Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Peter Van HUFFEL / Alex MAKSYMIW: KRONIX /2016/

The Charmer; Excerpt Two; Slow Burn; Anyhow; The Dreamer; Petrichor; Drift; Happenstance; Fuse; Anyhow / Alternate Take.

Znany z odważnych projektów muzycznych, kanadyjski saksofonista Peter Van Huffel (m.in. albumy z formacją Gorilla Mask: "Howl!", 2012 i "Bite My Blues", 2014 oraz genialny album "Boom Crane", 2013 z Michaelem Batesem i Jeffem Davisem) doskonale odnajduje się w każdej konwencji. Niezwykle agresywny sposób gry od 2008 roku zamieszkałego w Berlinie alcisty, pełen jest jednocześnie swego rodzaju duchowości (spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy) emanującej prawdziwym uczuciem. Całkiem niedawno mieliśmy okazję słyszeć go na płycie kwintetu kontrabasisty Meinrada Kneera "Oneirology" (2015), a rok 2016 przynosi album "KRONIX" nagrany w duecie z gitarzystą Alexem Maksymiwem. Artyści występowali razem już w roku 2012 (także w Polsce), jednak materiał jaki poznajemy na tej płycie zarejestrowany został w Kolonii w roku 2015.
Od 2013 roku osiadły również w Berlinie gitarzysta i kompozytor Alex Maksymiw, działa na międzynarodowej scenie jazzowej od blisko dziesięciu lat udzielając się w rozmaitych składach, a także z powodzeniem realizując własne projekty i publikując albumy pod własnym nazwiskiem.
Album "KRONIX" wypełnia 10 kompozycji obu instrumentalistów, częściowo wykonywanych wcześniej w innych konfiguracjach personalnych.
To muzyka pełna refleksji, lecz również energii i rytmu, której niewątpliwym atutem jest wyczuwalna w każdej chwili idealna symbioza perfekcyjnie scalająca muzyczną wyobraźnię artystów, połączoną z niebywałym warsztatem instrumentalnym.
Obok utworów emanujących niebywałą energią i nakładającymi się na siebie partiami obu instrumentów (jak choćby nagrany w dwóch wersjach "Anyhow"), znajdziemy też kojące i niosące wytchnienie. Ma to miejsce choćby w trakcie takich fragmentów płyty jak pełne przestrzeni kompozycje saksofonisty "Excerpt Two" i "Happenstance" (z pięknie zastosowanym pogłosem), refleksyjny "Slow Burn" czy urzekający melodyką "Drift".
Uwagę zwraca nostalgiczna kompozycja Maksymiwa "The Dreamer" odwołująca się do najwspanialszych dokonań kameralnego jazzu.
Właśnie zestawienie z sobą estetyki free jazzu i zuchwałej, odważnej awangardy (z czym dotychczas kojarzyliśmy dokonania Van Huffela) z wrażliwą liryką zaklętą w części utworów, w dużej mierze stanowi o sile tego projektu.
Gitara Alexa Maksymiwa potrafi oczarować pięknie brzmiącym tonem, lecz gdy trzeba dodać muzyce wyjątkowej siły także partiami kojarzącymi się bezpośrednio z muzyką rockową, jak ma to miejsce w trakcie wielowątkowego tematu "Petrichor" i podczas "Fuse".
"KRONIX" to starannie przemyślany kameralny program, pełen zaskakujących słuchacza niespodzianek i interakcji zachodzących pomiędzy saksofonem altowym i gitarą elektryczną.
Premiera płyty 3 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Peter Van HUFFEL / Alex MAKSYMIW: KRONIX
CD 2016, Fresh Sound Records FSNT 488

program:
 1. The Charmer
 2. Excerpt Two
 3. Slow Burn
 4. Anyhow
 5. The Dreamer
 6. Petrichor
 7. Drift
 8. Happenstance
 9. Fuse
10.Anyhow / Alternate Take

personel:
Peter Van Huffel - saksofon
Alex Maksymiw - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt nagranych z udziałem Petera Van Huffela:

  

wtorek, 01 marca 2016, longplay_2010
Tagi: M jazz H

Polecane wpisy