Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ANTONI WOJNAR

The Nochats' Dance

The 14
The Future Ain't What It Used To Be
(premiera 1 stycznia 2019)

Alessandro Stradella
Il Trespolo Tutore
(2018)

POZNAŃSKA PIĘTNASTKA
Big Club Band
(2018)

Katarzyna MUSIAŁ
My Spanish Heart
(2018)

Urszula Kryger / Agata Górska-Kołodziejska
Women Of Music - Songs
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift /2008/

Elsewhere; All Aboard.

Sonargemeinschaft to powołany do życia w 1995 roku duet niemieckiego saksofonisty Dirka Raulfa i odpowiedzialnego za rozmaite efekty elektroniczne Franka Schulte. Pierwszy z wymienionych artystów to muzyk doskonale znany z takich przedsięwzięć jak ekscentryczny kwartet saksofonów basowych Deep Schrott, formacja NOX czy szeroko zakrojona działalność solowa. W roku 2007 obaj muzycy pozyskali do współpracy cenionego brytyjskiego gitarzystę Freda Fritha, od wielu lat ściśle związanego ze środowiskiem amerykańskich muzyków awangardowych. Efektem współpracy poza doskonałymi koncertami jest płyta nagrana w Kolonii a wydana w roku 2008 pod znamiennym tytułem "Drift" ("Dryf"). Nad masteringiem nagrań live pracował genialny inżynier dźwięku, a także ceniony perkusista Reinhard Kobialka, zapewniając najwyższą z możliwych jakość.
"Drif" to tylko dwa utwory wypełniające jednak blisko 70 minut muzyki. Rozbudowane formy ukazują niecodzienną symbiozę składu opartą na wzajemnym porozumieniu między artystami.
W pierwszej części płyty ("Elsewhere") obcujemy z muzyką generowaną przez duet saksofonu tenorowego i elektroniki. Motyw rozwija się w niemal organiczny sposób. Partiom saksofonu towarzyszy z początku bardzo rytmiczny podkład i fantazyjne efekty, wytwarzając intrygujący klimat. Środkowa część utworu to wyciszenie i liryczne partie grane na przemian na saksofonach: sopranowym, tenorowym, barytonowym i basowym. Każdy z instrumentów zdaje się nie kryć przed Dirkiem Raulfem żadnych tajemnic. Na koniec powraca rytm i pojawia się poczucie powrotu z bardzo odległych rejonów muzycznej świadomości.
Drugi utwór to 42 minuty wypełnione wspólną muzyką Sonnargemeinschaft i Freda Fritha. Wprowadzenie do dźwiękowego środowiska gitary zdecydowanie odmieniło brzmienie do jakiego zdążyliśmy przywyknąć w pierwszej części płyty.
Dirk Raulf tym razem koncentruje się na saksofonie barytonowym, a Frank Schulte serwuje nieparzyste pozbawione rytmu efekty. Fred Frith pojawia się dopiero po kilku minutach subtelnie komentując dźwiękami gitary wirujący muzyczny strumień.
Intrygująca i wciągająca to płyta, pełna niemal intymnej, intensywnej komunikacji muzycznej, potrafiąca stworzyć rodzaj osobliwego dźwiękowego mikroklimatu, od którego trudno się oderwać.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift
CD 2008, Poise edition 15

program:
1. Elsewhere
2. All Aboard

personel:
Dirk Raulf - saksofony
Frank Schulte - elektronika
Fred Frith - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Poise:

    

 

wtorek, 26 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: f jazz s

Polecane wpisy