Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ORANGE TRANE Feat. Soweto Kinch: Interpersonal lines /2016/

26-2 Variation; About MV; Melopause; My Blue Is Blue; Pinocchio; Lonely Dreamers; Nyamaland.

Piąty album Orange Trane stanowić może niemałe zaskoczenie dla zwolenników dotychczasowej działalności trójmiejskiego tria. Na albumie "Interpersonal lines" znajdują się bowiem utwory nagrane wraz z udziałem zaproszonych saksofonistów. Sprawia to że brzmienie zespołu oparte w ostatnich latach na dźwiękach wibrafonu (Dominik Bukowski), kontrabasu (Piotr Lemańczyk) i perkusji (Tomasz Łosowski) uległo znacznym zmianom. Nadal jednak mamy do czynienia z muzyką ściśle wpisującą się w formułę poszukiwań do jakiej Orange Trane przyzwyczaiło nas w ciągu 22 lat swego istnienia.
Powstały w Kartuzach w 1994 roku zespół Orange Trane od 2011 roku występuje i nagrywa w stabilnym trzyosobowym składzie, w którym nagrane zostały wyśmienite płyty ''Acoustic Trio'' (2012) i "FUGU" (2014).
Każdy z instrumentalistów zespołu to wyjątkowa muzyczna indywidualność, a zarazem artysta z powodzeniem realizujący się indywidualnie.
Niewątpliwym filarem składu jest Piotr Lemańczyk, znany miłośnikom jazzu z wielu rozmaitych projektów współtworzonych m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko, Sławkiem Jaskułke czy Maciejem Fortuną.
Wibrafonista i kompozytor Dominik Bukowski od dobrych kilkunastu lat ''okupuje podium'' w dorocznych podsumowaniach miesięcznika ''Jazz Forum''. Płyta "Projektor" (2005) znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku, a album "Vice Versa" (2010)  nominowany był do Fryderyka. Po świetnym albumie "Simple Words" (2014), w roku 2015 ukazała się wyjątkowa kameralna płyta wydana przez prestiżową wytwórnię DUX: "Transient" (2015), nagrana z marimbafonistką Kasią Kadłubowską.
Perkusista Orange Trane, obecny na muzycznej scenie od początku lat 90-tych Tomasz Łosowski, udziela się w ramach projektów obejmujących szerokie spektrum stylistyczne, od muzyki pop, poprzez rock a na muzyce jazzowej zakończywszy. Równolegle współtworzy kilka formacji pośród których poza Orange Trane warto wymienić legendarne Kombi i Quartado. W roku 2004 w ankiecie magazynu "Gitara i Bas + Bębny" został uznany Najlepszym Perkusistą Roku, a jednym z ostatnich jego sukcesów, związanych z kolei z działalnością warsztatową, jest Nagroda Eugeniusza. Najnowszym albumem firmowanym przez muzyka jest wydana niemal równolegle z "Interpersonal lines", płyta: "Fusionland".
Doskonale sprawdzający się skład Orange Trane ciągle poszukuje nowych form i środków wyrazu. Takim nowym rozdziałem w działalności formacji jest forma jazzowego tria uzupełniona o udział zaproszonych gości. Niniejszy album nagrany został  wraz z londyńskim alcistą Soweto Kinchem, mającym za sobą występy w tak kultowych miejscach jak Ronnie Scott’s Jazz Club czy Royal Albert Hall oraz zdobycie BBC Jazz Award i nominację do Mercury Music Prize, oraz z poznańskim saksofonistą Jakubem Skowrońskim.
"Interpersonal lines" ukazuje niewątpliwą moc zaklętą w potencjale trójmiejskich muzyków skrzyżowanym z dętymi kreacjami. Saksofony świetnie wpasowały się w specyficzną konwencję Orange Trane w dużej mierze opartą na brzmieniu wibrafonu. Zdawać by się mogło, iż rola Dominika Bukowskiego w związku z dołączeniem do instrumentarium saksofonów, zostanie niejako zepchnięta na dalszy plan. Nic podobnego - instrumenty doskonale wzajemnie się uzupełniają, tworząc bardzo świeżą i innowacyjną formułę.
Zestaw autorskich kompozycji uzupełniają ciekawe wersje tematów "Pinocchio" i "Nyamaland", stanowiące ukłon w stronę twórców, jakim Orange Trane w dużej mierze zawdzięcza muzyczne inspiracje: Zbigniewowi Seifertowi i Andrzejowi Kurylewiczowi. Pozostałych pięć tematów to dzieła Piotra Lemańczyka i Dominika Bukowskiego.
Wewnątrz okładki czytamy m.in.:

"Oto nasz najnowszy krążek, dzieło naszych starań i kolejnych wyzwań oraz doświadczeń. Tym razem chcieliśmy zmienić naszą muzykę, poszukać innych kolorów i udowodnić Państwu i pewnie samym sobie, iż jesteśmy w dalszym ciągu zespołem wszechstronnym i rozwijającym się. Lubimy czerpać z doświadczeń innych artystów, dając im w zamian /mamy nadzieję/ cząstkę tego, co sami wypracowaliśmy grając ze sobą na scenie i w studio nagrań przez wiele lat. (...) Niniejsza płyta zawiera dwa utwory nie naszego autorstwa. Traktujemy je jako ukłon i wyraz wielkiego uznania dla polskich muzyków jazzowych starszego pokolenia, których twórczość podziwiamy i kochamy. Są to : Zbigniew Seifert, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Czesław Niemen, Janusz Stefański, Kazimierz Jonkisz, Michał Urbaniak i Jerzy Milian."

Płyta ukazała się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

ORANGE TRANE Feat. Soweto Kinch: Interpersonal lines
CD 2016, Soliton SL 526-2

program:
1. 26-2 Variation
2. About MV
3. Melopause
4. My Blue Is Blue
5. Pinocchio
6. Lonely Dreamers
7. Nyamaland

personel:
Dominik Bukowski - wibrafon
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Tomasz łosowski - perkusja
oraz:
Soweto Kinch, Jakub Skowroński - saksofony

_____________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Orange Trane:

   

opisy innych płyt wydanych przez Soliton: TUTAJ

poniedziałek, 05 września 2016, longplay_2010

Polecane wpisy