Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Dawid KOSTKA Quartet & Chico FREEMAN: Live at Aquanet Jazz Festival 2016

Night Vision; Dat Dere; Niskayuna; The Beginning / Erika's Reverie; There Is No Greater Love; Elvin.

Ten niecodzienny koncert jaki odbył się w ramach Aquanet Jazz Festival, okazał się jedną z największych jazzowych niespodzianek roku. Oto bowiem legendarny amerykański saksofonista wraz z kwartetem złożonym z młodych poznańskich muzyków przygotował specjalny program przewidziany jako uświetnienie Poznańskiego Festiwalu Ery Jazzu.
Od wielu lat obecny na jazzowej scenie, należący do słynnego jazzowego "klanu Freemanów", saksofonista tenorowy Chico Freeman, podczas swej kariery spenetrował rozmaite gałęzie jazzu: od muzyki free, na smooth jazzie zakończywszy, a nieobce są mu też realizacje z artystami spoza środowiska muzyki improwizowanej jak choćby Sting czy grupa Eurythmics. Współpracownik takich tuzów jak m.in.: Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Charles Mingus czy Art Blakey, po zaledwie jednej krótkiej próbie z poznańskimi muzykami zdecydował się na występ, który okazał się ogromnym wydarzeniem o skali dalece wybiegającej poza ramy kilkudniowego festiwalu.
Freeman w otoczeniu muzyków kwartetu Dawida Kostki robił wrażenie muzyka "łapiącego w żagle" wyjątkowo silny wiatr inspiracji.
Gitarzysta i kompozytor Dawid Kostka w ciągu kilku zaledwie sezonów wypracował sobie status cenionego w Polsce muzyka jazzowego, zdobywając w ramach rozmaitych projektów liczne nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć w tym miejscu o formacji Global Schwung Quintet prowadzonej przez gitarzystę, która ma za sobą zwycięstwo w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej, oraz indywidualnych nagrodach przyznanych w ramach 7 Azoty Tarnów Jazz Contest i Era Jazzu 2016.
Tworzący formację Dawid Kostka Project muzycy to absolwenci Poznańskiej Akademii Muzycznej. Poza liderem, zespół tworzą: pianista Jacek Szwaj, kontrabasista Damian Kostka (brat Dawida) i perkusista Mateusz Brzostowski.
Słuchając dokumentującej tę niezwykłą muzyczną ucztę  płyty, trudno nie dostrzec, iż Freemanowi najzwyczajniej w świecie po prostu świetnie gra się z naszymi młodymi muzykami. Saksofonista zachował też pełną demokrację składu, skutecznie prowokując poznańskich jazzmanów do prezentacji własnych solówek i improwizacji.
Poza utworami autorstwa Freemana i otwierającej płytę kompozycji Dawida Kostki: "Night Vision" (zagranej bez udziału gwiazdy koncertu), w programie albumu znajdziemy też pełne ekspresji wersje "Dat Dere" Bobby'ego Timmonsa i standard Ishama Jonesa z 1936 roku: "There Is No Greater Love". Jako bonus na płycie umieszczono ścieżkę video z kilkunastominutową wersją tematu "Elvin".
Doskonale że Era Jazzu doprowadziła do opublikowania tej kolekcjonerskiej płyty, stanowiącej wyjątkowy dokument na skalę światową. A poza tym; to po prostu porcja wyjątkowo energetyzującego jazzu ukazującego ogromny potencjał młodych polskich instrumentalistów w zetknięciu z gwiazdą światowego jazzu.
Premiera płyty 7 listopada 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Dawid KOSTKA Quartet & Chico FREEMAN: Live at Aquanet Jazz Festival, Poznań 2016
CD, Era Jazzu

program:
1. Night Vision
2. Dat Dere
3. Niskayuna
4. The Beginning / Erika's Reverie
5. There Is No Greater Love
6. Elvin (bonus video)

personel:
Chico Freeman - saksofon
Dawid Kostka - gitara
Jacek Szwaj - fortepian
Damian Kostka - kontrabas
Mateusz Brzostowski - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt Ery Jazzu:

     

niedziela, 23 października 2016, longplay_2010

Polecane wpisy