Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Alban DARCHE & L'Orphicube

The Atomic Flonflons
PREMIERA 30 MARCA 2018

Hazel LEACH - C.O.B
Postcard Collection
(premiera 12 kwietnia 2018)

Barbara BARTH & Manuel KRASS
In Spheres
(premiera 12 kwietnia 2018)

ANIMATA
Duality
(premiera 12 kwietnia 2018)

Susanne PAUL's Move String Quartet
Short Stories
(premiera 12 kwietnia 2018)

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK
Pop
(premiera 12 kwietnia 2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift /2008/

Elsewhere; All Aboard.

Sonargemeinschaft to powołany do życia w 1995 roku duet niemieckiego saksofonisty Dirka Raulfa i odpowiedzialnego za rozmaite efekty elektroniczne Franka Schulte. Pierwszy z wymienionych artystów to muzyk doskonale znany z takich przedsięwzięć jak ekscentryczny kwartet saksofonów basowych Deep Schrott, formacja NOX czy szeroko zakrojona działalność solowa. W roku 2007 obaj muzycy pozyskali do współpracy cenionego brytyjskiego gitarzystę Freda Fritha, od wielu lat ściśle związanego ze środowiskiem amerykańskich muzyków awangardowych. Efektem współpracy poza doskonałymi koncertami jest płyta nagrana w Kolonii a wydana w roku 2008 pod znamiennym tytułem "Drift" ("Dryf"). Nad masteringiem nagrań live pracował genialny inżynier dźwięku, a także ceniony perkusista Reinhard Kobialka, zapewniając najwyższą z możliwych jakość.
"Drif" to tylko dwa utwory wypełniające jednak blisko 70 minut muzyki. Rozbudowane formy ukazują niecodzienną symbiozę składu opartą na wzajemnym porozumieniu między artystami.
W pierwszej części płyty ("Elsewhere") obcujemy z muzyką generowaną przez duet saksofonu tenorowego i elektroniki. Motyw rozwija się w niemal organiczny sposób. Partiom saksofonu towarzyszy z początku bardzo rytmiczny podkład i fantazyjne efekty, wytwarzając intrygujący klimat. Środkowa część utworu to wyciszenie i liryczne partie grane na przemian na saksofonach: sopranowym, tenorowym, barytonowym i basowym. Każdy z instrumentów zdaje się nie kryć przed Dirkiem Raulfem żadnych tajemnic. Na koniec powraca rytm i pojawia się poczucie powrotu z bardzo odległych rejonów muzycznej świadomości.
Drugi utwór to 42 minuty wypełnione wspólną muzyką Sonnargemeinschaft i Freda Fritha. Wprowadzenie do dźwiękowego środowiska gitary zdecydowanie odmieniło brzmienie do jakiego zdążyliśmy przywyknąć w pierwszej części płyty.
Dirk Raulf tym razem koncentruje się na saksofonie barytonowym, a Frank Schulte serwuje nieparzyste pozbawione rytmu efekty. Fred Frith pojawia się dopiero po kilku minutach subtelnie komentując dźwiękami gitary wirujący muzyczny strumień.
Intrygująca i wciągająca to płyta, pełna niemal intymnej, intensywnej komunikacji muzycznej, potrafiąca stworzyć rodzaj osobliwego dźwiękowego mikroklimatu, od którego trudno się oderwać.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift
CD 2008, Poise edition 15

program:
1. Elsewhere
2. All Aboard

personel:
Dirk Raulf - saksofony
Frank Schulte - elektronika
Fred Frith - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Poise:

    

 

wtorek, 26 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: f jazz s

Polecane wpisy