys (Blame Hofmann); Rosetta Stoned; Careful With The Spirits; Three Songs by Franz Schubert; Dark Side Suite; Eisler's Beauty; Thunderstruck.

Deep Schrott to niecodzienny projekt a zarazem jeden z najodważniejszych w ostatnich latach na europejskiej scenie jazzowej. Nie na co dzień bowiem spotykamy się próbą tworzenia muzyki przez kwartet saksofonistów, tym bardziej iż artyści sięgneli po tak specyficzne instrumenty jakimi są saksofony basowe i nie są wspomagani w swych dokonaniach przez jakiekolwiek dodatkowe instrumenty. Jeśli dodać do tego repertuar po jaki sięgają, otrzymujemy efekt zaskakujący nawet najbardziej osłuchanego z najróżniejszymi innowacjami brzmieniowo - interpretacyjnymi, odbiorcę.
W projekt Deep Schrott zaangażowani są saksofoniści: Wollie Kaiser, Andreas Kalling (pamiętamy go z doskonałego albumu: ''As If There Was Tomorrow'', 2012), Jan Klare (muzyk WDR Bigband znany też z takich projektów jak płyta The Dorf: ''Le Record'', 2011, czy kwartet ''1000''), oraz Dirk Raulf (projekt NOX -albumy ''Lieder zum Nacht'', ''Gabelfruhstuck'' i ''Hasenbrot'', trio Drift: ''Sonargemeinschaft'', 2008 i solowy album ''Brotwalzer'', 2011).
Nowy album Deep Schrott jest kontynuacją płyty z roku 2014 "The Dark Side Of Deep Schrott". Opatrzona dopiskiem "Vol.2" płyta, zawiera niecodzienne transkrypcje tak odległych od siebie utworów jak kompozycje Hannsa Eislera, Alberta Aylera, Franza Schuberta i ...grupy AC/DC.
Na płycie tej już po raz drugi (poprzednio na albumie: ''Plays Dylan & Eisler'', 2011), muzycy Deep Schrott oddali hołd wybitnemu wiedeńskiemu kompozytorowi Hannsowi Eislerowi (1898-1962), który zapisał się w historii muzyki grubą czcionką dzięki owocnej współpracy z Bertoldem Brechtem, oraz dzięki skomponowaniu muzyki do ...Hymnu Państwowego N.R.D. Intrygujący zmiennością nastrojów (od muzyki kojarzonej z ulicznymi paradami do elementów free jazzu) cykl: "Seven Songs by Hanns Eisler", pomyślany jako rodzaj zwartej suity, wypełnia 18 minut tego albumu.
Innowacją jest sięgnięcie przez muzyków po muzykę klasyczną, a konkretnie po pieśni Franza Schuberta, z których w intrygujących aranżacjach mamy okazję wysłuchać "Tawernę" ("Das Wirtshaus"), "Spokojne morze" ("Meeres Stille"), oraz pochodzącą z genialnego cyklu "Podróż zimowa": "Der Leiermann".
O ile niektóre z utworów, określić można mianem zaledwie ciekawostki, to w przypadku otwierającej album kompozycji Alberta Aylera: "Our Prayer", trudno o bardziej sukcesywny przekaz. Cztery saksofony basowe nadają temu utworowi wyjątkowej głębi i niespotykanego we wcześniejszych interpretacjach, ciężaru emocjonalnego.  
Zupełnie innym powodem, dla którego warto sięgnąć po płytę tego niecodziennego kwartetu jest brzmienie nagrań i doskonale dopracowana baza stereo. Mimo że mamy do czynienia z czterema instrumentami tego samego rodzaju, poszczególne partie brzmią w odseparowanych od siebie ścieżkach, wywołując złudzenie odbioru muzyki nie z dwóch, a czterech osobnych monitorów.
Premiera 18 listopada 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

DEEP SCHROTT: The Dark Side Of Deep Schrott Vol.2
CD 2016, Poise edition 24

program:
 1. Our Prayer
 2. Buried Alive
 3. Beefy Heart

Seven Songs by Hanns Eisler
 4. Das Einheitsfrontlied
 5. Panzerschlacht
 6. Lied einer deutschen Mutter
 7. Das Einheitsfrontlied
 8. Mutter Beimlein
 9. Das Einheitsfrontlied
10.An die Nachgeborenen I
11.An die Nachgeborenen II
12.Das Einheitsfrontlied
13.Und endlich

14.Lake of Fire
15.Lost Keys (Blame Hofmann)
16.Rosetta Stoned
17.Careful With The Spirits

Three Songs by Franz Schubert
18.Das Wirtshaus
19.Der Leiermann
20.Meeres Stille

21.Dark Side Suite
22.Eisler's Beauty
23.Thunderstruck

personel:
Wollie Kaiser, Andreas Kaling, Jan Klare, Dirk Raulf - saksofony

_____________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Deep Schrott:

  

opisy innych płyt wytwórni Poise:

   

środa, 02 listopada 2016, longplay_2010
Tagi: jazz D

Polecane wpisy