Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Gerardo NUNEZ & Ulf WAKENIUS: Logos /2016/

Logos; Selene; Habana; Mirlo; Philia; Orfeo; Liber pater; Sevilla; Fui piedra.

Nie mogło stać się inaczej! Współpraca doskonałego gitarzysty flamenco Gerardo Núneza i jednego z najlepszych gitarzystów świata, Ulfa Wakeniusa, po doskonale przyjętym albumie "Jazzpana live" (2015), doczekała się kontynuacji! Zarejestrowany w Madrycie album "Logos" to bardzo stylowa i pełna wyjątkowej gitarowej wirtuozerii płyta. Nagrania wypełniające album idealnie spajają z sobą jazz, flamenco i latynoamerykańskie elementy tworząc ekscytujące starcie się różnych muzycznych temperamentów oraz doświadczeń.
Materiał wypełniający album zdominowały kompozycje Núneza, przepojone południowym temperamentem, oraz ogromem uczuć i zmieniającymi się niczym w barwnym kalejdoskopie nastrojami. W poszczególnych tematach charakteryzujących się kapitalnymi harmoniami i wytrawnymi melodiami odnajdziemy tęsknotę i żal ("Selene", "Sevilla"), refleksję i filozoficzne rozważania ("Habana", "Liber pater") ale też radość i klimat idyllicznej fiesty ("Philia").
Całość wieńczy złożona, niemal elegijna forma pod postacią  9-minutowego utworu "Fui piedra" ozdobionego śpiewem artysty flamenco, Cancuna.
10-letnia współpraca Ulfa Wakeniusa z Oscarem Petersonem, podczas której znakomicie dopełniał improwizacyjnie borykającego się ze zdrowiem leadera w ostatnich latach jego życia, wspólne dokonania m.in. z Herbie Hancockiem, Patem Metheny czy wokalistką Youn Sun Nah, oraz ogrom muzycznych inspiracji muzyką takich twórców jak Eic Satie czy Wolfgang Amadeusz Mozart, znalazły swe odbicie w stylu gry szwedzkiego gitarzysty. Nie sposób nie dostrzec ogromu indywidualizmu emanującego z jego wirtuozerii. Podczas trwania płyty zostajemy niemal przytłoczeni nie spotykaną u innych gitarzystów stylistyką, właściwą tylko Wakeniusowi. Wynalezione przez niego patenty sposobu potraktowania gitary akustycznej jako instrumentu jednocześnie harmonicznego, solowego i rytmicznego dosłownie porażają.
Powszechnie uważany dziś za gitarzystę flamenco numer jeden na świecie, a przez wielu postrzegany jako następca Paco De Lucci, Gerardo
Núnez dysponuje zadziwiającą wręcz techniką. Z wielką pasją i wyczuwalną w każdym momencie swobodą potrafi zachwycić zarówno granymi w zawrotnych tempach partiami solowymi jak i bardzo złożonymi harmoniami. Współpracownik wielu światowej sławy artystów, takich jak Michael Brecker, John Pattitucci czy Dave Holland, znalazł w Wakeniusie idealnego gitarowego partnera, a dzięki płycie "Logos" być może jesteśmy świadkami narodzin duetu, jaki na długie lata zapisze się w historii muzyki grubą czcionką, podobnie jak legendarne trio McLaughlin / DiMeola / De Lucia.
Najwyższa z możliwych nota.
Album ukazał się 27 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

Gerardo NUNEZ & Ulf WAKENIUS: Logos
CD 2016, ACT 9822-2

program:
1. Logos
2. Selene
3. Habana
4. Mirlo
5. Philia
6. Orfeo
7. Liber pater
8. Sevilla
9. Fui piedra

personel:
Gerardo Núnez, Ulf Wakenius - gitary
Cepillo - instr. perkusujne
Cancun - śpiew
Carmen Cortes & Isabel Nunez - dłonie, jaleos

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt:

Gerardo Nunez i Ulf Wakenius:

Ulf Wakenius:

opisy ponad stu innych płyt z katalogu wytwórni ACT:

czwartek, 02 czerwca 2016, longplay_2010
Tagi: w n jazz

Polecane wpisy