Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Sławomir ZUBRZYCKI: The da Vinci sound - Viola Organista /2015/

Heinrich Ignaz Franz von Biber: Mystery Sonata no.1 "The Annunciation"; Carl Friedrich Abel: Allegro; Marin Marais: Les Voix humaines; Carl Friedrich Abel: A piece for viola da gamba solo; Adam Jarzębski: Concerto Primo; Monsieur de Sainte-Colombe: Concert XLIV a deux violes esgales; Marin Marais: 32 Couplets de Folies; Carl Philipp Emanuel Bach: Sonate in G für das Bogenklavier; Leonardo da Vinci: The music from the painting "Portrait of a Musician".

Viola organista to połączenie dwóch odmiennych grup instrumentów muzycznych: klawiszowych i smyczkowych. Konstruktorem i jedynym na świecie solistą wykorzystującym niecodzienne możliwości owego instrumentu jest Sławomir Zubrzycki. Artysta pracę swą oparł na pozostawionych przez Leonardo da Vinci szkicach projektu violi organisty, obiekcie dotychczas bezowocnej pracy wielu konstruktorów. Premiera nazwanego w języku polskim "fortepianem smyczkowym" instrumentu, miała miejsce w październiku 2013 roku wywołując poruszenie nie tylko w fachowych periodykach muzycznych, ale też komentarze w światowych mediach z Time, The Telegraph i BBC na czele. Nic dziwnego, wszak krakowski artysta podjął wyzwanie będące wskrzeszeniem ważnego elementu kulturowego dziedzictwa muzyki renesansu.
Na pięknie wydanej płycie zatytułowanej „The da Vinci sound - Viola organista” znajdziemy 8 nagrań, będących w większości transkrypcjami utworów gambowych i skrzypcowych z basso continuo.
Trudno nie wspomnieć o szczególnej perełce całej płyty jaką jest pierwsze w historii wykonanie "Sonaty in G für das Bogenklavier" C.Ph.E. Bacha na instrumencie smyczkowo-klawiszowym, a więc zgodnie z pierwotnym zamysłem kompozytora.
Całość natomiast wieńczy wyjątkowy muzyczny smakołyk w postaci muzyki skomponowanej przez samego Leonardo da Vinci! Nie każdy zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że legendarny malarz uznawany był w swych czasach za jednego z najlepszych wirtuozów violi da braccio. Niestety po da Vincim nie zachowały się żadne jego własne kompozycje. Jednak na jego obrazie "Portret muzyka" z 1490 roku widoczna jest partytura, którą skrzętnie zrekonstruował dla potrzeb tego albumu gambista i kompozytor Kazimierz Pyzik.
Nagrania zebrane na tej płycie to niewątpliwy skarb, nie tylko ze względów historycznych, lecz najzwyczajniej jako bardzo atrakcyjna dla melomana pozycja fonograficzna. Niepowtarzalne brzmienie instrumentu przypominać może skrzyżowanie viol da gamba z organami i klawikordem. Natomiast zestaw utworów poddanych przez Sławomira Zubrzyckiego transkrypcji to wyjątkowe skarby wybrane z doroku tworzących na przełomie XVII i XVIII wieku kompozytorów. Pośród nich znajdziemy też polskie nazwisko: Adam Jarzębski. Z dorobku tego wczesnobarokowego kompozytora z Piaseczna wybrano Concerto Primo wycięte z cyklu „Canzoni e Concerti”.
Płyta ukazała się w listopadzie 2015 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Sławomir ZUBRZYCKI: The da Vinci sound - Viola Organista
CD 2015, Piano Classic Association PC001 / Stockholm Early Music Festival SEMF001

program:
 1. Heinrich Ignaz Franz von Biber: Mystery Sonata no.1 "The Annunciation"
 2. Carl Friedrich Abel: Allegro WKO 205
 3. Marin Marais: Les Voix humaines from „Deuxieme Livre de Pieces de viole”
 4. Carl Friedrich Abel: A piece for viola da gamba solo WKO 208
 5. Adam Jarzębski: Concerto Primo from „Canzoni e Concerti”
 6-9.Monsieur de Sainte-Colombe: Concert XLIV a deux violes esgales
10.Marin Marais: 32 Couplets de Folies (Les Folies d 'Espagne) from „Deuxieme Livre de Pieces de viole”
11-13.Carl Philipp Emanuel Bach: Sonate in G für das Bogenklavier Wq.65/48
14.Bonus track: Leonardo da Vinci: The music from the painting "Portrait of a Musician"

Sławomir Zubrzycki - viola organista

_____________________________________________________________________

czwartek, 07 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: z classic

Polecane wpisy