Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Meinrad KNEER Quintet: Oneirology /2015/

Tautology; Himmel & Hölle; Open Book; Tre Palle Mille Lire; Cherry; Hau den Lukas; Lonely Weekend; City Fireflies; Aus dem wundersamen Leben de Salatgurke.

Na płycie kwintetu berlińskiego kontrabasisty Meinrada Kneera znajdziemy dziewięć autorskich kompozycji muzyka przygotowanych specjalnie z myślą o pięcioosobowym składzie współtworzonym przez lidera wraz z Sebastianem Piskorzem (trąbka), Peterem Van Huffelem (saksofon), Gerhardem Gschlösslem (puzon) i Andreasem Pichlerem (perkusja).
Działalność Meinrada Kneera obejmuje rozmaite gałęzie muzyczne jak m.in. rock czy muzyka etniczna, jednak poczynania berlińskiego artysty najbardziej oscylują wokół jazzu i jego różnych postaci. Zaangażowany jest w tak rozmaite projekty jak m.in. trzyosobowe składy: Baars/Kneer/Elgart i Veenendaal/Kneer/Sun, czy kwartety Jana Klare i Andreasa Willersa. Kontrabasista współpracował też z takimi muzykami jak Roscoe Mitchell, Fred Frith i  Najma Akhtar, a jego grę na żywo usłyszeć można było m.in. w Turcji, Maroku, Norwegii i Meksyku.
W Kwintecie Meinrada Kneera na saksofonie altowym gra doskonale nam, znany z odważnych projektów muzycznych Kanadyjczyk Peter Van Huffel (m.in. albumy z formacją Gorilla Mask: "Howl!", 2012 i "Bite My Blues", 2014 oraz genialny album "Boom Crane", 2013 z Michaelem Batesem i Jeffem Davisem). Van Huffel doskonale odnajduje się w każdej konwencji, a niezwykle agresywny sposób gry alcisty jednocześnie pełen jest swego rodzaju duchowości (spod znaku Charliego Parkera i Erica Dolphy) emanującej prawdziwym uczuciem. Tak jest też na płycie "Oneirology", najnowszym wydawnictwie na którym słyszymy jego grę.
Wszystkie dziewięć utworów wypełniających album "Oneirology" to autorskie kompozycje Kneera emanujące różnorodnością i czerpiące z różnych stylów muzycznych takich jak jazz, rock, muzyka współczesna i wolna improwizacja. Materiał opracowany został w ten sposób by każdy z instrumentalistów miał okazję odciśnięcia osobistego piętna na ostatecznym charakterze całej płyty. Pozycja kontrabasu jest jednak szczególnie zaakcentowana nie tylko w sensie brzmienia ale też w podstawowej konstrukcji każdego z utworów.
Uwagę zwraca m.in. dwuminutowe solo kontrabasu otwierające "Open Book", w dalszej części zdominowane partiami dętymi ze szczególnym uwzględnieniem puzonu Gerharda Gschlössla.
Peter Van Huffel daje upust swemu improwizacyjnemu temperamentowi podczas szaleńczego "Tre Palle Mille Lire". Znający dokonania kanadyjskiego wirtuoza saksofonu altowego przyznają chyba, iż właśnie w tym temacie Van Huffel brzmi w wyjątkowym dla siebie charakterystycznym stylu.
Elegijny temat "Cherry" również daje saksofonowi Kanadyjczyka ogrom przestrzeni do zagospodarowania. Tu jednak duże brawa należą się dla trąbki Sebastiana Piskorza, w drugiej części utworu kreującej fantazyjne improwizowane motywy na tle, tym razem poruszanych smyczkiem, strun kontrabasu lidera.
"Oneirology" to płyta zawierająca muzykę zbudowaną na gęstych fakturach basu, pełną spontanicznych solówek, w dużej mierze czerpiącej inspiracje z dorobku Charlesa Mingusa. Kompozycje Meinrada Kneera to konstrukcje dźwiękowe pełne zaszyfrowanych niuansów i ornamentów. Uzyskany na tym albumie efekt niewątpliwie winien dać impuls do utrzymania tego składu najdłużej jak to będzie możliwe.
Płyta ukazała się 15 października 2015

Robert Ratajczak

____________________________________________________________________

 

Meinrad KNEER Quintet: Oneirology
CD 2015, JazzHausMusik JHM 238

program:
1. Tautology
2. Himmel & Hölle
3. Open Book
4. Tre Palle Mille Lire
5. Cherry
6. Hau den Lukas
7. Lonely Weekend
8. City Fireflies
9. Aus dem wundersamen Leben de Salatgurke

personel:
Sebastian Piskorz - trąbka
Peter Van Huffel - saksofon
Gerhard Gschlössl - puzon
Meinrad Kneer - kontrabas
Andreas Pichler - perkusja

____________________________________________________________________

opisy innych płyt z katalogu JazzHausMusik:

         

                     

czwartek, 11 lutego 2016, longplay_2010
Tagi: jazz k

Polecane wpisy