Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

YELLOWJACKETS: Cohearence /2016/

Golden State; Guarded Optimism; Anticipation; Inevitable Outcome; Trane Changing; Eddie's In The House; Fran's Scene; Child's Play; Shenandoah; Coherence.

"Cohearence" to kolejny (po "A Rise In The Road", 2013) album amerykańskiej formacji Yellowjackets, zespołu który od początku lat 80-tych ub. stulecia zaliczany jest do grona najciekawszych zjawisk światowego jazzu. Początkowo muzyka kwartetu skupiała się na stylistyce r'n'b i formule fusion, jednak w latach 90-tych po wstąpieniu w szeregi Yellowjackets saksofonisty i klarnecisty Boba Mintzera styl zespołu począł ewoluować w stronę środkowego nurtu muzyki jazzowej. Na przestrzeni lat dochodzilo do wielu roszad personalnych, w wyniku czego przez skład formacji przewinęli się tak doskonali muzycy jak choćby basiści Jimmy Haslip oraz Felix Pastorius (syn słynnego Jaco) i perkusiści w osobach Petera Erskine'a i Terri Lyne Carrington. Od 1990 roku podstawowy trzon składu stanowią pianista Russell Ferrante (grający w zespole od początku jego istnienia) oraz wspomniany wcześniej Bob Mintzer.
Album "Cohearence" wydany w roku, w którym przypada 35-lecie fonograficznego debiutu zespołu przynosi wobec poprzedniej płyty kolejną zmianę personalną: na stanowisku basisty Felixa Pastoriusa zastąpił Australijczyk Dane Alderson.
Dziesięć kompozycji wypełniajacych "Cohearence" to zestaw ośmiu nowych utworów przygotowanych przez Mintzera i Ferrante, ciekawa transkrypcja w ramy jazzowej ballady tradycyjnego tematu żeglarskiego "Shenandoah", oraz kompozycja perkusisty składu, Williama Kennedy: "Fran's Scene".
Do brzmienia Yellowjackets coraz śmielej zakrada się elektronika, jednak zespół ciągle zdaje się nie przekraczać pewnej granicy zachowując wskazaną wstrzemięźliwość przed nadmiernym eksponowaniem syntezatorów. Coraz częściej natomiast Bob Mintzer sięga po EWI - zabawkę  łączącą brzmienie instrumentu dętego z elektronicznym kontrolerem MIDI. Efekt ten szczególnie dostrzegalny jest w takich tematach jak: "Inevitable Outcome" czy wspomniany wcześniej "Fran's Scene".
Poza tym w nagraniach dominują czyste partie dęte: saksofonów tenorowego i sopranowego, klarnetu basowego i fletu podane wraz z genialnie brzmiącymi dźwiękami klasycznego fortepianu Russella Ferrante przy wtórze intuicyjnej sekcji rytmicznej. Takim pięknym przykładem krystalicznego brzmienia formacji jest ujmująca ballada "Anticipation", w trakcie której po raz pierwszy na płycie zabłysnąć ma okazję nowy nabytek Yellowjackets - Dane Alderson, serwując nam piękne, impresyjne solo gitary basowej. O ile perkusista William Kennedy już chyba na dobre zadomowił się w składzie (grał w Yellowjackets w latach 1987-1999, lecz ponownie wstąpił do zespołu w roku 2010), to Dane Alderson gra z zespołem zaledwie od kilku miesięcy. Mam nadzieję iż zostanie w kwartecie dłużej niż jego poprzednik, którego gra w zespole mimo wielkiego nazwiska jakie nosi, nie robiła takiego wrażenia jak wkład Australijczyka w brzmienie Yellowjackets.
Drugim przykładem bardzo klasycznej konwencji, a zarazem kolejną okazją do zagrania efektownego solo przez Aldersona jest swingujący temat "Trane Changing", skomponowany jeszcze w okresie współpracy zespołu z Felixem Pastoriusem.
Również w klimacie nawiązującym do swingu utrzymana jest kompozycja "Child's Play" ozdobiona bardzo rozbudowanym, fenomenalnie brzmiącym solem fortepianu.
Natomiast paradoksalnie; jednym z najsłabszych utworów na "Cohearence", zdaje się być wydany na promocyjnym singlu pilotującym cały album: "Eddie's In The House". Dynamiczny, bardzo melodyjny, lecz mimo to nieco odbiegający poziomem od pozostałych nagrań.
Finałem płyty jest impresyjno-progresywny temat tytułowy (tym razem pisany bez gierki słownej zawartej w tytule albumu, a więc "Coherence"). Prawdziwa muzyczna perełka zachowana na koniec albumu!
Mimo nieustających zmian personalnych nawiedzających w ostatnich latach Yellowjackets, zespół prowadzony przez Russella Ferrante i Boba Mintzera ciągle nie schodzi poniżej ustalonego przed laty poziomu, niedostępnego dla wielu innych formacji z kręgu światowego jazzu.
Album ukazał się 22 kwietnia 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

 

YELLOWJACKETS: Cohearence
CD 2016, Mack Avenue MAC1108

program:
 1. Golden State
 2. Guarded Optimism
 3. Anticipation
 4. Inevitable Outcome
 5. Trane Changing
 6. Eddie's In The House
 7. Fran's Scene
 8. Child's Play
 9. Shenandoah
10.Coherence

personel:
Bob Mintzer - saksofony, klarnet basowy, EWI, flet
Russel Ferrante - instr. klawiszowe, syntezatory
Dane Alderson - gitara basowa
William Kennedy - perkusja, syntezatory

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt Yellowjackets:

  

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

środa, 11 maja 2016, longplay_2010
Tagi: jazz Y

Polecane wpisy