Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Peter Van HUFFEL / Alex MAKSYMIW: KRONIX /2016/

The Charmer; Excerpt Two; Slow Burn; Anyhow; The Dreamer; Petrichor; Drift; Happenstance; Fuse; Anyhow / Alternate Take.

Znany z odważnych projektów muzycznych, kanadyjski saksofonista Peter Van Huffel (m.in. albumy z formacją Gorilla Mask: "Howl!", 2012 i "Bite My Blues", 2014 oraz genialny album "Boom Crane", 2013 z Michaelem Batesem i Jeffem Davisem) doskonale odnajduje się w każdej konwencji. Niezwykle agresywny sposób gry od 2008 roku zamieszkałego w Berlinie alcisty, pełen jest jednocześnie swego rodzaju duchowości (spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy) emanującej prawdziwym uczuciem. Całkiem niedawno mieliśmy okazję słyszeć go na płycie kwintetu kontrabasisty Meinrada Kneera "Oneirology" (2015), a rok 2016 przynosi album "KRONIX" nagrany w duecie z gitarzystą Alexem Maksymiwem. Artyści występowali razem już w roku 2012 (także w Polsce), jednak materiał jaki poznajemy na tej płycie zarejestrowany został w Kolonii w roku 2015.
Od 2013 roku osiadły również w Berlinie gitarzysta i kompozytor Alex Maksymiw, działa na międzynarodowej scenie jazzowej od blisko dziesięciu lat udzielając się w rozmaitych składach, a także z powodzeniem realizując własne projekty i publikując albumy pod własnym nazwiskiem.
Album "KRONIX" wypełnia 10 kompozycji obu instrumentalistów, częściowo wykonywanych wcześniej w innych konfiguracjach personalnych.
To muzyka pełna refleksji, lecz również energii i rytmu, której niewątpliwym atutem jest wyczuwalna w każdej chwili idealna symbioza perfekcyjnie scalająca muzyczną wyobraźnię artystów, połączoną z niebywałym warsztatem instrumentalnym.
Obok utworów emanujących niebywałą energią i nakładającymi się na siebie partiami obu instrumentów (jak choćby nagrany w dwóch wersjach "Anyhow"), znajdziemy też kojące i niosące wytchnienie. Ma to miejsce choćby w trakcie takich fragmentów płyty jak pełne przestrzeni kompozycje saksofonisty "Excerpt Two" i "Happenstance" (z pięknie zastosowanym pogłosem), refleksyjny "Slow Burn" czy urzekający melodyką "Drift".
Uwagę zwraca nostalgiczna kompozycja Maksymiwa "The Dreamer" odwołująca się do najwspanialszych dokonań kameralnego jazzu.
Właśnie zestawienie z sobą estetyki free jazzu i zuchwałej, odważnej awangardy (z czym dotychczas kojarzyliśmy dokonania Van Huffela) z wrażliwą liryką zaklętą w części utworów, w dużej mierze stanowi o sile tego projektu.
Gitara Alexa Maksymiwa potrafi oczarować pięknie brzmiącym tonem, lecz gdy trzeba dodać muzyce wyjątkowej siły także partiami kojarzącymi się bezpośrednio z muzyką rockową, jak ma to miejsce w trakcie wielowątkowego tematu "Petrichor" i podczas "Fuse".
"KRONIX" to starannie przemyślany kameralny program, pełen zaskakujących słuchacza niespodzianek i interakcji zachodzących pomiędzy saksofonem altowym i gitarą elektryczną.
Premiera płyty 3 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

_____________________________________________________________________

Peter Van HUFFEL / Alex MAKSYMIW: KRONIX
CD 2016, Fresh Sound Records FSNT 488

program:
 1. The Charmer
 2. Excerpt Two
 3. Slow Burn
 4. Anyhow
 5. The Dreamer
 6. Petrichor
 7. Drift
 8. Happenstance
 9. Fuse
10.Anyhow / Alternate Take

personel:
Peter Van Huffel - saksofon
Alex Maksymiw - gitara

_____________________________________________________________________

opisy innych płyt nagranych z udziałem Petera Van Huffela:

  

wtorek, 01 marca 2016, longplay_2010
Tagi: M jazz H

Polecane wpisy