Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Christina FUCHS / NDR Big Band: Soundscapes /2006/

Shadow and Light; Zoe and Me; Lai Naris; Loopholes; Textures of Memory; Nemioke II; Just Watching The Light Change.

Obecna na jazzowej scenie od połowy lat 80-tych saksofonistka, klarnecistka i kompozytorka Christina Fuchs (uczennica samego Steve'a Lacy) prowadzi własny kwartet No Tango, a wraz z kontrabasistką Romy Herzberg współtworzy doskonały duet KontraSax. Artystka współpracuje też ze słynną orkiestrą NDR Big Band, a jednym z owoców tej współpracy jest doskonały album "Soundscapes" z roku 2006.
Orkiestra została doskonale przygotowana i poprowadzona przez kompozytorkę, dokładnie odsłaniając głębię przekazu jej dźwiękowych wizji. W 18-osobowym składzie legendarnego niemieckego bandu, zrzeszającego przez wiele lat działalności najwybitniejszych muzyków, znaleźli się m.in. znany z formacji Nighthawks, trębacz Reiner Winterschladen oraz nasz wspaniały pianista Vladyslav "Adzik" Sendecki.
7 kompozycji wypełniających nagrany w 2005 roku podczas koncertu w Hamburgu album "Soundscapes", mieni się niespotykanym bogactwem brzmienia, ale przede wszystkim ujmującym pięknem kunsztownie przygotowanych przez Fuchs kompozycji.
Po dynamicznym "Shadow and Light" zwieńczonym rozszalałą partią saksofonu Petera Bolte, wytchnienie przynosi 5-minutowa miniatura "Zoe and Me", ozdobiona przekomarzającymi się partiami flugelhornu (Ingolf Burkhardt) i saksofonu sopranowego (Gabriel Coburger) na tle świetnych kreacji kontrabasu Lucasa Lindholma. Nieoceniona jest tu także rola fortepianu, z którego pełne przekonującej głębi dźwięki wydobywa Adzik Sendecki, oraz gitara Matthiasa Pogody.
"Loopholes" to w pierwszej części impresja na instrumenty dęte pozbawiona sekcji rytmicznej, po której dopiero następuje rozwinięcie tematu z udziałem całej orkiestry. Refleksyjny charakter utworu i jego złożoność sprawiają, że w ciągu niespełna 11-minut zdajemy się wraz z zespołem pokonywać daleką dźwiekową drogę, obfitującą w zaskakujące rozwiązania, w tym niemal free jazzowe improwizowane szaleństwa Gabriela Coburgera przy saksofonie.
Osią albumu zdaje się być bardzo rozbudowana kompozycja "Textures of Memory". To tu właśnie pełnią blasku lśni kunszt Sendeckiego, stylowo wprowadzającego nas w ciągu 2 minut w serce tematu, następnie świetnie panującego rytmicznie nad całością. Tutaj też upust swym możliwościom i niebywałej ekspresji daje doskonały trębacz Reiner Winterschladen.  
Ilustracyjny charakter jest domeną dedykowanej klarnetowi (Lutz Buchner) klasycyzującej kompozycji "Nemioke II", a całość wieńczy tajemniczy temat "Just Watching The Light Change".
10 lat po premierze płyty, muzyka na niej zawarta wciąż emanuje równą siłą, wywołując podczas słuchania ogrom emocji. Świetne kompozycje, genialna instrumentacja, doskonałe wykonanie oraz perfekcyjna realizacja i mastering nagrania, za które odpowiedzialny był inżynier dźwięku, a także ceniony perkusista Reinhard Kobialka, o którym wspominałem już przy okazji kilku innych płyt.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Christina FUCHS / NDR Big Band live: Soundscapes. Music for Jazz Orchestra
CD 2006, JazzHaus Musik JHM 154

program:
1. Shadow and Light
2. Zoe and Me
3. Lai Naris
4. Loopholes
5. Textures of Memory
6. Nemioke II
7. Just Watching The Light Change

personel:
NDR Big Band (dyr. Christina Fuchs):
Thorsten Benkenstein, Ingolf Burkhardt, Michael Leuschner, Reiner Winterschladen - trąbka
Fiete Felsch, Peter Bolte, Gabriel Coburger, Lutz Buchner, Edgar Herzog - saksofon
Joe Gallardo, Dan Gottshall, Stefan Lottermann, Ingo Lahme - puzon
Matthias Pogoda - gitara
Vladyslav Sendecki - fortepian
Lucas Lindholm - kontrabas
Martin France - perkusja
Marcio Doctor - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt nagranych z udziałem Christiny Fuchs:

 

opisy innych płyt wytwórni JazzHaus Musik: TUTAJ

czwartek, 15 września 2016, longplay_2010
Tagi: jazz f

Polecane wpisy