Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift /2008/

Elsewhere; All Aboard.

Sonargemeinschaft to powołany do życia w 1995 roku duet niemieckiego saksofonisty Dirka Raulfa i odpowiedzialnego za rozmaite efekty elektroniczne Franka Schulte. Pierwszy z wymienionych artystów to muzyk doskonale znany z takich przedsięwzięć jak ekscentryczny kwartet saksofonów basowych Deep Schrott, formacja NOX czy szeroko zakrojona działalność solowa. W roku 2007 obaj muzycy pozyskali do współpracy cenionego brytyjskiego gitarzystę Freda Fritha, od wielu lat ściśle związanego ze środowiskiem amerykańskich muzyków awangardowych. Efektem współpracy poza doskonałymi koncertami jest płyta nagrana w Kolonii a wydana w roku 2008 pod znamiennym tytułem "Drift" ("Dryf"). Nad masteringiem nagrań live pracował genialny inżynier dźwięku, a także ceniony perkusista Reinhard Kobialka, zapewniając najwyższą z możliwych jakość.
"Drif" to tylko dwa utwory wypełniające jednak blisko 70 minut muzyki. Rozbudowane formy ukazują niecodzienną symbiozę składu opartą na wzajemnym porozumieniu między artystami.
W pierwszej części płyty ("Elsewhere") obcujemy z muzyką generowaną przez duet saksofonu tenorowego i elektroniki. Motyw rozwija się w niemal organiczny sposób. Partiom saksofonu towarzyszy z początku bardzo rytmiczny podkład i fantazyjne efekty, wytwarzając intrygujący klimat. Środkowa część utworu to wyciszenie i liryczne partie grane na przemian na saksofonach: sopranowym, tenorowym, barytonowym i basowym. Każdy z instrumentów zdaje się nie kryć przed Dirkiem Raulfem żadnych tajemnic. Na koniec powraca rytm i pojawia się poczucie powrotu z bardzo odległych rejonów muzycznej świadomości.
Drugi utwór to 42 minuty wypełnione wspólną muzyką Sonnargemeinschaft i Freda Fritha. Wprowadzenie do dźwiękowego środowiska gitary zdecydowanie odmieniło brzmienie do jakiego zdążyliśmy przywyknąć w pierwszej części płyty.
Dirk Raulf tym razem koncentruje się na saksofonie barytonowym, a Frank Schulte serwuje nieparzyste pozbawione rytmu efekty. Fred Frith pojawia się dopiero po kilku minutach subtelnie komentując dźwiękami gitary wirujący muzyczny strumień.
Intrygująca i wciągająca to płyta, pełna niemal intymnej, intensywnej komunikacji muzycznej, potrafiąca stworzyć rodzaj osobliwego dźwiękowego mikroklimatu, od którego trudno się oderwać.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Sonargemeinschaft & Fred FRITH: Drift
CD 2008, Poise edition 15

program:
1. Elsewhere
2. All Aboard

personel:
Dirk Raulf - saksofony
Frank Schulte - elektronika
Fred Frith - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Poise:

    

 

wtorek, 26 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: f jazz s

Polecane wpisy

 • flux: Calliope /2018/

  Cabrillo; Snowyowl; Yallabird; Nuthatch; Macun; Puffin; Holzwege; Magpie; Calliope; Bullfinch; Robin; Coney Island Tunnel; Jay Jay; Raindrops; Redpoll; Merlin.

 • Paolo FRESU & Omar SOSA: Eros /2016/

  Teardrop / Ya Habibi; Sensuosness; Zeus' Desires; Brezza del Verano; My Soul, My Spirit; La Llamada; What Is Inside / Himeros; Who Wu; Eros Mediterraneo; Frade

 • HAUTZINGER - FUJAK - SORES: Live In Brussels /2013/

  Part I; Part II; Part III. Nagrany na żywo w Odeon Studio 120 w Brukseli materiał wydany w bardzo oryginalnej formie na płycie wytwórni Hevhetia, przynosi muzy

 • 3 Filiżanka

  Jazz, uwielbiam te muzykę, właśnie puściłam sobie 1 płytę z The Best Smooth Jazz ... Ewer! vol 4 Dziś wszystko mnie irytuje... dzieci, mąż, .... może to burza h

 • To będzie piękny jazzowy koncert

  W niedzielę, 23 września o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej będzie można posłuchać polsko - niemieckiego Big Bandu Jazzowego. Znakomici muzycy