Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Przemysław Zych - Alicja w Krainie Czarów /2016/

Akt I; Akt II.

Jedną z najważniejszych premier baletowych 2015 roku był spektakl "Alicja w Krainie Czarów" oparty na motywach powieści Lewisa Carolla do specjalnie zamówionej przez Szczeciński Teatr muzyki Przemysława Zycha. Na dwupłytowym wydawnictwie znajdziemy 16 utworów odsłaniających poszczególne sceny przedstawienia. To muzyka nawiązująca w swej estetyce do formuły muzyki filmowej i musicalu, prowokująca wyobraźnię w stronę magii i sennych wizji, a słyszymy ją w doskonałym wykonaniu Orkiestry Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka.
W muzyce wybrzmiewającej z bardzo starannie wydanego albumu, wyposażonego w mnóstwo fotosów z premiery przedstawienia, odnajdziemy motywy mogące wywołać skojarzenia z dziełami tak odległych od siebie twórców jak Leonard Bernstein i Siergiej Prokofiew.
Czytając rozmaite relacje z premiery baletu w maju 2015 roku, odnieść można było wrażenie, że muzyka Przemysława Zycha niemal przyćmiła choreografię. Nic dziwnego, wszak poszczególne sekwencje, cudne harmonie, zachwycająca melodyka i fantastyczna instrumentacja sprawiają, iż muzyka wydana w formie 2-płytowego albumu przez wytwórnię DUX, broni się jako samoistne dzieło. Z jednej strony bardzo nowoczesna, z drugiej śmiało czerpiąca z tradycji symfonicznej, wykonywana przez orkiestrę pod batutą Jerzego Wołosiuka muzyka, zachwyca w każdym dowolnie wybranym fragmencie i ujmuje wdziękiem jako 82-minutowa całość.
Zastosowanie podwójnej obsady instrumentów dętych drewnianych oraz bardzo zaakcentowana rola perkusji, w dużej mierze decydują o wyjątkowym przekazie całości. Oryginalne linie melodyczne nawiązujące do specyfiki muzyki filmowej kompozytor zgrabnie połączył z klasycznym stylem i dbałością o tonację, a w każdej z 15 scen, dominującą zdaje się być melodyka.
Na koniec, warto zwrócić uwagę na niecodzienny precedens związany z powstaniem muzyki Przemysława Zycha do "Alicji w Krainie Czarów". To jedyny w ostatnich latach balet z udziałem dużej orkiestry symfonicznej pisany na zamówienie. Dziś wystawia się głównie spektakle do już istniejącej muzyki, którą jedynie dopracowuje się dla potrzeb przedstawienia. Szczecińska Opera na Zamku postanowiła stworzyć balet od podstaw, a heroiczna praca niewątpliwie się opłaciła.
Nagrań dokonano na scenie głównej w Operze na Zamku w Szczecinie 9-12 grudnia 2015 roku, a 2-płytowy album ukazał się 20 lutego 2016 roku nakładem wytwórni DUX.

Robert Ratajczak

o albumie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

Przemysław Zych - Alicja w Krainie Czarów
2CD's 2016, DUX 1249/1250

program:
CD 1 - Akt I:
1. Magiczna uwertura
2. Scena pierwsza
3. Scena druga
4. Scena trzecia
5. Scena czwarta
6. Scena piąta
7. Scena szósta
8. Scena siódma
CD 2 - Akt II:
1. Scena ósma
2. Scena dziewiąta
3. Scena dziesiąta
4. Scena jedenasta
5. Scena dwunasta
6. Scena trzynasta
7. Scena czternasta
8. Scena piętnasta

wykonawcy:
Orkiestra Opery na Zamku
dyrygent: Jerzy Wołosiuk

_____________________________________________________________________

opisy kilkudziesięciu innych płyt wydanych przez DUX: TUTAJ

środa, 29 czerwca 2016, longplay_2010
Tagi: classic z

Polecane wpisy