Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

ALFREDO RODRIGUEZ

The Little Dream
PREMIERA 23 LUTEGO 2018

Michael WOLLNY Trio
Oslo
(premiera 23 marca 2018)

Michael WOLLNY Trio Live
Wartburg
(premiera 23 marca 2018)

Alicja SEROWIK
Do Śë Sajd

RYBACKA & PASBORG
voice 'n' drums
(2017)

Mark WADE Trio
Moving Day

Blog > Komentarze do wpisu

PAYOFF: Gorzkie Żale /2016/

Preludium; Pobudka; Hymn; Hymn - kontynuacja; Lament duszy nad cierpiącym Jezusem; Bądź pozdrowiony; Rozmowa duszy z Matką Bolesną; Ach ja Matka Boleściwa; Któryś za nas ciepiał rany - suplikacja.

Krakowskie trio Payoff to Bartłomiej Wielgosz (saksofon tenorowy), Dawid Wieczorek (gitara) i Michał Dzioboń (perkusja). Panowie nagrywając album zatytułowany "Gorzkie Żale" uciekli się do połączenia tradycji nabożeństwa pasyjnego z estetyką free jazzu. Powstała płyta odwołująca się do mistycyzmu, stworzona dzięki wyjątkowej wyobraźni i muzycznej więzi improwizacyjnej łączącej instrumentalistów.
Bartłomiej Wielgosz potrafi wykreować zarówno linie bezpośrednio odwołujące się do estetyki znanej z dokonań legendarnego Johna Coltrane'a, jak i poruszyć wrażliwość odbiorców gustujących w lirycznych jazzowych balladach.
Gitara elektryczna nadaje muzyce Payoff iście rockowego posmaku, o czym przekonujemy się podczas wielu doprawdy drapieżnych partii. Dawid Wieczorek potrafi jednak oczarować słuchacza także bardzo pastelową grą, stanowiącą doskonałe uzupełnienie impresyjnych partii saksofonu. O tym przekonujemy się choćby w trakcie kończącej album suplikacji "Któryś za nas cierpiał rany".
Duże wrażenie robią przestrzenne kreacje perkusji, doskonale "podkręcającej" głębokość przekazu poszczególnych fragmentów tego "free jazzowego nabożeństwa".
Wyjątkowy nastrój i ogrom kreowanych w czasie rzeczywistym partii poszczególnych instrumentów sprawia, iż płyty od początku do końca słucha się z wyjątkową uwagą i zaangażowaniem. Krakowscy muzycy łamiąc wszelkie szablony stworzyli w polskim jazzie nową jakość wymykającą się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Muzyka przejmująca, obezwładniająca mistycyzmem, pełna religijnych uniesień i niosąca w sobie potężną dawkę emocji.
Album ukazał się w kwietniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

PAYOFF: Gorzkie Żale
CD 2016, Audio Cave ACD-003-2016

program:
1. Preludium
2. Pobudka
3. Hymn
4. Hymn - kontynuacja
5. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
6. Bądź pozdrowiony
7. Rozmowa duszy z Matką Bolesną
8. Ach ja Matka Boleściwa
9. Któryś za nas ciepiał rany - suplikacja

personel:
Bartłomiej Wielgosz - saksofon
Dawid Wieczorek - gitara
Michał Dzioboń - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu Audio Cave:

   

poniedziałek, 13 czerwca 2016, longplay_2010

Polecane wpisy