Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

RANTALA DANIELSSON ERSKINE: How Long Is Now? /2016/

Voyage; How Long Is Now?; Snapchat; Taksim By Night; Little Wing; Trust; Assisi; Kyrie; Each Breath; A Nut; Bruno; Topi; Choral.

Powołanie do życia Takiego Tria z góry skazane było na sukces. Oto bowiem w jednym miejscu (Bauer Studio, Ludwigsburg) i w tym samym czasie (10,11 lipca 2015 roku) z inicjatywy fińskiego pianisty Iiro Rantali doszło do spotkania dwóch jazzowych znakomitości: jednego z najpopularniejszych skandynawskich muzyków - kontrabasisty, wiolonczelisty, gitarzysty i kompozytora Larsa Danielssona, oraz legendarnego amerykańskiego perkusisty, byłego muzyka formacji Weather Report, Petera Erskine'a. Sam Rantala także już może szczycić się statusem prawdziwej jazzowej gwiazdy mając za sobą ogromne sukcesy w wielu konstelacjach oraz od roku 2011 całą serię doskonałych płyt firmowanych własnym nazwiskiem: "Lost Heroes" (2011), ''My History Of Jazz'' (2012), "Anyone With A Heart" (2014), "It Takes Two To Tango" (2015, z saksofonistą Yukką Perko) i wreszcie genialna "My Working Class Hero" (2015).
Album "How Long Is Now?", mimo że firmowany jest nazwiskami wszystkich Panów, swój ostateczny kształt i całą ideę zawdzięcza właśnie Iiro Rantali. Ten urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonując kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, Jean Sibelius czy W.A.Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Dziś jest jednym z najbardziej aktywnych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT, który poza indywidualnymi projektami współpracuje także m.in. z Adamem Bałdychem, Asją Valcic i Michaelem Wollnym.
Większość kompozycji wypełniających ten album powstała właśnie w jego muzycznym umyśle, łączącym niezwykłą wyobraźnię z dźwiękową intuicją i osobistym sposobem postrzegania dźwiękowej przestrzeni. Kompozycje Rantali idealnie łączą muzyczną prostotę z formami wysublimowanymi, nadając muzyce kształt, który zachwyci najbardziej wybrednych koneserów, jednocześnie będąc przyjaznym dla mniej osłuchanego odbiorcy.
Na "How Long Is Now?", trio Rantala-Danielsson-Erskine sięga też po klasyków wywodzących się z rozmaitych gałęzi muzycznych.
Genialną i odkrywczą, a jednocześnie ukazującą wielki szacunek dla tradycji jest nowa wersja słynnej kompozycji Kenny'ego Barrona: "Voyage".
Przetransponowane na język jazzowy "Little Wing" (mimo że przed Rantalą robiły to całe rzesze muzyków) jest w stanie wzbudzić innego rodzaju emocje niż pierwowzór Jimiego Hendrixa, jednak o porównywalnej sile.
Z kolei w "Kyrie" z Mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha, muzykom udało się zachować typową bachowską estetykę, zaszczepiając weń prawdziwą szczyptę wyjątkowych improwizacji.
Z teki kompozytorskiej Larsa Danielssona pochodzą natomiast dwa utwory: "Taksim By Night" i kończący całość stylowy "Choral", a Peter Erskine "ofiarował" płycie swój temat "Each Breath".
Słuchając po raz kolejny tej płyty, doprawdy trudno uwierzyć że w tych, nieprzyjaznych muzyce jazzowej czasach, powstał tak znakomity album. Album, który z biegiem lat zamiast blaknąć, nabierał będzie coraz większej wartości. Pozycja obowiązkowa i oczywiście najwyższa nota.
Płyta ukazała się 26 sierpnia 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

RANTALA DANIELSSON ERSKINE: How Long Is Now?
CD 2016, ACT 9823-2

program:
 1. Voyage
 2. How Long Is Now?
 3. Snapchat
 4. Taksim By Night
 5. Little Wing
 6. Trust
 7. Assisi
 8. Kyrie
 9. Each Breath
10.A Nut
11.Bruno
12.Topi
13.Choral

personel:
Iiro Rantala - fortepian
Lars Danielsson - kontrabas
Peter Erskine - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt:

-Iiro Rantala:    

- Lars Danielsson:    

- Peter Erskine:    

opisy innych płyt z katalogu ACT:

sobota, 22 października 2016, longplay_2010
Tagi: jazz R E D

Polecane wpisy