Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Musica Sacromontana XI: Józef Zeidler - Missa ex D /2016/

Kyrie; Christe; Kyrie; Gloria; Laudamus; Gratias; Domine; Qui Tollis; Quoniam; Cum Sancto Amen; Credo; Et Incarnatus; Crucifixus; Et Resurrexit; Sanctus; Benedictus; Osanna; Agnus Dei; Dona Nobis.

Szczycący się doskonałą renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana każdego roku gromadzi w Bazylice Świętogórskiej i klasztorze Ojców Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu zarówno rzesze melomanów, jak i prestiżowych artystów. Podczas festiwalowych koncertów prezentowane są zarówno utwory sakralne jak i dzieła muzyki klasycznej, a pośród wykonawców jacy pojawili się dotychczas na Festiwalu warto wymienić choćby Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" Agnieszki Duczmal, Poznańskie Słowiki, Konstantego Andrzeja Kulkę i Krzysztofa Pendereckiego. Tradycją stało się dokumentowanie kolejnych edycji festiwalu poprzez wydawanie wybranych utworów na płytach CD.
Na płycie "Musica Sacromontana XI" znajdziemy nagranie Mszy ex D Józefa Zeidlera w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka.
W XVIII wieku Bazylika Świętogórska była niezwykle ważnym ośrodkiem życia muzycznego, a zarazem miejscem, w którym żył i tworzył nazywany polskim Mozartem - Józef Zeidler, jeden z najwybitniejszych reprezentantów klasycyzmu w muzyce polskiej, a zarazem jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku. Wydana na tej płycie Msza ex D jest najstarszym jego utworem pośród odnalezionych w zbiorach klasztoru cystersów w Obrze. Jako że dzieło datowane jest na rok 1769, wynika że Zeidler ukończył pracę nad Mszą w wieku zaledwie 25 lat.
To utwór o rozbudowanej kantatowej formie, pełen rozmachu, festiwalowy i odświętny w swym charakterze. Poszczególne jego części poprzedzane orkiestrowym intro, rozkładane są na partie chóralne, solowe arie i duety, a całość oprawia kunsztowna instrumentacja. Przejrzyste faktury, nieskomplikowana radosna melodyka, efektowne partie skrzypiec i instrumentów dętych, sprawiają że Mszy słucha się z prawdziwym zachwytem.
Szczególnie urzeka ogromna witalność tej muzyki. Dostrzeżemy to choćby w pięknym fragmencie "Gloria", mogącym wywołać skojarzenia z estetyką stosowaną przez W.A.Mozarta.
Utwór nie robiłby tak ogromniego wrażenia, gdyby nie doskonałe wykonanie w jakim słuchamy go na tej płycie. Zarówno chór jak orkiestra osiągają terytoria niedostępne większości współczesnych artystów. Nic dziwnego, wszak Sinfonia Varsovia i Camerata Silesia brzmią pod batutą niezrównanego maestro Jerzego Maksymiuka.
Msza ex D Józefa Zeidlera to wyjątkowy skarb polskiej kultury, a ten pięknie nagrany i wydany album jest z kolei niewątpliwie jednym z największych wydarzeń fonograficznych tego roku.
Płyta ukazała się w kwietniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Musica Sacromontana XI: Józef Zeidler - Missa ex D
CD 2016, DUX 1314

program:
 1. Kyrie
 2. Christe
 3. Kyrie
 4. Gloria
 5. Laudamus
 6. Gratias
 7. Domine
 8. Qui Tollis
 9. Quoniam
10.Cum Sancto Amen
11.Credo
12.Et Incarnatus
13.Crucifixus
14.Et Resurrexit
15.Sanctus
16.Benedictus
17.Osanna
18.Agnus Dei
19.Dona Nobis

wykonawcy:
Sinfonia Varsovia
Camerata Silesia
dyrygent: Jerzy Maksymiuk

_____________________________________________________________________

opis poprzedniej płyty z serii "Musica Sacromontana":

opisy kilkudziesięciu innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

wtorek, 23 sierpnia 2016, longplay_2010
Tagi: classic z

Polecane wpisy