Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Paolo FRESU - Richard GALLIANO - Jan LUNDGREN: Mare Nostrum II /2016/

Apnea; Blue Silence; Aurore; Christallen den fina; Giselle; E varie notti tre vie notai; Farväl; Gnossienne No. 1; Lili; Leklat; Le livre d’un pere sarde; Si dolce e il tormento.

Kiedy w 2007 roku sardyński trębacz Paolo Fresu, francuski akordeonista Richard Galliano i szwedzki pianista Jan Lundgren nakładem wytwórni ACT opublikowali album zatytułowany "Mare Nostrum", zarówno krytycy jak odbiorcy uznali go za płytę zjawiskową. To muzyka w wyjątkowo liryczny sposób łącząca tradycje kultur każdego z instrumentalistów, a zarazem jawiąca się jako rodzaj ponadczasowego dźwiękowego piękna.
Trudno uwierzyć, iż po sześciu latach doczekaliśmy się kontynuacji tego zjawiska pod postacią albumu w niczym nie ustępującemu poprzednikowi, a wręcz odkrywającemu kolejne niuanse zaklęte w potencjale tego składu.
Od czasu wydania "Mare Nostrum" trio zagrało ponad 150 koncertów w 20 krajach, każdorazowo zachwycając zgromadzonych słuchaczy wyjątkowością muzyki wygenerowanej dzięki niespotykanej symbiozie łączącej tych troje artystów.
Każdy z muzyków tworzących projekt legitymuje się ogromnym dorobkiem artystycznym, wynikającym z wszechstronności i muzycznego otwarcia na rozmaite nurty. Paolo Fresu jest artystą szeroko zaangażowanym zarówno w zakresie muzyki filmowej i teatralnej, jak i biorącym udział w projektach takich wykonawców jak choćby Nguyen Le, Ralph Towner, Uri Caine i Omar Sosa. Richard Galliano niemal niezauważalnie balansuje pomiędzy jazzem a muzyką klasyczną czego dowodem są choćby koncerty jakich świadkami byliśmy także w Polsce podczas występów z zespołem Sinfonietta Cracovia czy gitarzystą Rafałem Kuropaczewskim oraz Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego (patrz: 14.08.2015). Jan Ludgren z kolei jest jednym z najczęściej zapraszanych pianistów przez rozmaitych artystów; w ostatnim czasie słyszeć go mogliśmy m.in. na albumach Wolfganga Haffnera "Kind of Cool" (2015) i wydanej miesiąc wcześniej niż omawiany w tym miejscu album: "some other time" (2016) Nilsa Landgrena.
Ci trzej wybitni i wszechstronni artyści ponownie stworzyli album wypełniony muzyką piękną, przejmującą i odwołującą się do rozmaitych uczuć. Tęsknota, żal, smutek, ale też nadzieja i radość, a wszystko to podane w ujmującej delikatnością subtelnej formie. Dźwiękowe kreacje każdego z instrumentalistów zachwycają zarówno podczas indywidualnych partii jak i tworząc rodzaj jednego, kojącego zmysły muzycznego organizmu. Grający na akordeonie i mu pochodnych: bandoneonie i accordinie, Richard Galliano doskonale reaguje na trąbkę bądź flugelhorn Paolo Fresu. Dla wyjątkowego i jedynego w swoim rodzaju Jana Lundgrena z kolei, wyrażenie się poprzez klawisze fortepianu zdaje się być jedyną właściwą formą doskonałego bytu.
Poszczególne kompozycje czarują podczas całych 55 minut, mimo iż nie połączone z sobą jako całość, to jednak kreujące wespół rodzaj jednej muzycznej opowieści. Zacierają się tym samym w świadomości słuchacza kilkusekundowe przerwy pomiędzy utworami, robiące raczej wrażenie oddechu przed kolejnym wątkiem opowieści. Niemal niedostrzegalnie pomiędzy utworami skomponowanymi przez troje wykonawców przechodzimy przez wplecioną w całość instrumentalną transkrypcję świeckiej pieśni ludowej "Kristallen den fina som solen mand skina" oraz utwory Erika Satie ("Gnossienne No. 1") i Claudio Monteverdiego: "Si dolce il tormento", które wieńczy całość.
Wyjątkowo szeroki uśmiech pojawia się w trakcie swawolnego tematu Jana Lundgrena: "Leklat", zdominowanego pierwszą linią melodyczną trąbki Paolo Fresu ujmującą swą barwną tonacją .
Słuchając nowej płyty stworzonej przez tych troje wszechstronnych artystów, odnosimy wrażenie iż tak jak dla nas słuchaczy i odbiorców dzieła tak i dla jego twórców, "Mare Nostrum" jest swego rodzaju przystanią oferującą bezpieczeństwo i oparcie. Miejmy nadzieję iż za jakiś czas dane nam będzie ponownie spotkać się w owej muzycznej opoce z Paolo Fresu, Richardem Galliano i Janem Lundgrenem.
Premiera płyty 26 lutego 2016

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

  dystrybucja:

Paolo FRESU - Richard GALLIANO - Jan LUNDGREN: Mare Nostrum II
CD 2016, ACT 9812-2

program:
 1. Apnea
 2. Blue Silence
 3. Aurore
 4. Christallen den fina
 5. Giselle
 6. E varie notti tre vie notai
 7. Farväl
 8. Gnossienne No. 1
 9. Lili
10.Leklat
11.Le livre d’un pere sarde
12.Si dolce e il tormento

personel:
Paolo Fresu - trąbka, fluegelhorn
Richard Galliano - akordeon, bandoneon & accordina
Jan Lundgren - fortepian

____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu ACT:

środa, 03 lutego 2016, longplay_2010
Tagi: f jazz L g

Polecane wpisy