Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Gerardo NUNEZ & Ulf WAKENIUS: Logos /2016/

Logos; Selene; Habana; Mirlo; Philia; Orfeo; Liber pater; Sevilla; Fui piedra.

Nie mogło stać się inaczej! Współpraca doskonałego gitarzysty flamenco Gerardo Núneza i jednego z najlepszych gitarzystów świata, Ulfa Wakeniusa, po doskonale przyjętym albumie "Jazzpana live" (2015), doczekała się kontynuacji! Zarejestrowany w Madrycie album "Logos" to bardzo stylowa i pełna wyjątkowej gitarowej wirtuozerii płyta. Nagrania wypełniające album idealnie spajają z sobą jazz, flamenco i latynoamerykańskie elementy tworząc ekscytujące starcie się różnych muzycznych temperamentów oraz doświadczeń.
Materiał wypełniający album zdominowały kompozycje Núneza, przepojone południowym temperamentem, oraz ogromem uczuć i zmieniającymi się niczym w barwnym kalejdoskopie nastrojami. W poszczególnych tematach charakteryzujących się kapitalnymi harmoniami i wytrawnymi melodiami odnajdziemy tęsknotę i żal ("Selene", "Sevilla"), refleksję i filozoficzne rozważania ("Habana", "Liber pater") ale też radość i klimat idyllicznej fiesty ("Philia").
Całość wieńczy złożona, niemal elegijna forma pod postacią  9-minutowego utworu "Fui piedra" ozdobionego śpiewem artysty flamenco, Cancuna.
10-letnia współpraca Ulfa Wakeniusa z Oscarem Petersonem, podczas której znakomicie dopełniał improwizacyjnie borykającego się ze zdrowiem leadera w ostatnich latach jego życia, wspólne dokonania m.in. z Herbie Hancockiem, Patem Metheny czy wokalistką Youn Sun Nah, oraz ogrom muzycznych inspiracji muzyką takich twórców jak Eic Satie czy Wolfgang Amadeusz Mozart, znalazły swe odbicie w stylu gry szwedzkiego gitarzysty. Nie sposób nie dostrzec ogromu indywidualizmu emanującego z jego wirtuozerii. Podczas trwania płyty zostajemy niemal przytłoczeni nie spotykaną u innych gitarzystów stylistyką, właściwą tylko Wakeniusowi. Wynalezione przez niego patenty sposobu potraktowania gitary akustycznej jako instrumentu jednocześnie harmonicznego, solowego i rytmicznego dosłownie porażają.
Powszechnie uważany dziś za gitarzystę flamenco numer jeden na świecie, a przez wielu postrzegany jako następca Paco De Lucci, Gerardo
Núnez dysponuje zadziwiającą wręcz techniką. Z wielką pasją i wyczuwalną w każdym momencie swobodą potrafi zachwycić zarówno granymi w zawrotnych tempach partiami solowymi jak i bardzo złożonymi harmoniami. Współpracownik wielu światowej sławy artystów, takich jak Michael Brecker, John Pattitucci czy Dave Holland, znalazł w Wakeniusie idealnego gitarowego partnera, a dzięki płycie "Logos" być może jesteśmy świadkami narodzin duetu, jaki na długie lata zapisze się w historii muzyki grubą czcionką, podobnie jak legendarne trio McLaughlin / DiMeola / De Lucia.
Najwyższa z możliwych nota.
Album ukazał się 27 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

  dystrybucja:

Gerardo NUNEZ & Ulf WAKENIUS: Logos
CD 2016, ACT 9822-2

program:
1. Logos
2. Selene
3. Habana
4. Mirlo
5. Philia
6. Orfeo
7. Liber pater
8. Sevilla
9. Fui piedra

personel:
Gerardo Núnez, Ulf Wakenius - gitary
Cepillo - instr. perkusujne
Cancun - śpiew
Carmen Cortes & Isabel Nunez - dłonie, jaleos

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt:

Gerardo Nunez i Ulf Wakenius:

Ulf Wakenius:

opisy ponad stu innych płyt z katalogu wytwórni ACT:

czwartek, 02 czerwca 2016, longplay_2010
Tagi: w n jazz

Polecane wpisy