Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

RANTALA DANIELSSON ERSKINE: How Long Is Now? /2016/

Voyage; How Long Is Now?; Snapchat; Taksim By Night; Little Wing; Trust; Assisi; Kyrie; Each Breath; A Nut; Bruno; Topi; Choral.

Powołanie do życia Takiego Tria z góry skazane było na sukces. Oto bowiem w jednym miejscu (Bauer Studio, Ludwigsburg) i w tym samym czasie (10,11 lipca 2015 roku) z inicjatywy fińskiego pianisty Iiro Rantali doszło do spotkania dwóch jazzowych znakomitości: jednego z najpopularniejszych skandynawskich muzyków - kontrabasisty, wiolonczelisty, gitarzysty i kompozytora Larsa Danielssona, oraz legendarnego amerykańskiego perkusisty, byłego muzyka formacji Weather Report, Petera Erskine'a. Sam Rantala także już może szczycić się statusem prawdziwej jazzowej gwiazdy mając za sobą ogromne sukcesy w wielu konstelacjach oraz od roku 2011 całą serię doskonałych płyt firmowanych własnym nazwiskiem: "Lost Heroes" (2011), ''My History Of Jazz'' (2012), "Anyone With A Heart" (2014), "It Takes Two To Tango" (2015, z saksofonistą Yukką Perko) i wreszcie genialna "My Working Class Hero" (2015).
Album "How Long Is Now?", mimo że firmowany jest nazwiskami wszystkich Panów, swój ostateczny kształt i całą ideę zawdzięcza właśnie Iiro Rantali. Ten urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT, który poza indywidualnymi projektami współpracuje także m.in. z Adamem Bałdychem, Asją Valcic i Michaelem Wollnym.
Większość kompozycji wypełniających ten album powstała właśnie w jego muzycznym umyśle, łączącym niezwykłą wyobraźnię z dźwiękową intuicją i osobistym sposobem postrzegania dźwiękowej przestrzeni. Kompozycje Rantali idealnie łączą muzyczną prostotę z formami wysublimowanymi, nadając muzyce kształt, który zachwyci najbardziej wybrednych koneserów, jednocześnie będąc przyjaznym dla mniej osłuchanego odbiorcy.
Na "How Long Is Now?", trio Rantala-Danielsson-Erskine sięga też po klasyków wywodzących się z rozmaitych gałęzi muzycznych.
Genialną i odkrywczą, a jednocześnie ukazującą wielki szacunek dla tradycji jest nowa wersja słynnej kompozycji Kenny'ego Barrona: "Voyage".
Przetransponowane na język jazzowy "Little Wing" (mimo że przed Rantalą robiły to całe rzesze muzyków) jest w stanie wzbudzić innego rodzaju emocje niż pierwowzór Jimiego Hendrixa, jednak o porównywalnej sile.
Z kolei w "Kyrie" z Mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha, muzykom udało się zachować typową bachowską estetykę, zaszczepiając weń prawdziwą szczyptę wyjątkowych improwizacji.
Z teki kompozytorskiej Larsa Danielssona pochodzą natomiast dwa utwory: "Taksim By Night" i kończący całość stylowy "Choral", a Peter Erskine "ofiarował" płycie swój temat "Each Breath".
Słuchając po raz kolejny tej płyty, doprawdy trudno uwierzyć że w tych, nieprzyjaznych muzyce jazzowej czasach, powstał tak znakomity album. Album, który z biegiem lat zamiast blaknąć, nabierał będzie coraz większej wartości. Pozycja obowiązkowa i oczywiście najwyższa nota.
Płyta ukazała się 26 sierpnia 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

RANTALA DANIELSSON ERSKINE: How Long Is Now?
CD 2016, ACT 9823-2

program:
 1. Voyage
 2. How Long Is Now?
 3. Snapchat
 4. Taksim By Night
 5. Little Wing
 6. Trust
 7. Assisi
 8. Kyrie
 9. Each Breath
10.A Nut
11.Bruno
12.Topi
13.Choral

personel:
Iiro Rantala - fortepian
Lars Danielsson - kontrabas
Peter Erskine - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt:

-Iiro Rantala:    

- Lars Danielsson:    

- Peter Erskine:    

opisy innych płyt z katalogu ACT:

sobota, 22 października 2016, longplay_2010
Tagi: jazz R E D

Polecane wpisy