Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Takumi SEINO / Hugues VINCENT: Last Tree /2015/

Exposed Dialogue I-IX; Last Tree I-VI; Enclosed Dialogue I-V.

Pod koniec 2015 roku ukazał się kolejny album genialnego japońskiego gitarzysty i muzycznego innowatora - Takumi Seino. Po płycie "Book Apple" (2014) wydanej z okazji jubileuszu 25-lecia klubu jazzowego Big Apple, z którym artysta od lat jest związany, Takumi Seino proponuje dawkę czystej improwizacji zarejestrowanej w tymże klubie wraz z francuskim wiolonczelistą Huguesem Vincentem. Podobnie jak poprzednie płyty gitarzysty, tak i ta najnowsza zatytułowana "Last Tree" (2015) ukazała się nakładem własnej wytwórni muzyka - Voice Of Silence.
Od kilku lat obserwuję poczynania Takumi Seino i rozmaite jego projekty. Każdorazowo mamy do czynienia z muzyką nietuzinkową i wymykająca się jakimkolwiek porównaniom. Dysponujący zachwycającą techniką gitarzysta mimo niezwykle szerokiego spektrum swej działalności obejmującej dokonania w rozmaitych składach i konfiguracjach a także doskonałe albumy nagrane solo, wypracował jedyny w swoim rodzaju osobisty język muzyczny. Jako artysta zupełnie niezależny i niepodporządkowany jakimkolwiek ograniczeniom, każdorazowo decydując się na projekty realizowane z innymi artystami, stawia ponad wszystko na siłę tkwiącą we wzajemnych interakcjach i porozumienie artystyczne. Gdy na swej muzycznej drodze spotkał oryginalnego instrumentalistę i improwizatora jakim jest awangardowy wiolonczelista Hugues Vincent, okazało się iż obaj muzycy mimo iż dysponują doświadczeniami zdobywanymi w różnych środowiskach, wspólnie potrafią stworzyć wyjątkową platformę artystyczną. 16 października 2015 roku w położonym na wyspie Honsiu klubie Big Apple instrumentaliści zdecydowali się zarejestrować muzykę powstałą dzięki opartym na wzajemnym porozumieniu improwizacjom.
Podzielony na trzy osobne części album "Last Tree" wydany rok później dokumentuje to wyjątkowe spotkanie.
Warto wiedzieć, iż nie jest to jedyna realizacja Huguesa Vincenta zrealizowana z japońskim artystą. Po wydanym w 2014 roku albumie "Free Trees" (nagranym ze skrzypaczką Marią Logofet i kontrabasistą Vladimirem Kudryavtsevem), muzyk dokonał też wspólnych nagrań z Yasumune Morishige w konwencji awangardowych poszukiwań na dwie wiolonczele. Warto zapoznać się i z tą muzyką, by dostrzec jak szerokim spektrum świadomości improwizacyjnej dysponuje ten muzyk.
Pierwsze dziewięć fragmentów płyty wspólnie zatytułowanych "Exposed Dialogue" eksponuje akustyczne brzmienie budowane poprzez innowacyjne motywy wiolonczeli Vincenta wraz z gitarą akustyczną Takumi Seino.
Cykl drugi: "Last Tree" to z kolei muzyczna podróż eksplorująca możliwości elektroniki i sprzężenia podłączonej do wzmacniacza wiolonczeli, niejednokrotnie brzmiącej niczym gitara elektryczna. Takie brzmienie wiolonczeli w połączeniu z dźwiękami prawdziwej elektrycznej gitary Takumi Seino otwiera przed instrumentalistami odmienną przestrzeń dźwiękową, odsłaniając nowe możliwości wspólnej improwizacji.
Takumi Seino w trakcie "last tree II" doskonale wplata w muzykę azjatyckie motywy melodyczne, kontrastujące z "brudnymi" partiami Vincenta.
Z kolei dzięki zastosowaniu wymyślnych przetworników podczas "last tree IV" partie gitary brzmią niczym fortepian. 
Prawdziwym ukojeniem jest "last tree V" przynoszący impresjonistyczne motywy czysto brzmiącej gitary elektrycznej z tłem wykreowanym poprzez stylowe pizzicato Vincenta, w tym przypadku traktującego wiolonczelę niczym kontrabas.
Ostatnia, najkrótsza część płyty (12 minut) to nagrania dodatkowe, stanowiące rodzaj postscriptum całego albumu. "Enclosed Dialogue" wypełnia pięć fragmentów stanowiących rodzaj muzycznych szkiców.
Myśląc o kolejnym po "Last Tree" albumie jaki nagra Takumi Seino, jestem przekonany iż w najmniejszym stopniu nie będzie przypominał którejkolwiek z jego dotychczasowych płyt, a jednocześnie przyniesie z sobą muzykę właściwą tylko jemu. Jak to dobrze iż są na świecie  artyści, oferujący odbiorcy możliwość poszerzenia zakresu własnej muzycznej świadomości.
Płyta ukazała się 19 grudnia 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

Takumi SEINO / Hugues VINCENT: Last Tree
CD 2015, VOS Records VOS 640

program:
Exposed Dialogue:
 1. exposed dialogue I
 2. exposed dialogue II
 3. exposed dialogue III
 4. exposed dialogue IV
 5. exposed dialogue V
 6. exposed dialogue VI
 7. exposed dialogue VII
 8. exposed dialogue VIII
 9. exposed dialogue IX
Last Tree:
10.last tree I
11.last tree II
12.last tree III
13.last tree IV
14.last tree V
15.last tree VI
Enclosed Dialogue - additional tracks:
16.enclosed dialogue I
17.enclosed dialogue II
18.enclosed dialogue III
19.enclosed dialogue IV
20.enclosed dialogue V

personel:
Takumi Seino - gitary
Hugues Vincent - wiolonczela

____________________________________________________________________

opisy innych płyt Takumi Seino:

   

czwartek, 04 lutego 2016, longplay_2010
Tagi: V jazz s

Polecane wpisy