Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

WESTON & KNADE: Metamorphosis

Metamorphosis Part I; Shamman Dance; Ghost Train; Split Personality; Dreaming; Wah Wah Blues; Transformation Zone - drums solo; Keep Smiling; Pleasure; The Cathedral; Incorrigible Dreamer; Metamorphosis Part II; Metamorphosis Part III.

Wszechstronny bydgoski altowiolista i kompozytor Waldemar Knade znany zarówno miłośnikom muzyki klasycznej (m.in. Capella Bydgostiensis) jak jazzu i rocka (współpraca z m.in. Krzysztofem Ścierańskim, Laboratorium, Władysławem Komendarkiem i Stevem Kindlerem) w roku 2014 wraz z perkusistą Grantem Calvinem Westonem powołał do życia projekt Weston & Knade. Efekt tej współpracy poznajemy na konceptualnym albumie zatytułowanym "Metamorphosis" złożonym głównie z kompozycji obojga instrumentalistów a nagranym w konwencji kwartetu, którego skład uzupełniają: Karol Korniluk (gitara) i Michał Rybka (gitara basowa). Gościnnie w nagraniach uczestniczyli też: amerykański wiolonczelista Jeffrey Krieger, Michał Kielak (harmonijka ustna) oraz Kuba Tas Galiński (gitara basowa).
Konfrontacja muzycznych doświadczeń polskiego muzyka z inwencją i potencjałem filadelfijskiego perkusisty oparta w większości na wspólnie przygotowanych kompozycjach wypełniających album, zaowocowała świetną płytą swoim spektrum stylistycznym obejmującą m.in. jazz, blues, funky, a wszystko to podane jest w intrygującej konwencji mogącej kojarzyć się z estetyką rocka progresywnego.
Perkusista Calvin Weston to postać doskonale znana zarówno miłośnikom jazzu, choćby dzięki współpracy z Johnem Zornem, Johnem Medeskim czy z samym Ornette Colemanem i kilku nagranych z nim albumom, jak i zwolennikom bluesa (od 35 lat gra w zespole legendarnego Jamesa "Blood" Ulmera). Właśnie symbioza bluesa i jazzowych improwizacji stanowi o wyjątkowym podejściu Westona do muzycznej materii.
Pośród trzynastu utworów o niejednokrotnie stylowo połamanej rytmice znajdziemy na "Metamorphosis" także fragmenty oscylujące wokół awangardy i free jazzu, jak np. genialny utwór "Pleasure" oparty na kapitalnych improwizacjach obojga muzyków, ukazujących niezwykłe porozumienie i zdolność intuicyjnych wzajemnych reakcji.
Impresyjny temat "Incorrigible Dreamer" oparty na funkującym rytmie ukazuje niezwykłą siłę brzmienia tria Knade-Rybka-Weston opartego na genialnych partiach gitary basowej Michała Rybki. Przetworzone dźwięki altówki na tle wyśmienitego podkładu rytmicznego kreują fascynujące partie (bas dominuje także m.in. w trakcie świetnej ballady "Dreaming").
Klamrą spinającą płytę są trzy odsłony tytułowego tematu "Metamorphosis". Pierwsza, otwierająca album w dużej mierze oparta jest na elektronice, podstawą drugiej jest tęskna partia Waldemara Knade, natomiast trzecia będąca efektownym finałem płyty to otarcie się muzyków  o estetykę hard rocka; zniekształcone linie altówki, niezwykle agresywne "metalowe" brzmienie gitary Karola Korniluka. Czy to na pewno wciąż ta sama płyta? Zaskakujące zakończenie blisko 50-minutowej muzycznej uczty.
Nie jest to album dostępny w każdym sklepie płytowym. Nie jest to też płyta poparta silną kampanią promocyjną, ale uwierzcie mi, warto do niej dotrzeć i odkryć jej wyjątkowy potencjał wykreowany przez dwójkę, pozornie odległych od siebie muzyków.
Uwagę zwracają intrygujące grafiki zdobiące okładkę i książeczkę dołączoną do płyty, powstałe w pracowni Łukasza Wodyńskiego.
Płyta ukazała się 19 października 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

WESTON & KNADE: Metamorphosis
CD Weston & Knade

program:
 1. Metamorphosis Part I
 2. Shamman Dance
 3. Ghost Train
 4. Split Personality
 5. Dreaming
 6. Wah Wah Blues
 7. Transformation Zone - drums solo
 8. Keep Smiling
 9. Pleasure
10.The Cathedral
11.Incorrigible Dreamer
12.Metamorphosis Part II
13.Metamorphosis Part III

personel:
Karol Komiluk - gitara
Waldemar Knade - altówka, instr. klawiszowe
Michał Rybka - gitara basowa
Grant Calvin Weston - perkusja, instr. klawiszowe
gościnnie:
Jeffrey Krieger - elektryczna wiolonczela
Michał Kielak - harmonijka
Kuba Tas Galiński - gitara basowa

____________________________________________________________________

środa, 10 lutego 2016, longplay_2010

Polecane wpisy