Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Renaud-Gabriel PION: New York Sketches /2016/

The New CPW; Raggamuffin Brooklyn; Sourceless Light; Punjab To NY; Land; New Moon Over City Hall; Extérieur Nuit 2; Radio Audience (Twist); Traffic Jam!; Palestrina; Fanfare In A Cab; B Train; 2nd Opening Night; Extérieur Nuit 1; Eternity Is A Long Time.

Renaud-Gabriel Pion to kompozytor i wszechstronny instrumentalista wyrażający się przy pomocy tak rozmaitych instrumentów jak: fortepian, klarnety, saksofon, flet czy elektronika. Obecny na muzycznej scenie od lat 90-tych artysta skierowuje swe muzyczne poszukiwania zarówno w kierunku jazzu i współczesnej muzyki orkiestrowej, jak i bliskowschodniej muzyki etnicznej. Jego wyjątkowy talent i zmysł muzyczny sprawia, iż zapraszany jest do współpracy przez rozmaitych artystów, takich jak m.in. Elvis Costello czy Iain Templeton. Jest stałym współpracownikiem francuskiego gitarzysty Titi Robina, znanego z wyśmienitego 3-płytowego albumu: "Les Rives / Riverbanks" (2011), oraz wspaniałego występu w ramach poznańskiego Ethno Port Festival (09.08.2012).
Po świetnym etnicznym albumie "Qalandar" (2014), muzyk proponuje płytę plasującą się zdecydowanie bliżej muzyki jazzowej: "New York Sketches". W nagraniach Renaud-Gabriela Piona wspomagają tacy artyści jak wokalistka Iva Bittova, trębacz Erik Truffaz i pianista Ryuichi Sakamoto.
Płyta dedykowana przez Piona takim muzykom jak Yusef Lateef i Steve Reich, zabiera nas na godzinny spacer po Nowym Jorku, któremu towarzyszy słyszany w tle miejski gwar zarejestrowany za pośrednictwem dyktafonu. Każda z wypełniających album kompozycji stanowi rodzaj krótkiej muzycznej impresji zainspirowanej klimatem rozmaitych miejsc mieszczących się w Nowym Jorku. Nasz przewodnik po mieście doskonale radzi sobie w jazzowej konwencji zarówno jako wytrawny saksofonista, kreatywny klarnecista, a także śmiało improwizujący pianista. To własnie fortepian zdaje się być centralnym instrumentem całego programu, jednak bardzo dużą rolę odgrywa udział w nagraniach świetnego japońskiego pianisty i kompozytora muzyki filmowej a także laureata Grammy, Ryuichi Sakamoto.
Renaud-Gabriel Pion zaprosił do współpracy grono doprawdy znamienitych artystów idealnie dodających płycie dodatkowego kolorytu pod postacią partii wokalnych ("Sourceless Light", "Land" i "Extérieur Nuit 2") czy dialogów saksofonu lidera z trąbką znakomitego muzyka znanego z płyt wytwórni Blue Note, Erika Truffaza ("New Moon Over City Hall").
"New York Sketches" to okazja do odwiedzenia Nowego Jorku bez wychodzenia z domu, a poza muzyką pomoże nam w tym seria stylowych fotografii autorstwa samego muzyka, zamieszczona w książeczce dołączonej do starannie wydanego albumu.
Płyta ukazała się w maju 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Renaud-Gabriel PION: New York Sketches
CD 2016, DUX 1267

program:
 1. The New CPW
 2. Raggamuffin Brooklyn
 3. Sourceless Light
 4. Punjab To NY
 5. Land
 6. New Moon Over City Hall
 7. Extérieur Nuit 2
 8. Radio Audience (Twist)
 9. Traffic Jam!
10.Palestrina
11.Fanfare In A Cab
12.B Train
13.2nd Opening Night
14.Extérieur Nuit 1
15.Eternity Is A Long Time

personel:
Renaud-Gabriel Pion - fortepian, klarnety, saksofony, róg, dyktafon, Nikon camera
oraz:
Erik Truffaz - trąbka
Arto Lindsay - wokal, gitara
Ryuichi Sakamoto - fortepian
Steve Argüelles - dms, perkusja, elektronika
Vikyat Singh & Jayanta Bose - wokal, tablas
Iva Bittová, Barbara Louise Gogan - wokal

_____________________________________________________________________

opis poprzedniego albumu Renaud-Gabriela Piona:

opisy kilkudziesięciu innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

czwartek, 02 czerwca 2016, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy