Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Jorgos SKOLIAS - Antonis SKOLIAS: Kolos /2016/

Żeglarz; Powrót; Żal; Opowieść; Leonardo; Gwiżdżę; Idą Niemcy; Bieda; Kawiarnia.

Wokalista i kompozytor greckiego pochodzenia - Jorgos Skolias to na polskiej scenie postać ze wszech miar wyjątkowa. Na przestrzeni wielu lat artysta współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Osjan, Young Power, Krzak. Brał również udział w nagraniu jednej z najważniejszych płyt polskiego bluesa "Blues Forever" Leszka Windera, oraz historycznego "Ostatniego koncertu" Ryszarda Skibińskiego. W ostatnim czasie Skolias dość aktywnie zaangażował się we współpracę z braćmi Oleś, czego efektem były rozliczne koncerty tria oraz doskonały album "Sefardix" (2013) prezentujący klimatyczną fuzję muzyki żydowskiej przełomu XIX i XX wieku, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień do wielowątkowości śródziemnomorskiej kultury.
Nowym projektem łączącego dawne techniki wokalne z innowacyjną koncepcją wokalisty, jest duet tworzony wraz z synem - perkusistą Antonisem Skoliasem, a rok 2016 przyniósł wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia album tego niecodziennego konsorcjum zatytulowany "Kolos". Płytę wypełniają nasycone greckim folklorem utwory mieniące się ogromem improwizacji i emanujące niezwykłą energią. Teksty w nich wykorzystane, niejednokrotnie zapożyczone są z piosenek, zapamiętanych przez Jorgosa z dzieciństwa, innym razem artysta skorzystał z wersów greckiego poety Konstantinosa Kawafisa. Jorgos Skolias korzysta z rozmaitych przetworników głosu i zapętleń, stwarzając przy żywiołowym akompaniamencie perkusji wyjątkowy klimat towarzyszący podczas słuchania całego albumu.
Mimo tak osobliwego instrumentarium z jakim mamy do czynienia na płycie, trudno mówić o jakimkolwiek niedosycie dźwiękowym. Wielokrotnie nakładane na siebie wyśpiewywane w języku greckim teksty i wokalizy, częstokroć robiące wrażenie podsycanych żarem żywiołowych partii perkusji, innym razem wręcz dialogujących z bębnami i talerzami Antonisa, wypełniają dźwiękową przestrzeń z nawiązką.
Ogrom emocji zawartych w śpiewie Jorgosa Skoliasa poraża ładunkiem autentycznych uczuć i potęgą ekscytacji. W dziewięciu utworach wypełniających "Kolos" odnajdziemy zarówno smutek i dojmujący żal jak i głębokie uduchowienie niejednokrotnie dostrzegalne w niemal mantrycznie brzmiących zawodzących wokalizach, mogących kojarzyć się też z egzotycznym śpiewem szamanów.
"Kolos" to zgrabny konglomerat łączący echa rozmaitych wpływów muzycznych z naturalną przewagą różnorodnej kultury greckiej po części ukształtowanej przez historię Aten, Saloników czy klasztorów z Meteorów i z Athos, a po części przez życie prostych chłopów, rybaków i pasterzy. O możliwościach wokalno-interpretacyjnych Jorgosa Skoliasa napisano już chyba wszystko, dlatego ograniczę się jedynie do stwierdzenia iż śpiew artysty doskonale koresponduje na albumie z doprawdy ekscytującą bazą instrumentalną Antonisa.
Album ukazał się w kwietniu 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Jorgos SKOLIAS - Antonis SKOLIAS: Kolos
CD 2016, Hevhetia HV 0101-2-331

program:
1. Żeglarz
2. Powrót
3. Żal
4. Opowieść
5. Leonardo
6. Gwiżdżę
7. Idą Niemcy
8. Bieda
9. Kawiarnia

personel:
Jorgos Skolias - wokal
Antonis Skolias - wokal, instr. perkusyjne

_____________________________________________________________________

opis innej płyty Jorgosa Skoliasa:

opisy innych płyt z katalogu wytwórni Helvetia:

wtorek, 10 maja 2016, longplay_2010

Polecane wpisy