Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Harold LÓPEZ-NUSSA: El Viaje /2016/

Me Voy Pa' Cuba; Africa; Feria; Lobo's Cha; Bacalao Con Pan; El Viaje; Mozambique En Mi B; D'una Fabula; Inspiración En Connecticut; Oriente; Improv (Me Voy Pa' Cuba).

33-letni kubański pianista i kompozytor Harold López-Nussa doczekał się ogólnoświatowego debiutu płytowego pod flagą prestiżowej wytwórni Mack Avenue. "El Viaje" ("Podróż") to nagrany w Hawanie album mieniący się paletą rozmaitych muzycznych odcieni, który pianista zrealizował wraz z trębaczem Mayquelem Gonzalezem, senegalskim basistą i wokalistą Alune Wade, swym młodszym bratem Ruy Adriánem przy perkusji oraz zaproszonymi gośćmi.
Wiele z utworów nawiązuje do miejsc jakie Harold López-Nussa miał sposobność na swej muzycznej drodze odwiedzić ("Me Voy Pa' Cuba", "Africa", "Mozambique En Mi B" czy "Inspiración En Connecticut"). Każde z nagrań nasączone jest ogromem muzycznych wpływów, które jednak konsekwentnie oscylują wokół tradycji Kuby.
Zachwyca bogactwo brzmienia oraz emanujące z docierającej do nas muzyki witalność i optymizm. W grze pianisty dostrzeżemy zarówno wyraźny posmak klasyki, co niewątpliwie jest odzwierciedleniem starannego muzycznego wykształcenia, jak doskonały feeling i wyczucie swingującej formy.
Zastosowanie w nagraniach imponującej baterii perkusjonaliów i afrykańskich bębnów bata oraz duża rola przypadająca w nagraniach basiście i wokaliście Alune Wade, decyduje o etnicznym przekazie całości i brzmieniu mogącym kojarzyć się z formułą spopularyzowaną przez Richarda Bonę.
W programie albumu znajdziemy m.in. ciekawą interpretację "Bacalao Con Pan", utworu słynnego kubańskiego kompozytora Chucho Valdesa. To zarazem jeden z najbardziej żywiołowych utworów na całej płycie.
Wygląda na to, że Harold López-Nussa pretenduje do miana kolejnego po Alfredo Rodriguezie światowego odkrycia muzycznego z Kuby.
Premiera
9 września 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Harold LÓPEZ-NUSSA: El Viaje
CD 2016, Mack Avenue MAC1114

program:
 1. Me Voy Pa' Cuba
 2. Africa
 3. Feria
 4. Lobo's Cha
 5. Bacalao Con Pan
 6. El Viaje
 7. Mozambique En Mi B
 8. D'una Fabula
 9. Inspiración En Connecticut
10.Oriente
11.Improv (Me Voy Pa' Cuba)

personel:
Mayquel Gonzalez - trąbka, flugelhorn
Harold López-Nussa - instr. klawiszowe, chórki
Alune Wade - bass, wokal
Ruy Adrian López-Nussa - instr. perkusyjne, triola, chórki
oraz:
Dreiser Durruthy - bębny bata, wokal
Ruy Francisco López-Nussa - perkusja
Adel Gonzalez - instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

czwartek, 21 lipca 2016, longplay_2010
Tagi: L jazz

Polecane wpisy