Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Sarah BUECHI & Christoph HABERER: Animata /2015/

Miracle; Hunger; Three Circles; City Mantra; Out of the Elements; Stars and Fools; Why; Sodele; Poseidon's Throat; Murmuring Walls; Noah; Brother of Sleep.

Album "Animata" (2015) to dzieło szwajcarskiej wokalistki Sarah Buechi i niemieckiego perkusisty Christopha Haberera znanego nam dzięki płycie "Polyritmia", a ostatnio słyszanego na albumie "Unsung Heroes" (2015) nagranym wraz z Ansgarem Striepensem i słynnym WDR Big Band. Dwanaście utworów wypełniających płytę to efekt wspólnej pracy kompozytorskiej obojga wywodzących się z różnych pokoleń i artystów.
Obficie wspomaganej elektroniką perkusji towarzyszą pełne emocji teksty wyśpiewywane z żarem przez 33-letnią wokalistkę doskonale operującą również kreatywnym scatem.
Sarah Buechi posługuje się swym głosem niczym instrumentem muzycznym o niezwykle szerokich możliwościach. W wokalizach niejednokrotnie nawiązuje do estetyki dalekowschodniego folkloru nadając utworom orientalnego posmaku.
Podczas transowego tematu "City Mantra" artyści eksponują elementy muzyki hinduskiej. Warto wspomnieć w tym miejscu o niezależnych muzycznych podróżach obojga artystów jakie miały miejsce jeszcze przed pomysłem na realizację projektu "Animata".
Eksperymentalny motyw "Murmuring Walls" to z kolei wiersz recytowany przez wokalistkę, której towarzyszą zachwycające, improwizowane kreacje perkusji. Warto zwrócić uwagę na tematykę filozoficznych tekstów Buechi poruszającą zagadnienia wiary, religii i nieodgadnionych tajemnic.
Wokalistka potrafi wspaniale improwizować kreatywnie modulując głos co wraz z żywiołowymi partiami perkusji i elektroniką tworzy niecodzienny melanż współczesnego jazzu z muzyką etniczną.
Możliwości jakimi dysponuje Christoph Haberer i jego wyjątkowy arsenał instrumentalny doskonale sprawdzają się w zakresie samowystarczalnej machiny wypełniającej dźwiękową przestrzeń. Doświadczenie 64-letniego muzyka z Dortmundu w połączeniu z nowatorskim podejściem do muzycznej materii wokalistki i autorki wszystkich tekstów na płycie Sary Buechi zaowocowało niezwykle pomysłową płytą.
To muzyka mieniąca się pulsującymi rytmami, eksponująca rozmaite gatunki. Połączenie elektroniki i rozmaitych instrumentów perkusyjnych przez Christopha Haberera wykreowało wyjątkowo gęstą strukturę dźwiękową, na której tle zmysłowy silny głos Sary Buechi robi doprawdy ogromne wrażenie. Może to zabrzmieć jak banalny frazes, lecz "Animata" nie przypomina niczego co mogliśmy wcześniej słyszeć.
Album ukazał się 15 października 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

Sarah BUECHI & Christoph HABERER: Animata
CD 2015, JazzHausMusik JHM 234

program:
 1. Miracle
 2. Hunger
 3. Three Circles
 4. City Mantra
 5. Out of the Elements
 6. Stars and Fools
 7. Why
 8. Sodele
 9. Poseidon's Throat
10.Murmuring Walls
11.Noah
12.Brother of Sleep

personel:
Sarah Buechi - głos
Christoph Haberer - instr. perkusyjne, elektronika

____________________________________________________________________

 

opisy innych płyt wydanych przez JazzHausMusik:

          

                         

wtorek, 16 lutego 2016, longplay_2010
Tagi: H b jazz

Polecane wpisy