Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

CONFUSION PROJECT

Primal

TOŁHAJE
Mama Warhola
(2018)

Łukasz Kwiatkowski
Bach, Saint-Saens, Chopin, Godowski
(2018)

Ireneusz Łukaszewski
Jubilate
(2018)

Krzysztof Firlus / Anna Firlus
Gamba Sonatas
(2018)

Anna Liszewska
Franz Xaver Mozart: Utwory fortepianowe
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

PAYOFF: Gorzkie Żale /2016/

Preludium; Pobudka; Hymn; Hymn - kontynuacja; Lament duszy nad cierpiącym Jezusem; Bądź pozdrowiony; Rozmowa duszy z Matką Bolesną; Ach ja Matka Boleściwa; Któryś za nas ciepiał rany - suplikacja.

Krakowskie trio Payoff to Bartłomiej Wielgosz (saksofon tenorowy), Dawid Wieczorek (gitara) i Michał Dzioboń (perkusja). Panowie nagrywając album zatytułowany "Gorzkie Żale" uciekli się do połączenia tradycji nabożeństwa pasyjnego z estetyką free jazzu. Powstała płyta odwołująca się do mistycyzmu, stworzona dzięki wyjątkowej wyobraźni i muzycznej więzi improwizacyjnej łączącej instrumentalistów.
Bartłomiej Wielgosz potrafi wykreować zarówno linie bezpośrednio odwołujące się do estetyki znanej z dokonań legendarnego Johna Coltrane'a, jak i poruszyć wrażliwość odbiorców gustujących w lirycznych jazzowych balladach.
Gitara elektryczna nadaje muzyce Payoff iście rockowego posmaku, o czym przekonujemy się podczas wielu doprawdy drapieżnych partii. Dawid Wieczorek potrafi jednak oczarować słuchacza także bardzo pastelową grą, stanowiącą doskonałe uzupełnienie impresyjnych partii saksofonu. O tym przekonujemy się choćby w trakcie kończącej album suplikacji "Któryś za nas cierpiał rany".
Duże wrażenie robią przestrzenne kreacje perkusji, doskonale "podkręcającej" głębokość przekazu poszczególnych fragmentów tego "free jazzowego nabożeństwa".
Wyjątkowy nastrój i ogrom kreowanych w czasie rzeczywistym partii poszczególnych instrumentów sprawia, iż płyty od początku do końca słucha się z wyjątkową uwagą i zaangażowaniem. Krakowscy muzycy łamiąc wszelkie szablony stworzyli w polskim jazzie nową jakość wymykającą się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Muzyka przejmująca, obezwładniająca mistycyzmem, pełna religijnych uniesień i niosąca w sobie potężną dawkę emocji.
Album ukazał się w kwietniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

PAYOFF: Gorzkie Żale
CD 2016, Audio Cave ACD-003-2016

program:
1. Preludium
2. Pobudka
3. Hymn
4. Hymn - kontynuacja
5. Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
6. Bądź pozdrowiony
7. Rozmowa duszy z Matką Bolesną
8. Ach ja Matka Boleściwa
9. Któryś za nas ciepiał rany - suplikacja

personel:
Bartłomiej Wielgosz - saksofon
Dawid Wieczorek - gitara
Michał Dzioboń - perkusja

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu Audio Cave:

   

poniedziałek, 13 czerwca 2016, longplay_2010

Polecane wpisy