Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

WESTON & KNADE: Metamorphosis

Metamorphosis Part I; Shamman Dance; Ghost Train; Split Personality; Dreaming; Wah Wah Blues; Transformation Zone - drums solo; Keep Smiling; Pleasure; The Cathedral; Incorrigible Dreamer; Metamorphosis Part II; Metamorphosis Part III.

Wszechstronny bydgoski altowiolista i kompozytor Waldemar Knade znany zarówno miłośnikom muzyki klasycznej (m.in. Capella Bydgostiensis) jak jazzu i rocka (współpraca z m.in. Krzysztofem Ścierańskim, Laboratorium, Władysławem Komendarkiem i Stevem Kindlerem) w roku 2014 wraz z perkusistą Grantem Calvinem Westonem powołał do życia projekt Weston & Knade. Efekt tej współpracy poznajemy na konceptualnym albumie zatytułowanym "Metamorphosis" złożonym głównie z kompozycji obojga instrumentalistów a nagranym w konwencji kwartetu, którego skład uzupełniają: Karol Korniluk (gitara) i Michał Rybka (gitara basowa). Gościnnie w nagraniach uczestniczyli też: amerykański wiolonczelista Jeffrey Krieger, Michał Kielak (harmonijka ustna) oraz Kuba Tas Galiński (gitara basowa).
Konfrontacja muzycznych doświadczeń polskiego muzyka z inwencją i potencjałem filadelfijskiego perkusisty oparta w większości na wspólnie przygotowanych kompozycjach wypełniających album, zaowocowała świetną płytą swoim spektrum stylistycznym obejmującą m.in. jazz, blues, funky, a wszystko to podane jest w intrygującej konwencji mogącej kojarzyć się z estetyką rocka progresywnego.
Perkusista Calvin Weston to postać doskonale znana zarówno miłośnikom jazzu, choćby dzięki współpracy z Johnem Zornem, Johnem Medeskim czy z samym Ornette Colemanem i kilku nagranych z nim albumom, jak i zwolennikom bluesa (od 35 lat gra w zespole legendarnego Jamesa "Blood" Ulmera). Właśnie symbioza bluesa i jazzowych improwizacji stanowi o wyjątkowym podejściu Westona do muzycznej materii.
Pośród trzynastu utworów o niejednokrotnie stylowo połamanej rytmice znajdziemy na "Metamorphosis" także fragmenty oscylujące wokół awangardy i free jazzu, jak np. genialny utwór "Pleasure" oparty na kapitalnych improwizacjach obojga muzyków, ukazujących niezwykłe porozumienie i zdolność intuicyjnych wzajemnych reakcji.
Impresyjny temat "Incorrigible Dreamer" oparty na funkującym rytmie ukazuje niezwykłą siłę brzmienia tria Knade-Rybka-Weston opartego na genialnych partiach gitary basowej Michała Rybki. Przetworzone dźwięki altówki na tle wyśmienitego podkładu rytmicznego kreują fascynujące partie (bas dominuje także m.in. w trakcie świetnej ballady "Dreaming").
Klamrą spinającą płytę są trzy odsłony tytułowego tematu "Metamorphosis". Pierwsza, otwierająca album w dużej mierze oparta jest na elektronice, podstawą drugiej jest tęskna partia Waldemara Knade, natomiast trzecia będąca efektownym finałem płyty to otarcie się muzyków  o estetykę hard rocka; zniekształcone linie altówki, niezwykle agresywne "metalowe" brzmienie gitary Karola Korniluka. Czy to na pewno wciąż ta sama płyta? Zaskakujące zakończenie blisko 50-minutowej muzycznej uczty.
Nie jest to album dostępny w każdym sklepie płytowym. Nie jest to też płyta poparta silną kampanią promocyjną, ale uwierzcie mi, warto do niej dotrzeć i odkryć jej wyjątkowy potencjał wykreowany przez dwójkę, pozornie odległych od siebie muzyków.
Uwagę zwracają intrygujące grafiki zdobiące okładkę i książeczkę dołączoną do płyty, powstałe w pracowni Łukasza Wodyńskiego.
Płyta ukazała się 19 października 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

WESTON & KNADE: Metamorphosis
CD Weston & Knade

program:
 1. Metamorphosis Part I
 2. Shamman Dance
 3. Ghost Train
 4. Split Personality
 5. Dreaming
 6. Wah Wah Blues
 7. Transformation Zone - drums solo
 8. Keep Smiling
 9. Pleasure
10.The Cathedral
11.Incorrigible Dreamer
12.Metamorphosis Part II
13.Metamorphosis Part III

personel:
Karol Komiluk - gitara
Waldemar Knade - altówka, instr. klawiszowe
Michał Rybka - gitara basowa
Grant Calvin Weston - perkusja, instr. klawiszowe
gościnnie:
Jeffrey Krieger - elektryczna wiolonczela
Michał Kielak - harmonijka
Kuba Tas Galiński - gitara basowa

____________________________________________________________________

środa, 10 lutego 2016, longplay_2010

Polecane wpisy