Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ORANGE TRANE Feat. Soweto Kinch: Interpersonal lines /2016/

26-2 Variation; About MV; Melopause; My Blue Is Blue; Pinocchio; Lonely Dreamers; Nyamaland.

Piąty album Orange Trane stanowić może niemałe zaskoczenie dla zwolenników dotychczasowej działalności trójmiejskiego tria. Na albumie "Interpersonal lines" znajdują się bowiem utwory nagrane wraz z udziałem zaproszonych saksofonistów. Sprawia to że brzmienie zespołu oparte w ostatnich latach na dźwiękach wibrafonu (Dominik Bukowski), kontrabasu (Piotr Lemańczyk) i perkusji (Tomasz Łosowski) uległo znacznym zmianom. Nadal jednak mamy do czynienia z muzyką ściśle wpisującą się w formułę poszukiwań do jakiej Orange Trane przyzwyczaiło nas w ciągu 22 lat swego istnienia.
Powstały w Kartuzach w 1994 roku zespół Orange Trane od 2011 roku występuje i nagrywa w stabilnym trzyosobowym składzie, w którym nagrane zostały wyśmienite płyty ''Acoustic Trio'' (2012) i "FUGU" (2014).
Każdy z instrumentalistów zespołu to wyjątkowa muzyczna indywidualność, a zarazem artysta z powodzeniem realizujący się indywidualnie.
Niewątpliwym filarem składu jest Piotr Lemańczyk, znany miłośnikom jazzu z wielu rozmaitych projektów współtworzonych m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko, Sławkiem Jaskułke czy Maciejem Fortuną.
Wibrafonista i kompozytor Dominik Bukowski od dobrych kilkunastu lat ''okupuje podium'' w dorocznych podsumowaniach miesięcznika ''Jazz Forum''. Płyta "Projektor" (2005) znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku, a album "Vice Versa" (2010)  nominowany był do Fryderyka. Po świetnym albumie "Simple Words" (2014), w roku 2015 ukazała się wyjątkowa kameralna płyta wydana przez prestiżową wytwórnię DUX: "Transient" (2015), nagrana z marimbafonistką Kasią Kadłubowską.
Perkusista Orange Trane, obecny na muzycznej scenie od początku lat 90-tych Tomasz Łosowski, udziela się w ramach projektów obejmujących szerokie spektrum stylistyczne, od muzyki pop, poprzez rock a na muzyce jazzowej zakończywszy. Równolegle współtworzy kilka formacji pośród których poza Orange Trane warto wymienić legendarne Kombi i Quartado. W roku 2004 w ankiecie magazynu "Gitara i Bas + Bębny" został uznany Najlepszym Perkusistą Roku, a jednym z ostatnich jego sukcesów, związanych z kolei z działalnością warsztatową, jest Nagroda Eugeniusza. Najnowszym albumem firmowanym przez muzyka jest wydana niemal równolegle z "Interpersonal lines", płyta: "Fusionland".
Doskonale sprawdzający się skład Orange Trane ciągle poszukuje nowych form i środków wyrazu. Takim nowym rozdziałem w działalności formacji jest forma jazzowego tria uzupełniona o udział zaproszonych gości. Niniejszy album nagrany został  wraz z londyńskim alcistą Soweto Kinchem, mającym za sobą występy w tak kultowych miejscach jak Ronnie Scott’s Jazz Club czy Royal Albert Hall oraz zdobycie BBC Jazz Award i nominację do Mercury Music Prize, oraz z poznańskim saksofonistą Jakubem Skowrońskim.
"Interpersonal lines" ukazuje niewątpliwą moc zaklętą w potencjale trójmiejskich muzyków skrzyżowanym z dętymi kreacjami. Saksofony świetnie wpasowały się w specyficzną konwencję Orange Trane w dużej mierze opartą na brzmieniu wibrafonu. Zdawać by się mogło, iż rola Dominika Bukowskiego w związku z dołączeniem do instrumentarium saksofonów, zostanie niejako zepchnięta na dalszy plan. Nic podobnego - instrumenty doskonale wzajemnie się uzupełniają, tworząc bardzo świeżą i innowacyjną formułę.
Zestaw autorskich kompozycji uzupełniają ciekawe wersje tematów "Pinocchio" i "Nyamaland", stanowiące ukłon w stronę twórców, jakim Orange Trane w dużej mierze zawdzięcza muzyczne inspiracje: Zbigniewowi Seifertowi i Andrzejowi Kurylewiczowi. Pozostałych pięć tematów to dzieła Piotra Lemańczyka i Dominika Bukowskiego.
Wewnątrz okładki czytamy m.in.:

"Oto nasz najnowszy krążek, dzieło naszych starań i kolejnych wyzwań oraz doświadczeń. Tym razem chcieliśmy zmienić naszą muzykę, poszukać innych kolorów i udowodnić Państwu i pewnie samym sobie, iż jesteśmy w dalszym ciągu zespołem wszechstronnym i rozwijającym się. Lubimy czerpać z doświadczeń innych artystów, dając im w zamian /mamy nadzieję/ cząstkę tego, co sami wypracowaliśmy grając ze sobą na scenie i w studio nagrań przez wiele lat. (...) Niniejsza płyta zawiera dwa utwory nie naszego autorstwa. Traktujemy je jako ukłon i wyraz wielkiego uznania dla polskich muzyków jazzowych starszego pokolenia, których twórczość podziwiamy i kochamy. Są to : Zbigniew Seifert, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Krzysztof Komeda, Czesław Niemen, Janusz Stefański, Kazimierz Jonkisz, Michał Urbaniak i Jerzy Milian."

Płyta ukazała się w sierpniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

ORANGE TRANE Feat. Soweto Kinch: Interpersonal lines
CD 2016, Soliton SL 526-2

program:
1. 26-2 Variation
2. About MV
3. Melopause
4. My Blue Is Blue
5. Pinocchio
6. Lonely Dreamers
7. Nyamaland

personel:
Dominik Bukowski - wibrafon
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Tomasz łosowski - perkusja
oraz:
Soweto Kinch, Jakub Skowroński - saksofony

_____________________________________________________________________

opisy poprzednich albumów Orange Trane:

   

opisy innych płyt wydanych przez Soliton: TUTAJ

poniedziałek, 05 września 2016, longplay_2010

Polecane wpisy