Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Clare FISCHER Latin Jazz Big Band: !Intenso! /2016/

Algo Bueno; Gaviota; Rockin' In Rhythm; Solar Patrol; The Butterfly Samba; Renacimiento; O Canto; La Mucura; Tres Palabras; Play Time.

Amerykański pianista, kompozytor, aranżer i bandleader Clare Fischer (1928-2012), to postać jaką znajdziemy w każdej szanującej się encyklopedii muzyki jazzowej. Poza własną twórczością i działalnością jako lider, obejmującą kilkadziesiąt nagranych albumów, współpracował z największymi artystami światowego jazzu, jak choćby: Donald Byrd, Dizzy Gillespie czy Stan Kenton. Wszechstronność i muzyczne otwarcie, jedenaście razy nominowanego do Grammy Award Clare'a Fischera, sprawiło iż z zasobów jego aranżacyjnego geniuszu korzystali także artyści spoza sceny jazzowej, jak choćby: Paul McCartney, Michael Jackson, czy Prince (m.in. album z muzyką do filmu ''Batman'', 1989). Artysta pozostawił kontynuującego jego dzieło, doskonale wykształconego muzycznie potomka Brenta Fischera. Ten jako basista i perkusista zyskał szerokie uznanie zarówno pośród muzyków jazzowych, jak i w świecie muzyki pop, będąc już jako nastolatek zapraszanym do studia nagraniowego m.in. przez Natalie Cole i Prince'a. Od roku 2004 Brent Fischer począł coraz częściej z wielkim powodzeniem przejmować stery big bandu swego już zaawansowanego wiekiem ojca. O tym z jak wielkim powodzeniem - niech świadczą Grammy Awards przyznane artyście za dwie kolejne płyty: ''!Ritmo!'' (2012) - w kategorii: Best Instrumental Composition i ''Music For Strings, Percussion And The Rest'' (2013) - w kategorii: Best Latin Jazz Album.
Po gorąco przyjętym albumie "Pacific Jazz" (2014), nagranym przez prowadzoną przez Brenta Fischera orkiestrę, muzyk proponuje nowy album firmowany pod wszystko mówiącym szyldem: Clare Fischer Latin Jazz Big Band. Na płycie zatytułowanej: "!Intenso!", znajdziemy m.in. ciekawe opracowania utworów Dizzy'ego Gillespie i Duke'a Ellingtona, ale przede wszystkim całkiem nowe kompozycje utrzymane w latynoskich klimatach. Wśród kilku zaproszonych gości, w nagraniach udział wzięła znana m.in. z zespołu Prince'a, perkusjonalistka Sheila E., a całość oparto na aranżacjach i zarejestrowanych wcześniej partiach instrumentów klawiszowych Fischera - seniora.
Pośród premierowo nagranych kompozycji, znajdziemy także nagrania z liniami wokalnymi. Pośród nich znajdziemy zaśpiewane przez obdarzoną pełnym, głębokim głosem Robertę Gambarini: swingującą balladę "Gaviota" mogącą wywoływać skojarzenia z dokonaniami Flory Purim, oraz skoczną i zwiewną "The Butterfly Samba", częściowo skatowaną w duecie z puzonistą orkiestry Scottem Whitfieldem.
Wśród interpretacji standardów wyróżnia się kapitalna afro-kubańska aranżacja i instrumentacja bardzo znanego tematu Ellingtona: "Rockin' In Rhythm", po raz pierwszy zarejestrowanego przez kompozytora w słynnym Cotton Club w roku 1931.
"!Intenso!" to wyśmienity album dla wszystkich miłośników pełnych rozmachu orkiestrowych aranżacji jazzowych, ale też zwolenników rumby, samby i mambo. Zaangażowanie do projektu tak potężnego składu oraz muzyków gościnnie biorących udział w przedsięwzięciu, zdecydowanie się opłaciło. Otrzymaliśmy bowiem materiał w swej kategorii, doskonały.
Płyta ukazała się 1 października 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

______________________________________________________________________

 

Clare FISCHER Latin Jazz Big Band with Brent FISCHER: !Intenso!
CD 2016, Clavo Records CR201609

program:
 1. Algo Bueno
 2. Gaviota
 3. Rockin' In Rhythm
 4. Solar Patrol
 5. The Butterfly Samba
 6. Renacimiento
 7. O Canto
 8. La Mucura
 9. Tres Palabras
10.Play Time

personel:
Dr. Clare Fischer instr. klawiszowe
Brent Fischer - gitara basowa, instr. klawiszowe,  instr. perkusyjne, dyrygent
Scott Whitfield - wokal, puzon
Alex Budman, Kirsten Edkins, Don Shelton, Rob Hardt, Bob Carr - saksofony, flety, klarnety
Brian Clancy, Sean Franz, Lee Callet - saksofony, flety, klarnet, recorder
Carl Saunders, Ron Stout, Rob Schaer, James Blackwell, Brian Mantz, Michael Stever, Anthony Bonsera - trąbki
Francisco Torres, Philip Menchaca, Jacques Voyemant, Steve Hughes - puzony
oraz:
Quinn Johnson - instr. klawiszowe
Ken Wild - gitara basowa
Ron Manaog - perkusja
gościnnie:
Sheila E. - timbales
Roberta Gambarini - wokal
Luis Conte, Kevin Ricard - instr. perkusyjne
Walfredo Reyes, Tris Imboden - perkusja

______________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty:

sobota, 29 października 2016, longplay_2010
Tagi: jazz f

Polecane wpisy