Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Ethno Port Poznań 2018

Harold López NUSSA
Un Dia Cualquiera
(2018)

SKICKI-SKIUK
Chrarumimia
(2018)

RADIO UFO
Dark Days

SJ Records presents!

TOWER OF POWER
Soul Side of Town
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Dwiki DHARMAWAN: So Far So Close /2015/

Arafura; Bromo; So Far So Close; Whale Dance; The Dark Of The Light; Jembrana's Fantasy; NYC 2050; The Return Of The Lamafa.

Przez wielu uważana dziś za archaiczną muzyka fusion, w swej estetyce ciągle posiada dużo nieodkrytej przestrzeni, jaką kolejnymi pomysłami potrafią zagospodarować współcześni artyści. To właśnie taki album; nie wyznaczający nowych trendów, wolny od nowatorskich eksperymentów, a jednocześnie pozostawiający wrażenie świeżości i mieniący się ogromem pomysłów.
"So Far So Close" to debiutancki album indonezyjskiego pianisty, kompozytora i producenta Dwiki Dharmawana, którego w nagraniu materiału wsparli tak znakomici muzycy jak m.in. znany z formacji Yellowjackets oraz współpracy z Chrisem Beckersem i Terri Lyne Carrington basista Jimmy Haslip i światowej sławy skrzypek Jerry Goodman.
Innym powodem, dla którego warto sięgnąć po propozycję indonezyjskiego artysty jest wyjątkowo udany kolaż progresywnego jazz rocka, funku i fusion z elementami etnicznymi i wykorzystaniem całej baterii egzotycznie brzmiących instrumentów.
Nagrana w Los Angeles płyta śmiało nawiązuje do stylu fusion z lat 70-tych i estetyki rocka progresywnego, a Dwiki Dharmawan w poszczególnych nagraniach jawi nam się jako wyśmienity wirtuoz rozmaitych instrumentów klawiszowych jak piano Fender Rhodes, Mini Moog, syntezator Korga czy organy Hammonda. Mimo iż wierny analogowym instrumentom klawiszowym, Dharmawan potrafi sprawnie połączyć ich specyficzne brzmienie z najnowocześniejszymi zdobyczami elektroniki.
Bardzo bogato zaaranżowana muzyka wypełniająca płytę i świetne kompozycje, sprawiają iż kto raz jej posłucha, w przyszłości wielokrotnie będzie po nią sięgał. Warto wspomnieć, iż w rodzimej Indonezji Dwiki Dharmawan szczyci się statusem pierwszej wielkości jazzowej gwiazdy, a nagrany za Oceanem album, mimo iż jest pierwszym autorskim albumem firmowanym nazwiskiem 50-letniego dziś muzyka, jest płytą powstałą po udziale Dharmawana w rozlicznych projektach jak m.in. World Peace Trio, czy wspólne dokonania z takimi artystami jak Gilad Atzmon i Kamal Musallam.
Album nakładem wytwórni Audio Cave ukazał się w kwietniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 dystrybucja:

Dwiki DHARMAWAN: So Far So Close
CD 2015, Audio Cave ACD-002-2015

1. Arafura
2. Bromo
3. So Far So Close
4. Whale Dance
5. The Dark Of The Light
6. Jembrana's Fantasy
7. NYC 2050
8. The Return Of The Lamafa
  
personel:
Dwiki Dharmawan - instr. klawiszowe, syntezatory, wokal
Jimmy Haslip - gitara basowa
Chad Wackerman - perkusja
oraz:
Dewa Budjana - gitara
Tohpati - gitary
Jerry Goodman - skrzypce
I Nyoman Windha - gamelan jegog, balijski bęben, flet, wokal

_____________________________________________________________________

opis innej płyty z katalogu Audio Cave:

czwartek, 09 czerwca 2016, longplay_2010
Tagi: jazz D

Polecane wpisy