Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Richard FAIRHURST's Triptych: Amusia /2009/

Amusia; Dense Fur; Figments; Bouts Of Agony; Daringly Poised; Love & Light; Fish Magic; Confused Wasp; Sticklebacks; Scourge; Empty Corridors; Out At The Deep End.

"Amusia" to pierwszy album międzynarodowego składu Triptych, angielskiego pianisty Richarda Fairhursta. Grającego na fortepianie Steinway & Sons muzyka, wspieraja duński kontrabasista Jasper Hoiby i Amerykanin Chris Vatalaro za perkusją.
Od roku 1995, kiedy Richard Fairhurst w wieku 20 lat wraz z formacją Hungry Ants zachwycił europejskich miłośników jazzu, pianista ciągle okupuje piedestał właściwy najbardziej interesującym jazzmanom na Wyspach.
Płytę "Amusia" z roku 2009 wypełniają w większości samodzielnie przygotowane przez lidera kompozycje. Wyjątkami są "Love & Light", "Sticklebacks" i kończąca album "Out At The Deep End" napisane kolektywnie przez trio.
Fairhurst potrafi traktować klawisze fortepianu w bardzo impulsywny sposób, o czym przekonujemy się już podczas tematu tytułowego, poprzedzonego kontrabasowym intro.
Delikatny i liryczny styl pianisty poznajemy w trakcie "Dense Fur". Z wolna rozpędzający się, aż do zachwycającego finału temat, idealnie oddaje ducha i charakter całego trzyosobowego składu. "Brudne" i szorstkie dźwięki kontrabasu oraz energiczna praca perkusji znakomicie podsycają klimat utworu.
W dwóch przypadkach mamy do czynienia z utworami wykonanymi przez pianistę solo. To piękna, pełna impresji ballada "Bouts Of Agony", oraz klasycyzujący i pełen zmian rytmicznych "Confused Wasp".
Element muzycznego pastiszu przynosi zakręcony temat "Daringly Poised", pełen improwizacji w trakcie których muzycy zahaczają nawet o estetykę muzyki cyrkowej. Na uwagę zasługuje tu sposób gry Chrisa Vatalaro, śmiało nawiązujący do konwencji free jazzu.
Natomiast następująca po tej zwariowanej galopadzie swobodna impresja "Love & Light" na fortepian i kontrabas, idealnie koi nastrój, stanowiąc zarazem łącznik z najdłuższym w programie tematem "Fish Magic" - fantastyczną osią całego albumu.
Klimatem awangardy mieni się oparty na niczym niepohamowanych improwizacjach "Sticlebacks", którego bardziej zwartą kontynuacją jest "Scourge".
"Amusia" to wyjątkowo imponujący pokaz inwencji i muzykalności trojga artystów którym, mimo iż wywodzą się z różnych środowisk muzycznych, udało się pod jednym żaglem złapać silny wiatr, doskonale napędzający ich wspólne przedsięwzięcie.
Doskonałe kompozycje zdają się idealnie trafiać w charakter i predyspozycje tria, ale też doskonale odsłaniają indywidualności każdego z instrumentalistów. Po dobrych kilku latach ciągle warto wracać do tego zachwycającego albumu.
Płyta ukazała się w marcu 2009 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Richard FAIRHURST's Triptych: Amusia
CD 2009, Babel Label BDV1087

program:
 1. Amusia
 2. Dense Fur
 3. Figments
 4. Bouts Of Agony
 5. Daringly Poised
 6. Love & Light
 7. Fish Magic
 8. Confused Wasp
 9. Sticklebacks
10.Scourge
11.Empty Corridors
12.Out At The Deep End

personel:
Richard Fairhurst - fortepian
Jasper Hoiby - kontrabas
Chris Vatalaro - perkusja

_____________________________________________________________________

opis innej płyty Richarda Fairhursta:

opisy innych płyt wytwórni Babel Label:

     

                     

piątek, 08 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: jazz f

Polecane wpisy