Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift /2008/

Elsewhere; All Aboard.

Sonargemeinschaft to powołany do życia w 1995 roku duet niemieckiego saksofonisty Dirka Raulfa i odpowiedzialnego za rozmaite efekty elektroniczne Franka Schulte. Pierwszy z wymienionych artystów to muzyk doskonale znany z takich przedsięwzięć jak ekscentryczny kwartet saksofonów basowych Deep Schrott, formacja NOX czy szeroko zakrojona działalność solowa. W roku 2007 obaj muzycy pozyskali do współpracy cenionego brytyjskiego gitarzystę Freda Fritha, od wielu lat ściśle związanego ze środowiskiem amerykańskich muzyków awangardowych. Efektem współpracy poza doskonałymi koncertami jest płyta nagrana w Kolonii a wydana w roku 2008 pod znamiennym tytułem "Drift" ("Dryf"). Nad masteringiem nagrań live pracował genialny inżynier dźwięku, a także ceniony perkusista Reinhard Kobialka, zapewniając najwyższą z możliwych jakość.
"Drif" to tylko dwa utwory wypełniające jednak blisko 70 minut muzyki. Rozbudowane formy ukazują niecodzienną symbiozę składu opartą na wzajemnym porozumieniu między artystami.
W pierwszej części płyty ("Elsewhere") obcujemy z muzyką generowaną przez duet saksofonu tenorowego i elektroniki. Motyw rozwija się w niemal organiczny sposób. Partiom saksofonu towarzyszy z początku bardzo rytmiczny podkład i fantazyjne efekty, wytwarzając intrygujący klimat. Środkowa część utworu to wyciszenie i liryczne partie grane na przemian na saksofonach: sopranowym, tenorowym, barytonowym i basowym. Każdy z instrumentów zdaje się nie kryć przed Dirkiem Raulfem żadnych tajemnic. Na koniec powraca rytm i pojawia się poczucie powrotu z bardzo odległych rejonów muzycznej świadomości.
Drugi utwór to 42 minuty wypełnione wspólną muzyką Sonnargemeinschaft i Freda Fritha. Wprowadzenie do dźwiękowego środowiska gitary zdecydowanie odmieniło brzmienie do jakiego zdążyliśmy przywyknąć w pierwszej części płyty.
Dirk Raulf tym razem koncentruje się na saksofonie barytonowym, a Frank Schulte serwuje nieparzyste pozbawione rytmu efekty. Fred Frith pojawia się dopiero po kilku minutach subtelnie komentując dźwiękami gitary wirujący muzyczny strumień.
Intrygująca i wciągająca to płyta, pełna niemal intymnej, intensywnej komunikacji muzycznej, potrafiąca stworzyć rodzaj osobliwego dźwiękowego mikroklimatu, od którego trudno się oderwać.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift
CD 2008, Poise edition 15

program:
1. Elsewhere
2. All Aboard

personel:
Dirk Raulf - saksofony
Frank Schulte - elektronika
Fred Frith - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Poise:

    

 

wtorek, 26 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: f jazz s

Polecane wpisy