Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Vladyslav Sendecki
Atom String Quartet

Le Jardin Oublié /
My Polish Heart

PREMIERA 16 LISTOPADA 2018

Jason Kao HWANG Burning Bridge
Blood
(2018)

Chris PASIN
Ornettiquette
(2018)

Suavas Levy
1905. Niech się niesie ten siostrzany śpiew
(2018)

Simon VINCENT
Autumn Revelations
(2018)

Julian GERSTIN Sextet
The Old City
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Uwe OBERG / Silke EBERHARD: Turns /2016/

Ping Pong Pogo; King Korn; Emphasis; Enzym & Eros (Var.2); Both; Syndrome – Narrow Window; Batterie; Scootin’ About; Roomer’s Loot; Sketch No. 5; Mr. Joy.

Urodzony w 1962 roku Uwe Oberg to od lat ceniony niemiecki pianista i kompozytor, wyjątkowo aktywnie udzielający się w rozmaitych projektach muzyków jazzowych z całego świata. Nic dziwnego, iż pianista w swą biografię wpisaną ma współpracę z takimi jazzmanami jak: Evan Parker, Mark Sanders, Rudi Mahall, Heinz Sauer, Carl Ludwig Hübsch czy Günter "Baby" Sommer. Pośród rozmaitych autorskich projektów pianisty warto wspomnieć o dedykowanej geniuszowi Steve'a Lacy formacji Lacy Pool. Podstawowym językiem wyrazu Uwe Oberga jest jazzowa improwizacja, a swój osobisty styl pianista opiera na fascynacjach twórczością takich muzyków jak Thelonious Monk, Paul Bley, Cecil Taylor oraz Anthony Braxton i John Cage. Kilka miesięcy przed wydaniem albumu, o którym więcej w poniższym tekście, w Kanadzie ukazała się też wyjątkowa płyta "Rope" (2015) firmowana nazwiskami: Uwe Oberga, Franka Paula Schuberta, Wilberta de Joode i Marka Sandersa.
Kolejne pozycje w dyskografii Uwe Oberga to album nagrany solo: "Twice, At Least" (2015), oraz płyta nagrana w duecie z obecną na jazzowej scenie od kilkunastu lat, saksofonistką i klarnecistką Silke Eberhard, jaki ukazał się w 2016 roku.
Tytuł ostatniej z wymienionych płyt: "Turns", nawiązuje do legendarnej sesji Paula Bleya z 1964 roku, kiedy zarejestrowane zostały m.in. dwa utwory, po które niemieccy muzycy sięgnęli w programie swego wspólnego albumu: następujący po dość odważnym atonalnym wstępie "Ping Pong Pogo", nostalgiczny "King Korn" Carli Bley i kończący całość "Mr. Joy" Annette Peacock.
Mająca na swym koncie kilkanaście nagranych albumów Silke Eberhard potrafi doskonale odnaleźć się w improwizacyjnej formule kameralnego duetu, zarówno przy saksofonie altowym, jak klarnecie. Berlińska artystka poza prowadzeniem własnych składów znana jest także z współpracy z takimi muzykami jak m.in.: Dave Burrel, Alexander Hawkins, Hans Ludemann, Ulrich Gumpert czy Alexander Beierbach.
Wyjątkowym przykładem doskonałego klarnetowego warsztatu niemieckiej improwizatorki jest pierwsza część tematu Jimmiego Giuffre: "Emphasis". Jego drugą część zdominowały klawisze fortepianu, a w trzeciej oboje instrumentalistów podąża wspólnym torem.
Inną kompozycją Jimmiego Giuffrie w programie "Turns" jest 4-minutowa wersja "Scootin' About".
Osią całej płyty jest jednak kilkunastominutowe nagranie będące połączeniem kompozycji Carli Bley "Syndrome" i utworu Uwe Oberga "Narrow Window". Tutaj mamy do czynienia z dłuższą formą wymykającą się kilkuminutowym ramom, a zarazem zdecydowanie głębszą w warstwie improwizacji wypowiedzią. Oba tematy połączone zostały intuicyjnie fortepianowymi wariacjami Oberga, w których zatopił się pierwszy z nich, a w dźwiękach klarnetu Eberhard wyłonił drugi.
W dwóch przypadkach, Uwe Oberg posunął się do spreparowania dźwięków fortepianu. W konwencji, której za niemieckiego pioniera i mistrza powszechnie uważa się Hansa Ludemana, słyszymy fortepian podczas wspólnej kompozycji obojga artystów: "Roomer's Loot" oraz w trakcie wspomnianego wcześniej tematu: "Mr. Joy".
Na "Turns" Uwe Oberg i Silke Eberhard odnaleźli wspólną drogę, scalającą ich indywidualne sposoby postrzegania improwizacji. To duet tworzony przez wyjątkowych artystów, doskonale się komunikujących i wzajemnie szanujących swe indywidualności. Płyty słucha się doskonale, w dwójnasób: oddając się nastrojowi docierającej z głośników muzyki, oraz podziwiając niewątpliwy warsztat obojga instrumentalistów. Mam nadzieję, iż album "Turns" nie okaże się jedyną okazją usłyszenia tego duetu. 
Płyta ukazała się w lutym 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

Uwe OBERG / Silke EBERHARD: Turns
CD 2016, Leo Records CD LR 749

program:
 1. Ping Pong Pogo
 2. King Korn
 3. Emphasis
 4. Enzym & Eros (Var.2)
 5. Both
 6. Syndrome – Narrow Window
 7. Batterie
 8. Scootin’ About
 9. Roomer’s Loot
10.Sketch No. 5
11.Mr. Joy

personel:
Uwe Oberg - fortepian
Silke Eberhard - saksofon, klarnet

_____________________________________________________________________

opis innej płyty Uwe Oberga:

czwartek, 10 marca 2016, longplay_2010
Tagi: o E jazz

Polecane wpisy